Premna microphylla - kozlovon malolista

Premna microphylla - kozlovon malolista

Příspěvekod vasheek » 24 lis 2009, 20:34

Zdarvicko panove, dostal jsem darem maly stromek tohoto nazvu a zajimalo by me jestli s jeho pestovanim nemate nekdo nejakou zkusenost... Kazdopadne vypadala zdrave kdyz byla prinesena, jen mela prepravni substrat, tak sla hned do akadamy. Nasel sem ji misto na jihovychodnim okne, ale... po zhruba 2 tydnech shodila polovinu listu. Jinak se tvari docela v pohode. Nejspis bude problem v premisteni a zmene stanoviste, ale precijenom se raci zeptam...
Uživatelský avatar
vasheek
 
Příspěvky: 63
Registrován: 10 lis 2009, 18:04
Bydliště: Plzeň a brdy
člen ČBA: ne

Re: Premna microphylla - kozlovon malolista

Příspěvekod Roman Hlavinka » 24 lis 2009, 20:45

mě udělala asi před měsícem to samo,ale už tlačí nové lístečky a tváří se spokojeně.Obecně se o ní dozvíšvíc,když ji zadáš do vyhledávače.
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Premna microphylla - kozlovon malolista

Příspěvekod vasheek » 24 lis 2009, 20:52

jasnacka, koukal sem na ruzny stranky ohledne teto rostliny, ja jen jestli nekto nema nejaky trik jak na ni... neco jako zalivka teplou vodou u ficusu apod. :lol:
tady co sem nasel....
PREMNA MICROPHYLLA
Kozlovoň malolistá

POPIS: Ve své domovině, jihovýchodní Asii je stálezeleným nebo poloopadavým keřem, který patří do čeledi Verbenaceae. Na světě se nachází asi 300 druhů, které se liší hlavně tvarem a velikostí listů. Premna se již od svého mládí bohatě větví a tak je velice vhodná pro pěstování bonsají. Má jednoduše vejčité listy až 9 cm velké při častém stříhání je v misce zmenší až na 1 cm. Květy jsou bílé až žlutavé. Plodem je tmavě fialová peckovice kulovitého tvaru, která dozrává v září až říjnu. Český název kozlovoň patrně vychází z toho, že je podobně jako serissa při stříhání cítit v našem případě jako kozel.

UMÍSTĚNÍ: světlo i polostín, teplota 10 – 25oC.

ZALÉVÁNÍ: vydatné, protože bujně roste.

HNOJENÍ: po 2 týdnech celoročně.

PŘESAZOVÁNÍ: po dvou letech

PŮDA: substrát pro bonsaje AGRO CS, nebo kompost, rašelina, písek v poměru 2:1:1

STŘÍHÁNÍ: na časté stříhání reaguje na světlém místě, poměrně rychle růstem nových menších lístků. Je-li, bohatě zalévána dobře obráží i ze starého dřeva, ve větší misce s dostatkem dusíku vytváří velké listy.

TVAROVÁNÍ: drátem, kdykoliv, pozor na zařezání drátů při bujném růstu. Je vhodná jak na šohiny, tak i na větší bonsaje.
Uživatelský avatar
vasheek
 
Příspěvky: 63
Registrován: 10 lis 2009, 18:04
Bydliště: Plzeň a brdy
člen ČBA: ne

Re: Premna microphylla - kozlovon malolista

Příspěvekod Roman Hlavinka » 24 lis 2009, 20:58

asi tak.To samé sem vyčetl já.Snad Nám poradí a o své skušenosti se podělí nějaký skušený pokojovkář.
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Premna microphylla - kozlovon malolista

Příspěvekod Milan Vohnout » 24 lis 2009, 22:01

Premna je něco jako Ligustrum, milují hodně vody, v zimních měsících taky více než jiné pokojovky ale pozor na časté přelévat, tak o trochu opatrněji. Strašně všude obrůstají a i ze starého dřeva. Při hnojení opatrně jinak bude mít velké listy, přes zimu je lepší hnojení úplně vynechat. Často se musí přesazovat, protože jí rychle roste kořenový systém. Opad listů je nejspíš změnou stanoviště, taky může jít o opad listů jako podobně u Ulmusů, sice ty většinou shodí všechny listy. Premna, když je v chladnějším prostředí, může klidně opadat, ale dá se setkat s tím, že ne všechny listy shodí a nějaké si ponechá. Co ještě dodat, jo, prý se dobře množí řízky a ochotně hříží. Stanoviště, plné slunce ale pak potřebuje hodně vody a může i růst v polostínu ale to se může projevit ve velikosti listů. Kůra u starých rostlin je moc pěkně vráščitá (jako buxus), jeto další její plus. A poslední plus je, že kvetou v období od jara do začátku léta, barva kvítků, žlutobílé kvítky a pak se můžou utvořit i plody.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Premna microphylla - kozlovon malolista

Příspěvekod vasheek » 24 lis 2009, 22:29

Milane, diky moc, kazda rada nad zlato... :clap:
Uživatelský avatar
vasheek
 
Příspěvky: 63
Registrován: 10 lis 2009, 18:04
Bydliště: Plzeň a brdy
člen ČBA: ne

Re: Premna microphylla - kozlovon malolista

Příspěvekod Pavla Š » 02 led 2010, 21:55

Ahoj,tuto rostlinu jsem koupila jen pro zvědavost ,byla asi 20 cm vysoká.Dobře obráží,ale já jsem jí trochu přelila a po vyndání z misky jsem zjistila,že měla malý kořenový bal a těch pár kořínků uhnilo.To mě odradilo od kupování malých bonsají,nejsou asi kvalitně zapěstované.Pavla
Uživatelský avatar
Pavla Š
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 pro 2009, 21:53
Bydliště: Praha

Re: Premna microphylla - kozlovon malolista

Příspěvekod Milan Vohnout » 03 led 2010, 00:01

Ahoj Pavlo, vítám tě u nás na fóru, je všechno možný ale spíš bych řekl, že kde jsi ho koupila doslova na něj kašlali a nevhodně se o něj starali. Už jsem se s tím bohužel mockrát setkal. :cry:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Premna microphylla - kozlovon malolista

Příspěvekod kromax » 19 úno 2010, 17:06

tak jsem včera večer "dárkem" obdržel taky malý stromeček Kozlovoně, koupený v Hornbachu :blednu:

dneska pujde do akadamy a dostane elixir. Doufam jen, ze nenamrzl korenovy bal nebo se nepodchladil :think:

Mam dotaz na umisteni - bude u jizniho okna, do kteryho porad sviti slunce - ted v zime to nebude vadit, spis naopak, ale jak v lete? nespali se?

jinak v nejblizsi dobe sem hodim jeho foto a potreboval bych poradit, jak dal s tvarovanim...vim, ze ted aspon mesic dva na nej nebudu moct sahnout, ale pomalu bych si udelal nejakou predstavu jak dal :) je to takovej natvrdo zkracenej useklej pahylek s obrostem :roll:
Petr
Uživatelský avatar
kromax
 
Příspěvky: 21
Registrován: 30 kvě 2009, 12:04


Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků