barbadorská třešeň

barbadorská třešeň

Příspěvekod Roman Hlavinka » 01 lis 2009, 20:24

Chtěl bych se zeptat,koupil sem včera barbadorskou třešeň a je v přepravním substrátu,můžu ji přesadit????????????Dočetl sem se tu,že nejlepší je do čisté akadamy.Existuje nějaký vhodný substrát,když jí nemám???????
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: barbadorská třešeň

Příspěvekod Milan Vohnout » 01 lis 2009, 20:41

Bohužel s touto rostlinou nemám zkušenosti, když není po ruce akadama tak určitě postačí dobrý propustný substrát pro pokojové rostliny.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: barbadorská třešeň

Příspěvekod Jarek Servus » 01 lis 2009, 20:46

Co jsem našel u J.Pišla, v popisu v e-shopu na jeho webu, doporučuje hlínu, rašelinu, písek v poměru 2:1:1.
Písek samozřejmě hrubší říční, hlína - ze záhonu nebo listovka.
Naposledy upravil Jarek Servus dne 01 lis 2009, 21:08, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: barbadorská třešeň

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 lis 2009, 21:03

Romane odzkoušeno je zahradnický substrát, štěrk, rašelina 1:1:0,5 :jedna: :jedna: Přesazuj hned, přepravní substráty jsou průserový :naughty:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: barbadorská třešeň

Příspěvekod Roman Hlavinka » 01 lis 2009, 22:52

děkuju všem za radu.Zítra na ní vlítnu,ať není teda průser
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: barbadorská třešeň

Příspěvekod Roman Hlavinka » 01 lis 2009, 23:21

ještě bych chtěl poprosit,do jaké mysky jí zasadit(nebo nechat původní) a jakým směr se jí snažit vnutit.
já.jpg
já.jpg (66.85 KiB) Zobrazeno 7040 krát
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: barbadorská třešeň

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 lis 2009, 08:05

Romane, misku bych zatím nechal původní, věnuj se jen přesazení, na tvar a tvarování je čas až kytka poroste. :jedna: Tedy nejdřív na jaře. :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: barbadorská třešeň

Příspěvekod Milena » 23 lis 2009, 15:36

Tak: Barbadosská třešeň, tedy Malpighia, není třešeň jako třešeň. Že jsou tady na trhu nejméně 2 druhy jsem zjistila letos v den výstavy v Uh. Hradiští, tedy po návratu domů. Z dřívějška jsem znala Malpighia coccigera, měla jsem ji asi 2 sezóny, dokonce jsem ji úspěšně nařízkovala, řízkovance po nějaké době rozdala a matečná mi uhynula. Ale pamatuji se velmi dobře, že ta moje měla lístky podobné cesmíně nebo mahonii, tmavé, pichlavé, leč mnohem menší. Tak je také na foto v knize W. Kawolka. Po výstavě jsme jeli ještě do Tonji a tam měli malé bonsajky z malpighie ve tvaru "pražské koule", asi 15 cm vysoké, celé obalené květy. Podle paměti to byly květy jako Malpighie, ale listy určitě ne. Cedulka: Malpighia coccigera - 200 Kč, sleva 20%. Tak jsem to riskla. Doma jsem vyhledala popis a zjistila, že je to nejspíš M. punicifolia. A tak bych označila i tu, co je tady na fotce. Poslala jsem dotaz do Tonji, ani neodpověděli.
Moji malpighii (ať je, co je, ale ať žije a kvete) jsem tedy hned přesadila do mé hanácké černozemě, ale půl na půl s pískem (pro rašelinu se mi nechtělo ven), ostříhala všechny květy i pupeny. A mám ji na východním okně, na parapetu v koupelně, teplo asi 22 st., mírná vlhkost. Asi se jí to líbí, protože už vyhnala ze všech stran nové větvičky a listky. Chtěla by více světla - tedy spíše déle - lístky jsou bledě zelené, ale musí, princezna moje barbadosská, vydržet do jara.
Tak budu také zvědavá na tu Romanovu rostlinku.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: barbadorská třešeň

Příspěvekod Roman Hlavinka » 23 lis 2009, 15:59

ahoj Mileno.Schválně sem se šel podivat,co mám za název já.Na cedulce je napsáno-Barbadorská třešeň--Malpíghia glabra(že by další z jedinců).V tom květníku byly vtěsnány dvě rostlinky,tak sem jich při ozdravném přesazení rozdělil a zatím jdou obě.
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: barbadorská třešeň

Příspěvekod Milena » 23 lis 2009, 16:17

Romane, M. glabra jsem taky někde vyčetla, ale proti té M. punicifolia nemá moc rozdílné listy. Barvu kůry má naprosto stejnou, ale asi ta M.glabra je jiná tím kořenovým systémem, ta moje má jen takové "pápěří" jako buxus.Držím palce tobě i sobě, abychom si za nějaký čas mohli sdělit zkušenosti. A hlavně aby nám nasadily na květ, to je nádhera. Našla jsem taky nějaký popis přes google, jen heslo Malpighia.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků