Portulacaria Afra

Portulacaria Afra

Příspěvekod Martin Drábek » 27 zář 2009, 17:19

Zdravím Vás..

Nejsem příznivcem sukulentních bonsají, tlustic atd., ale z nějakého důvodu mám rád Portulacarii.. možná proto, že to byla první "bonsai", kterou jsem kdy jako malé dítě viděl. Delši dobu jsem měl možnost pěstovat jen pokojovky a jednou z nich byl i tento druh.

Na fotce je 2,5 letý řízek.. od počátku je rostlina ve stejném nádobě.. 1,5 roku jsem ji nechal volně růst a poté jsem začal trošku tvarovat.. moc se té rostlině nevěnuji, ale je to samorost ;). Časem ji dám samozřejmě do nějaké bonsajové misky, ale zatím ji nechám ať si roste.

Je to dle mého názoru ideální rostlina pro úplné začátečníky.. stačí sem tam zalít.. nedovedu si moc představit z jakého důvodu by mohla uhynout, je to dosti odolná rostlina.. Roste jako plevel, člověk během krátké chvíle dosáhne nějakého výsledku a hlavně je možné často zaštipovat, krátit, ohýbat, tvarovat atd.. Pokud tedy začnete od řízku a budete poctivě hnojit a vydržíte opravdu, řekněme, 1,5 roku bez zásahu, budete mít pěkný materiál pro tvarování.

Jen takový víkendový přispěvěk z nudy tohodle krásnýho sobotního odpoledne.

Martin
Přílohy
port.afra-2.JPG
port.afra-2.JPG (83.37 KiB) Zobrazeno 2427 krát
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Portulacaria Afra

Příspěvekod Pepča » 05 říj 2009, 13:31

Míro Z, nechci radit, ale co se týká Portulacarie mám jenom několik poznatků. V roce 1998 vydal ing. Karel Bartůšek CSc. z Bonsai klubu Brno tři publikace s názvem Bonsai v bytě. V nich je popsáno asi 53 rostlin vhodných jako pokojovky, jejich původ, pěstování, množení, tvarování, apod.Co se týká Portulacarie se píše: Rostlina příliš pravidelně rozvětvuje a proto nejčastější tvar je styl MOYOGI- volně vzpřímený s pravidelnou kulovitou korunou. Výhony jsou měkké a křehké. To je jeden důvod, proč se rostlina netvaruje ohýbáním drátem. Nejčastějším tvarováním je pravidelné zaštipování nových výhonů.Nejdříve pěstujeme základní kmen, který poprvé zkrátíme ve výšce prvního budoucího rozvětvení základních větví. První základní větve zkrátíme na první tři až čtyři páry listů.Další zkracování nových výhonů provádíme již pravidelně za každým prvním párem listů v okamžiku, kdy začíná být viditelný třetí pár listů. Při pozorném sledování zjistíme, že po zkrácení výhony rostou přibližně pod úhlem 45 stupňů ve směru postavení posledních listů. Této vlastnosti je možné využít při tvarování a docílit buď prostorově rozloženou korunu, nebo koruno s plochými, pravidelně rozvětvenými patry. To je jenom část z uvedené publikace. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, vyzkoušel jsem a je to tak.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Portulacaria Afra

Příspěvekod Martin Drábek » 05 říj 2009, 18:25

Ahoj Pepo,

jsem Martin, ale to nevadi..

To co je napsaný v nějaké publikaci je jedna věc a věc druhá je co s tou rostlinou potom děláš ty..pro mě to je tréningovka a myslím si, že z tohodle jde udělat opravdu cokoli.. je to prostě jen pro radost a nemyslím, že to takhle vypadá nějak hrozně???

Dělat z toho pravidelnou kulovitou korunu je jednoduché.. nevidím důvod proč netvarovat a nepohrát si s tím..člověk se musí trochu odvázata.. přece nebudu tvarovat kulovitou korunu, protože to je někde psáno.. svoboda :jedna:
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Portulacaria Afra

Příspěvekod Jarda Marek » 05 říj 2009, 18:41

Martine je to zajímavý stromek a je vidět že se mu u Tebe daří jen tak dál :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Portulacaria Afra

Příspěvekod Martin Drábek » 05 říj 2009, 19:32

Dík Jardo, tohle je ale fakt nesmrtelný :) .

Pepo, mrkni třeba na google.. tvarujou i drátujou...
Přílohy
afra1.jpg
afra1.jpg (60.76 KiB) Zobrazeno 2264 krát
afra2.jpg
afra2.jpg (147.74 KiB) Zobrazeno 2273 krát
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Portulacaria Afra

Příspěvekod Pepča » 05 říj 2009, 20:49

Martine, omlouvám se za popletení jména. Je jasné, že si každý může s rostlinou dělat co chce a tvarovat podle svého. Jenom se mi na té tvé fotce ten drát nějak nelíbil. Je to jenom můj pohled. Zdá se mi, že je viditelně volný a to by podle mě nemělo být. Mám vyzkoušeno, že když je dostatečně u této rostliny utažený, brzy se do rostliny zařezává. Já jsem s touto rostlinou dělal několik pokusů, rouboval jsem na sebe různé druhy, jak panašovanou na zelenou nebo pendulu na zelenou a také jsem se neřídil žádným doporučením. Uznávám svobodu volby každého.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Portulacaria Afra

Příspěvekod Martin Drábek » 05 říj 2009, 21:26

Pepo, není třeba se omlouvat, jen debata ;). Martin nebo Mirek, jde o stromy....Drát je celkem volný, máš pravdu.. velice lehce se afra tvaruje (je to jak guma) a taky rychle sílý, takže není třeba to dělat extra poctivě, v případě že se na to podíváš jednou za čas spíše naopak.. Na druhou stranu drátování zatím dost odbývám i u jiných stromů a začnu to dělat poctivěji...

Roubovat jsem nezkoušel, ale mám i další pokusy v jiných tvarech.. časem dodám..
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Portulacaria Afra

Příspěvekod Pepča » 06 říj 2009, 18:42

Poslední příspěvek k tématu Portulacaria. Jak jsem psal, zkoušel jsem s touto rostlinou různé pokusy. Má jednu velikou výhodu, je skutečně nenáročná a snese opravdu hodně. Co se týká její gumovitosti, je tomu tak, ale nesmí být zalitá. Jak dostane vodu, gumovitost se ztrácí a je křehká a snadno se láme. Její nenáročnost využíváme mi sukulenťáci a používáme ji také jako podnož pro roubování těžko pěstovatelných afrických rostlin příbuzného rodu. Na fotce je Cerarie fruticulosa, která je citlivá na přemokření a těžko se jako pravokořená pěstuje, naroubovaná právě na Portulacarii.
Přílohy
PA060004.jpg
PA060004.jpg (136.88 KiB) Zobrazeno 2195 krát
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Portulacaria Afra

Příspěvekod Václav Holakovský » 21 lis 2009, 21:59

přidám jednu mám ji asi 18let
Přílohy
021.JPG
021.JPG (124.84 KiB) Zobrazeno 2067 krát
Václav Holakovský
 
Příspěvky: 325
Registrován: 20 úno 2009, 22:44
Bydliště: Obříství

Re: Portulacaria Afra

Příspěvekod Lada Fabián » 22 lis 2009, 17:40

Václave,pěkný kousek.Je vidět,že si ji hledíš! :clap:
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků