Citrusovník

Citrusovník

Příspěvekod kalmarov » 25 čer 2017, 12:52

Dobrý den,
když mi bylo asi 7 nebo 8 let, zasadil jsem si pecičku citronu. Teď je mi 26 a za tu dobu vyrostl cca metr vysoký citrusovník. Ze začátku rostl pouze uvnitř v jedné poloze, ale před pár lety jsem ho začal na léto dávat ven. Bohužel jsem si neuvědomil vliv sluníčka, takže každý rok začaly větve vyrůstat jiným směrem podle toho, jak jsem ho zrovna natočil. Teď je z něj nevzhledná křížící se změť větví. Zde je pár fotek pro představu. http://kalmarov.rajce.idnes.cz/Citrusovnik/ Nemějte mi prosím za zlé, že jsem nepročetl celé fórum. Jistě bych zde řadu rad už nalezl, ale fórum je tak obsáhlé, že na jeho pročítání prostě nemám čas. Rád bych tedy poprosil místní nadšence bonsajisty o nějaké rady (třeba i odkaz na konkrétní článek zde na fóru), co by se s ním dalo/mělo dělat teď, aby se stromek dal považovat za skutečnou bonsaj. Předem všem děkuji...


P.S.: Teď jsem si všiml, že pár příspěvků pode mnou někdo vypěstoval plodící citrusovník. Můj pokus o květ skončil fiaskem, protože jsem si někde přečetl, že citrusovník potřebuje období sucha, ale už jsem si nepřečetl, že je to stálezelená rostlina, takže jsem ho nezaléval tak dlouho, až opadaly všechny listy. Myslel jsem, že jsem ho zabil, ale nakonec se z toho, chudák, vzpamatoval a obrazil novým listím víc než kdy předtím, ale květy pochopitelně neudělal...
kalmarov
 
Příspěvky: 3
Registrován: 07 kvě 2017, 20:32

Re: Citrusovník

Příspěvekod Jarek Servus » 25 čer 2017, 20:56

Nejdřív bych stromek postupně seřezal na co nejnižší větvení, potom na jaře přesadil do propustného substrátu (teramol, akadama, nebo směsi...) a do misky. Jeden známý pěstuje takhle citroník už 25 let.
IMG_0246.jpg
IMG_0246.jpg (140.06 KiB) Zobrazeno 3225 krát

Přidávám fotku jeho citroníku, pravidelně mu plodí.
Přílohy
022_2017-06-10.jpg
022_2017-06-10.jpg (138.33 KiB) Zobrazeno 3188 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Citrusovník

Příspěvekod Bumby » 26 čer 2017, 06:37

Zahřížit, to je strašná škoda to jen tak ostříhat :naughty: Nebo se o to alespoň pokusit ...
Bumby
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27 kvě 2017, 19:47
Bydliště: Liberec

Re: Citrusovník

Příspěvekod Pavel Š. » 26 čer 2017, 09:35

kalmarov píše:...... Můj pokus o květ skončil fiaskem,..............., ale květy pochopitelně neudělal...

Pokud čekáš květy u citroníku vypěstovaného z pecky, tak tě musím zklamat. Tyto citrusy začínají kvést až za velice dlouhou dobru (i když ten tvůj už nějaký pátek má), ale pořád to bude jen planý citroník. Pokud se chceš dočkat květů potažmo plodů je nutné podnož vypěstovanou z pecky naroubovat. Pak se dočkáš květů/plodů třeba už v dalším roce. ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Citrusovník

Příspěvekod kalmarov » 01 črc 2017, 08:54

Jarek Servus: Mockrát díky, přesně v takovou radu jsem doufal. Já tak nějak teoreticky vím, co bych měl udělat, ale bojím se na něj sáhnout, abych ho po těch letech nezabil... Takže podle Vás takovéto zkrácení zvládne? A můžu ho udělat hned, nebo mám počkat na nějaké roční období? A co samotný řez, můžu to ořezat všechno najednou, nebo mu mám nechat mezi řezáním jednotlivých větví pár dní/týdnů oddech? Nějaký štěpařský vosk mám, "vykrvácet" by mi neměl... A pak co se týká toho přesazování je to podobné. Viděl jsem návody, ve kterých se stromku vzala docela velká část kořenů, z čehož mám opět strach. Ale pokud to správně chápu, tak až nebude mít stromek tolik větví, nebude potřebovat ani tolik kořenů... Při posledním přesazování jsem vzal zeminu z našeho kompostu, protože mi bylo tvrzeno, že je dobrá a pro tenhle účel stačí. Už tenkrát mi ale bylo jasné, že je to chyba, protože ta hlína je tvrdá jako šutr a vůbec nedrží vodu. Citroníku to možná tolik nevadí, ale nic jiného už do ní víckrát sázet nebudu... A na jaře si pro citroník obstarám něco lepšího.


Bumby: To není špatný nápad, v případě nezdaru jiných zásahů by mi po něm alespoň něco zbylo... Ale jak na to? Dala by se hřížením zachránit nějaká větší větev? Neumím si představit, jak bych ji dostal do hlíny. Můžu vedle postavit velký květináč na nějakou podložku, ale to do něj stejně ohnu jenom nějaké slabé větvičky po krajích. Já s tím nemám žádnou zkušenost, tak si to představuji podle toho obrázku z wikipedie... Napadla mě taková věc, nefungovala by stejně i hliněná "sádra"? Kdyby se nějaká silnější větev obalila silnou vrstvou hlíny a hlína přidržela nějakým hadrem nebo obinadlem... Přece jde jenom o to, aby větev byla v hlíně, aby té hlíny bylo dost (prostor pro kořeny) a aby byla vlhká. Pokud by se mi tohle všechno podařilo splnit, tak co záleží na tom, jestli je hlína v květináči nebo na kůře drží nějak jinak. Nebo to tak nefunguje?

Pavel Š.: Že to budou plané citróny, to by mi vůbec nevadilo. Hlavně, aby něco bylo... Nad roubováním jsem samozřejmě také přemýšlel, ale trochu mě odradilo, když jsem si přečetl o těch suchých cyklech. Řekl jsem si, že nemá cenu ho roubovat, když nedělá květy sám od sebe. Pokud je to ale otázka času, tak to je jiná. Čekat třeba ještě dalších 10 let by se mi nechtělo. Zkusím si někde zjistit přesnou dobu, po které začínají kvést stromky z pecky, a podle toho se rozhodnu. Díky za radu
kalmarov
 
Příspěvky: 3
Registrován: 07 kvě 2017, 20:32

Re: Citrusovník

Příspěvekod Bumby » 01 črc 2017, 12:12

Ahojda
mě to nepřijde zase tak slabé, aby ty větvičky neudržely malej květináček. A nic moc to nebude vážit, případně bych tomu udělal podporu z nějaké laťky. K hřížení tu toho najdeš dost, já hřížil i menší větvičky na fikusu, když jsem s tím dělal pokusy. Několikrát jsem udělal jen takový igelitový kokon a taky to fungovalo, kor doma nebo někde v interiéru ...
Bumby
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27 kvě 2017, 19:47
Bydliště: Liberec

Re: Citrusovník

Příspěvekod Roman Hlavinka » 01 črc 2017, 16:11

:think: jenom pro zajímavost.Na 20ti letej stromek je jaksi :think: :think: Tento citroník mám asi 22roků,dostal jsem ho jako dvouroční roubovanec.Nyní je trošku neučesanej,protože bohatě kvetl a má nasazeno dost plodů.Kvete na novém dřevě,od jara do podzimu je venku,na zimu v garáži,kde shodí většinu listů,ale na jaře bohatě obrazí.Hodně zálivky a přihnojuju kristalonem.Substrát je kupovanej přímo na citrusy.Snese i pozdní jarní mrazíky.
001.JPG
001.JPG (152.43 KiB) Zobrazeno 3028 krát
002.JPG
002.JPG (158.16 KiB) Zobrazeno 3058 krát
003.JPG
003.JPG (152.43 KiB) Zobrazeno 3022 krát
004.JPG
004.JPG (154.53 KiB) Zobrazeno 3146 krát
005.JPG
005.JPG (131.07 KiB) Zobrazeno 3033 krát
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Citrusovník

Příspěvekod Jarek Servus » 01 črc 2017, 21:58

A že ses, Romane, nikdy nepochlubil? Ořezal bych ho hned, rány zatřel "plastelínou", kterou prodává např. J. Pišl v Libčanech. Na jaře ho přesaď, takhle razantní zásah by současně s přesazením nemusel zvládnout (podle informací od kolegy). Zahřížit můžeš klidně nad navrhovaným zakkrácením, větve to buď unesou, nebo je stáhneš trochu k sobě.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Citrusovník

Příspěvekod kalmarov » 01 črc 2017, 22:20

Roman Hlavinka: No to je moc hezké, ale jak mi to pomůže? Já netvrdím, že ten můj má 20 let. Má maximálně 18, ale dost možná taky jenom 15. A 15 nebo 22, to je sakra velký rozdíl... Nechápu moc smysl těch vět na začátku, to má být nějaký posměšek nad mým PANEM CITRONEM? S tím opatrně, na svýho citróna jsem sakra háklivej :lol:
kalmarov
 
Příspěvky: 3
Registrován: 07 kvě 2017, 20:32

Re: Citrusovník

Příspěvekod Roman Hlavinka » 02 črc 2017, 19:08

:oops: pokud sem se Tvého pana Citrona nějak dotknul,tak mu vyřiď,že se mu omlouvám :think: ale stejně,dávej mu víc -nažrat- :jedna:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků