Baobab - Adansonia Digitata

Baobab - Adansonia Digitata

Příspěvekod Vicen Ivan » 07 srp 2013, 14:42

Baobab.. prikladam sem nejake fotky a pismenka o baobabe pre fanusikof tychto stromof. Tento strom je vypestovany zo semena/objednane v CZ-2003/, semien som mal viac ako 20, klicivost bola si 80-90%, ci som skusal semena preliat hocucou vodou a nechal asi 15h namocene vo vode, alebo som opatrne napiloval tvrdy obal semena,tiez vyklicili pri beznejizbovej teplote 20C. Prvy rok baobab vyrastie do 70-100cm. Ako rychlo bude rast a hrubnut, zalezi na slnku, zalievke, tak ako pri fsetkych stromoch. Tento strom je celorocne v interiery,kde je v lete 20-27C /cez den v lete, ak sa nevetra aj 35-40C/, nocne zimne teploty su okolo 12-15C. Ak je strom na plnom slnku, moze sa polievat aj kazdy druhy den. Zem pouzivam na kaktrusy a sukulenty. Nadoba ma 50lit,strom je v nadobe od r. 2009 od vtedy aj dobre zhrubol, pokial maju korene vela miesta, bude aj dobre rast. Baobab treba nechat rast co najviac do vysky, aby zhrobul kmen. Vrchol som zrezal 04/2011, vysku na asi 80cm, ked mal strom asi 3m. Do tyzdna vyhnal nove puky z ktorych zacinam tvarovat korunu. Tento strom dobre obrasa po reze, tiez som robil defilaciu listou, listy su mensie a v pohode vyhana dalej.... Strom tiez 1-2x za rok prihnojim, ale uz sa chystam vymenit zem, tento rok som to nesihol, tak dalsi.... Baobab nerosim...
Baobaby mau svoje dni.., ci mesiace... :lol: , kedy sa vobec nepolievaju, pripadne iba velmi malo. Treba si uvedomit, ze tento strom ma obdobie dazdov a sucha. U nas baobab zhadzuje listy ..rijen, listopad,prosinec ... Listy pomalicky zacinaju zltnut a jesen, to znamena ze uz strom nechce tolko vody ako dostaval. Ked zhodi fsetky listy,prestane sa polievat uplne. Ja rozlejem cez zimu asi 3-5dc vody.
Na jar, sam strom zacne vyhanat nove puciky, to je znamenie, ze strom sa zacne opatrne polievat ako listy dorastaju, mnozstvo vody sa zvacsuje, ked ma listy vonku, moze sa strom bez obav polievat. Ak je cez leto nejaky cas pod mrakom su burky, opatrne so zlievkou. Ak sa strom vela polieva strom nestihne spotrebovat vodu, takto moze chytit lahko hnilobu korenov a cely strom moze odhnit. Ak ma strom hnilobu korenov, treba strom vybrat zo zeme a napadnute korene odstrihnut, nechat strom na vzduchu aspon 1-2-3 dni a potom zase zasadit do suchej zeminy a cakat kym SAM zacne vyhanat nove puky..
Ak by mal niekto otazky ohladne pestovania-pytajte sa, alebo ak ma tiez niekto baobab,dajte foto, /Dan tu pisal,ze mam Ad. perrieri/ rad by som ten strom videl. Malo ludi ma tento strom a malo kto vie pestovat a poradit ohlade tohto stromu, takze viem ake je tazke zohnat nejake info o pestovani baobabu..
Okrem Ad. digitat, mam este Ad, ZA, Ad.perieri, Ad. Grandidieri , Ad. madgascariensis, posledne dva stromy sa polievaju menej cez leto, pozor na to...
Vyhonky baobabu su jedle, v afrike sa pouzivaju do zeleninovych salatof.....
Přílohy
Baobab, Adansonia Digitata 11.09.2012.jpg
Baobab, Adansonia Digitata 11.09.2012.jpg (36.06 KiB) Zobrazeno 1525 krát
Baobab, . Adansonia Digitata 11.09.2012.jpg
Baobab, . Adansonia Digitata 11.09.2012.jpg (42.93 KiB) Zobrazeno 1521 krát
Baobab, Adansonia Digitata 29.04.2013.jpg
Baobab, Adansonia Digitata 29.04.2013.jpg (42.84 KiB) Zobrazeno 1512 krát
Vicen Ivan
 
Příspěvky: 19
Registrován: 28 črc 2013, 06:06
Bydliště: Bratislava - Rača

Re: Baobab - Adansonia Digitata

Příspěvekod petradelt » 07 srp 2013, 16:49

Perfektní, obsáhlý popis, díky za všechny... :jedna:
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano


Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků