Grewia occidentalis

Grewia occidentalis

Příspěvekod Jarek Servus » 19 srp 2012, 12:46

Na žádost Mileny přidávám tohle téma
Grewia occidentalis - koupená v říjnu 2011 v Tonji (Uh.Hradiště) bohatě kvetoucí, zadrátovaná. Doma jsem ji trochu ostříhala po odkvětu, přes zimu stagnovala, na jaře pak vyrostly nové větvičky. Po zmrzlých jsem ji přemístila ven, kde se zase pár týdnů aklimatizovala na změnu teplot, asi koncem června začly růst větve naprosto nekontrolovaně. Pro nedostatek času byla po celý měsíc jen zalévána. Pak jsem objevila náznaky pupenů a jednoho dne mne překvapil nádherný kvítek. Než jsem stihla vyfotit, druhý den byl již zavadlý. Asi to má "zařízené" podobně jako ibišek - čerstvý květ na jeden den, aspoň venku. U té zakoupené kvetoucí se mi zdálo, že květy drží déle, byla pořád s mnoha kvítky. Je to pro mne "studijní" rostlina, proto ji teď netvaruji a zkoumám, jak dlouho bude nasazovat pupeny, ostříhám ji až zase doma na zimu.
Přílohy
grewie02.JPG
grewie02.JPG (133.6 KiB) Zobrazeno 1763 krát
grewie03.JPG
grewie03.JPG (139.58 KiB) Zobrazeno 1765 krát
grewie04.JPG
grewie04.JPG (135.16 KiB) Zobrazeno 1760 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Grewia occidentalis

Příspěvekod Jan Adámek » 20 srp 2012, 09:51

Grévie je pěkná kytka a docela otužillá. Jednou jsem ji měl na balkoně až do listopadu. Květy nasadí až koncem léta při pobytu na slunci. Taky mi vydrží jen 1 den a v místnosti pak menší poupata opadají. Nevýhodou je, že se při zarůstání větších ran tvoří v místech řezu boule. Chce to stříhat větvičky co nejmladší. Aby pěkně kvetla, je nejlepší ji ostříhat před letněním. Květy se tvoří na koncích výhonů jako u ibišku. Celkem dobře se množí řízky.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Grewia occidentalis

Příspěvekod Milena » 03 zář 2012, 11:44

Jane, díky za zkušenost. Jen se mi nedaří vůbec zařízkovat, ani dřevitými, ani bylinnými řízky - doma v miniskleníčku, v různou dobu, nic se zatím nechytlo. Ale chtěla bych moc. Máš pravdu s tím nasazením poupat, teď je zas obsypaná, tož stříhej :cry:
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Grewia occidentalis

Příspěvekod Jan Adámek » 17 zář 2012, 16:18

Mileno, grévii jsem ostříhal před letněním (po Zmrzlých) na 3. list výhonu. Ustříhnuté sotva dřevnaté výhony (cca 15 cm dlouhé) jsem na spodu oškubal , nechal tak 4-5 nejmladších listů a zapíchal do jemné frakce podestýlky Mici (nijak nepoužité :| křemeliny) v květináči plastovém. Natáhl jsem na ně mikrotenový pytlík a postavil v paneláku k oknu. Občas jsem zalil spodem vodou, někdy posílenou hnojivem Kristalon Start, občas provětral. Po roce jsem je rozsadil a bylo to. Úspěšnost 80%. Letos ale ještě nepokvetou.

Několik grévií se mi taky podařilo vypěstovat ze semen, co jsem nasbíral v botanické zahradě. Ale tyhle kytky jsem nějak prolajdal. :(

Přes zimu, když je málo světla, grévie vyrazí dlouhé a řídké výhony s velkými listy, takže celá kytka vypadá jak ošklivé proutí. Teda to, co mají v botanické zahradě, ošklivé proutí je. Jen to pěkně kvete. V zimě nějaký ten dlouhý výhon ustříhnu, aby kytka tolik nepila. Ale někdy mi, mrška, stejně přischne. Pak shodí listy a po nějaké době vesele vyrazí a líp se rozvětví.

Pěkné kousky bonsajovitého charakteru má pan Herynek.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01


Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků