Crassula sarcocaulis

Crassula sarcocaulis

Příspěvekod Marián Herčút » 09 říj 2011, 16:19

Všetkých zdravím!

Po dlhšom čase sem znovu píšem. Mám niekoľko rastliniek Crassula sarcocaulis (dúfam, že som ju správne určil :oops: ).
Chcem Vás touto cestou požiadať o názory a rady ohľadne pestovania. Ale hlavne o názor, či má zmysel ju pestovať ako rastlinu pre bytový bonsaj. Neviem, či tvarovať iba strihom, alebo aj drôtovaním, aké sú jej nároky na podmienky a tak podobne. :think:

Za všetky rady a názory vopred ďakujem!

cras 01-1.jpg
cras 01-1.jpg (22.77 KiB) Zobrazeno 1329 krát

cras 02-1.jpg
cras 02-1.jpg (17.69 KiB) Zobrazeno 1328 krát

cras 03-1.jpg
cras 03-1.jpg (21.53 KiB) Zobrazeno 1333 krát

cras 04-1.jpg
cras 04-1.jpg (24.96 KiB) Zobrazeno 1328 krát
Ľudia, ktorí hovoria, že sa to nedá spraviť, by nemali vyrušovať tých, ktorí to robia.
Marián Herčút
 
Příspěvky: 113
Registrován: 24 dub 2010, 09:16

Re: Crassula sarcocaulis

Příspěvekod Pepča » 10 říj 2011, 10:42

Mariáne, tato rostlina je určitě vhodná. Budu citovat z knížky Sukulenty jako bonsaje. Rostlina pochází z oblasti Východního Kapska v Jihoafrické republice.Má typicky dužnaté drobné listy 8 až 20 mm dlouhé a jen 1 až 2 mm široké, které v době sucha předávají buněčnou šťávu mladším částem stonků a po takovém vysušení odpadnou. Spodní partie stonků zůstávají po čase holé a postupně dřevnatějí. Květy jsou bílé, s tmavě purpurovým okrajem korunních cípů, drobné a efektní.
Tato tlustice patří mezi odolné druhy. V létě ji můžeme umístit venku na plném slunci, v zimě jí stačí několik stupňů nad nulou a opatrná udržovací zálivka.
Styl bonsají - volný vzpřímený, šikmý, koště, víckmenný strom, lesík. Tvarování se provádí průběžným zaštipováním mladých větviček nebo odstraněním zbytečných větví, které se nehodí pro náš záměr. Z více jak 9 kusů zakořeněných řízků lza do ploché misky sesadit lesík.
Rozmnožování převážně vegetativní - nejvíce materiálu získáme při průřezu a zaštipování. Řízky snadno koření v mírně vlhkém písku a k zaschnutí řezné rány jim stačí nejvýše dva dny. Stonky déle položených a zasychajících řízků se ohýbají a jejich sázení je potom obtížné.
Doufám, že jsem Ti trochu pomohl v Tvém rozhodování.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Crassula sarcocaulis

Příspěvekod vopat » 10 říj 2011, 11:22

Ahoj, ještě bych Pepču a knížku doplnil ze svých zkušeností. Rostlina je to skutečně vhodná, absolutně nenáročná. Vydrží klidně 10 dnů bez vody, max. začnou scvrkávat listy. Pokud seřezáváš výhonky, dělej to tak, že nad dvojicí listů ponecháš z původní větve jenom 1-2 mm. V tom případě ten kousíček asi po týdnu až 10 dnech odpadne a rostlina za každým listem vytvoří výhonek. Místo řezu není po velmi krátké době vůbec patrné. Pokud tento pahýlek uděláš delší, tak neodpadne a rostlina za prvé hůře vyraší a za druhé ti tam zůstane ten pahýlek. Při řezu se dívej, kam ti rostou listy- tam také porostou nové výhony. Klidně můžeš řezat i staré větve bez listů - kolénka jsou vidět. Vyraší za krátkou dobu.
S drátováním je to trochu problém, protože je rostlina dužnatá a plná vody. Všude píšou, že to nejde. Ze zkušeností je lepší nechat rostlinu trochu zavadnout - týden bez vody stačí - potom můžeš větve třeba zatěžkávat, vyvazovat, lehce ohýbat drátem - pozor ale na jemnou kůru. Osobně je tvaruji jen řezem. Fota dodám, jakmile nezapomenu vzít do práce foťák. Teď už jsou v teple za oknem :P .
Držím :jedna:
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Crassula sarcocaulis

Příspěvekod raficka » 11 říj 2011, 20:57

Taky jsem ji měla,už pěknou a já blb,jak byla vloni ta mizerná zima,tak jsem ji vzala do obýváku,tak ji už nemám..ale tady jsou moc pěkný stránky,kde se o ní píše http://www.sukulenty.estranky.cz/clanky ... ulis_.html
Lída S.
Uživatelský avatar
raficka
 
Příspěvky: 130
Registrován: 30 zář 2009, 22:27
Bydliště: 10km od Hlinska,16km od Poličky

Re: Crassula sarcocaulis

Příspěvekod vopat » 12 říj 2011, 07:49

No vidíš, a já myslel, že tam, kde přežije člověk, přežije i Crassula :P
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano


Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků