Myrta z New Bubu 2

Myrta z New Bubu 2

Příspěvekod petradelt » 06 říj 2011, 22:05

Tak tady je druhá, se stejným stavem, jen u této nevím, kde jsem k ní vlastně přišel, jen si pamatuji,
že jsme ji loni u Péťi Krásného přesazovali.
Obě jsou párátka, ono u myrty se asi najde něco silnějšího dost těžko, ale jak jsem psal,
potěší to, když je vidět, že se stromku daří.
Tak jak dál? :think:
Děkuji předem :)
Přílohy
2010 - 8.jpg
2010 - 8.jpg (141.99 KiB) Zobrazeno 3364 krát
2011 - 7.jpg
2011 - 7.jpg (145.86 KiB) Zobrazeno 3370 krát
2011 - 10.jpg
2011 - 10.jpg (132.04 KiB) Zobrazeno 3365 krát
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Myrta z New Bubu 2

Příspěvekod pájaombre » 07 říj 2011, 06:11

Pěkná,Péťo pěkná :clap: :clap:
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Myrta z New Bubu 2

Příspěvekod Compel Lubomír » 08 říj 2011, 21:50

Ještě myrtu nemám ale dle tvých ukázek si ji asi pořídím. Sic mamča bude,reptat, že to není kam dát , ale ona povolí, až to bude zalívat dnes a denně, tak mi k tomu nebude chtět ani pustit. Ať ji to prej nedoprznim, stačí když to pořád nípu.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Myrta z New Bubu 2

Příspěvekod petradelt » 09 říj 2011, 11:41

Jo jo, přesně jako u nás, :)
Je pravda, že je nenáročná, a to letnění jí opravdu prospívá :D
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Myrta z New Bubu 2

Příspěvekod vopat » 10 říj 2011, 14:15

Ahoj Petře,
zeptám se, jak myrty zimuješ - necháváš je někde v chladu, nebo je dáváš do tepla :?:
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Myrta z New Bubu 2

Příspěvekod petradelt » 10 říj 2011, 14:46

Normálně domů, pokojová teplota, no a to je ten problém, protože je potřeba občas rosit, což se doma nesetkává s příznivým ohlasem,
takže přenášet do koupelny, atd. Proto pokojovky moc nechci, ale zase se člověk v zimě nenudí :)
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Myrta z New Bubu 2

Příspěvekod vopat » 11 říj 2011, 07:35

No vidíš, tak jsme na tom asi všichni podobně. S tím rosením teď protesty ustaly, stromky jsou na parapetu na miskách s kamínky (láva se vloni nelíbila :lol: ), takže se moc rosit nemusí. Jednou za týden stromky více prolívám - takže v koupelně - a zároveň jim dám vydatnou spršku demineralizovanou vodou a celé je omeju jako za deště. Jak říkáš - je s tím s...., ale co by jeden dělal za dlouhých zimních večerů :P .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Myrta z New Bubu 2

Příspěvekod Rudolf Fraštia » 13 říj 2011, 09:56

Ahoj kamaráti,
som rád, že tu opäť ktosi myrty "rozbalil". Peter, teší ma, že sa Tvojim myrtám darí a že si ďaľší, ktorý s ich pestovaním nemá a nevidí problém. Zbytočne by som tu už popisoval môj vzťah k myrte, to viete. Zopakujem však rád niektoré moje skúsenosti k aktuálnej téme - zimovanie. Bývam v paneláku (našťastie aspoň s loggiou) zimujem ich teda v byte a, verte mi, vyskúšal som už všeličo možné:
--severné okno - či pri vypnutom, alebo zapnutom radiatore pestovanie v pohode, mierny deficit slnečného svitu sa v zimnom raste prejaví predľžením internódií a bledou farbou listov. Rast výhonkov je skôr sporadický, dokonca môžu byť vedľa seba rastliny jedna v spiacom stave a druhá v raste výhonkov
--južné okno + zapnutý radiator - pestovanie v pohode, ale skôr v hlbšej nádobe kvôli zálievke (mal som tam raz jednu myrtu v plytkej miske a stačilo jeden deň na ňu pozabudnúť a už bolo neskoro... rast intenzívnejší, ale so zdravým obrastom (sýtejšia farba listov) a prirodzenými internódiami
--pivnica cca 15 st. C - kvôli chladu, ale neosvedčilo... neboli na očiach, takže viackrát zabudnutá zálievka ...málo svetla, napriek tomu rast, ale ako staré zemiaky - dlhé "cverny" štíhle bledé listy...skúsil som tento spôsob iba raz a potom už nikdy
Zimujem už viac ako 15 rokov na parapetoch...najväčší problém bol rapídny opad listov v zime, skúšal som aj rosenie, ale neprinieslo efekt...až keď som rastliny s miskami položil na podmisky so zeolitom zaliatym vodou a zabezpečil tak odparom vody z nich vlhký vzduch pre koruny, opad listov výrazne ustal. Celú zimu rastliny nerosím. Neponáhľam sa so zimovaním (až od prvých celonočných mrazov) a zimovanie zbytočne nepredlžujem (na jar ich nevyložím do mrazivého vzduchu, ale ak to moc nepadá pod 5 stC, tak už začínajú "otužovať"
Najkrajšie sú v jeseni a tobôž takejto teplej, ako bola donedávna - snažia sa stále rásť a vyhnať čo najviac listov, čím sú potom pri zapestovaných korunách zákonite veľmi malé a veľmi husté.
Prikladám aktuálne fotografe z dnešného rána - žiaľ nie najkvalitnejšie, pretože mraky už slnko púšťajú iba ťažko
Zdraví Rudo
Přílohy
PA132855upr.jpg
aktuálne tohtoročné tvarovanie
PA132856upr.jpg
izbové "yamadori" čakajúce na svoj "kabátik"
PA132860upr.jpg
dlhoročne pestované a tvarované
Zdraví vás Rudo
Uživatelský avatar
Rudolf Fraštia
 
Příspěvky: 86
Registrován: 06 říj 2009, 08:31
Bydliště: SK, Martin

Re: Myrta z New Bubu 2

Příspěvekod petradelt » 14 říj 2011, 17:57

Ahoj Rudo,
tajně jsem doufal, že můj příspěvek navštíví odborník na myrty největší a přispěje radou. :clap:
To co jsem zde prezentoval, je zhruba dvouroční práce, je pravda že přes zimu kytka více méně
přežívá, ale letnění jí jde k duhu. Doma mám okna do tří stran, zkouším všechny, nad radiátor bych se skoro bál,
ale kdyby jen nebylo to každodení větrání. :think:
Opravdu mně nejde do hlavy, jak větrají ti, co mají plný parapet kytek. :think:
Přece každý den nesundavají všechny kytky. (Myslím v zimě) :think:
Určitě vyzkouším tu podmisku, to si myslím, že by mělo fungovat.
No a je to tady, už slyším za zády: To budou zase zaflákaný okna :(
Těžkej život :lol:
Děkuji tedy za postřehy, jen mě vrtá hlavou, že nikdo nezkritizoval myrtu z New Bubu číslo 1.
Aspoň názor na to "položení" kytky. Je pravda, že tu mám kratší dobu.
Díky a zdravím :D
Jo a myrty máš Rudo moc hezký, ale to Ty víš. :clap:
Naposledy upravil petradelt dne 27 úno 2012, 21:48, celkově upraveno 1
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Myrta z New Bubu 2

Příspěvekod Rudolf Fraštia » 15 říj 2011, 22:27

Ahoj Petr, vďaka za komplimenty, príjemne sa mi to číta...
Pridám ešte pár poznámok...vetranie sa na myrtách neprejavuje žiadnymi následkami, samozrejme "nedoprajem" im extra mrazivý vzduch a prievan...mikrovetranie je permanentné, ale žiaľ, ani pri ňom sa pri väčších mrazoch nevyhnem značnému roseniu okien - vodu totiž výrazne odparujem z misiek na parapetoch, niet sa teda čomu diviť...je to daň za úspešné prezimovanie mojich obľúbencov.
...a Tvoje myrty?...sú úplne v pohode, či priama, alebo "položená"...ohyby kmeňa pri ich hrúbke by som sa nebál urobiť aj extrémnejšie...myrta svojim bujným rastom veľmi zvádza k pravidelnému skracovaniu všetkých výhonkov, výsledkom čoho sú pravidelné vajcovité tvary - tohto sa však strihom, či tvarovaním (rozprestierať zhluky výhonkov horizontálne i vertikálne) musíš postupne vyvarovať a nebáť sa pri strihaní odstrániť výhonok aj hlbšie do staršieho dreva a narušiť tak tento tvar. Pri strihu výhonkov nedovoľ, aby hmota listov na vetve stratila kontakt s kmeňom a rovnako jednotlivé "obláčiky" navzájom...
Kmeň myrty je dosť odvážny pojem, pretože pri jej pestovaní z odrezku, alebo aj z niekoľkoročnej u nás zakúpenej rastliny sa stále môžeme baviť len o "ceruzke". Rastliny ako sú tieto Tvoje nechávam celý rok rásť voľne bez strihu (obr.č.2) - ostrihám ich pred premiestnením na zimu do interiéru (aby cez tie okná bolo aspoň trocha vidieť :D ) Samozrejme, že je to v snahe podporiť hrubnutie kmeňa, ale myrta je aj v tomto prípade na veľmi, veľmi dlho...príklad - myrta na mojom treťom obrázku úplne vpravo má vyše 20 rokov a jej kmeň nemá priemer ani 2 cm!! Páčia sa mi však aj napriek tomu a nielen mne samotnému...ale tento rok som sa rozhodol pre iné možné riešenie - tanuki - našiel atraktívne mrtve drevo a pridal k nemu habitus obľúbenej myrty (obr.č.1 - aktuálny stav...inak je tu o nej reč v inom príspevku) - predpokladám, že za 2-3 roky to bude to pravé "orechové".
O myrte aj o pol noci... :) :D :lol:
Zdraví Rudo
Zdraví vás Rudo
Uživatelský avatar
Rudolf Fraštia
 
Příspěvky: 86
Registrován: 06 říj 2009, 08:31
Bydliště: SK, Martin

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků