Adansonia digitata

Adansonia digitata

Příspěvekod VasekKoci » 15 srp 2011, 21:24

Zdravím, nejdříve bych se chtěl omluvit. Nejsem si zcela jistý, kam bych toto téma měl zařadit. Chci se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenosti právě s Adansonia digitata. Před dvěma roky se mi podařily sehnat semena a až do dnes se nic nedělo. Nyní se začíná baobab ukazovat na světlo. Proto prosím o jakoukoliv radu či nápad jak se mám o ni starat do budoucna. Mnohokrát děkuji Václav.
VasekKoci
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 čer 2011, 22:42
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Adansonia digitata

Příspěvekod dan » 15 srp 2011, 23:26

mám doma tři stromky Adansonia Perrieri. chtějí hodně světla, živin a vody. je to dřevina monzunového podnebí, takže má jen dvě roční období - období dešťů a období sucha. touhle dobou opadají (nebo alespoň vypadají ošklivě) a cca do ledna se vůbec nezalévají - čerpají zásobní vodu ze své kořenové hlízy. pro vytvoření dostatečně velké hlízy je potřeba velký květináč. docela dobře mi rostou v kokosu. vyžadují úplné proschnutí mezi silnými zálivkami. jsou dost hladoví po dusíku. první rok mi vyrostli cca 1m. na střih moc nereagují, dělají si co chtějí - pokračují v růst přímo v místě střihu... nevím co bych ještě napsal...
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Adansonia digitata

Příspěvekod dan » 15 srp 2011, 23:30

no na bonsaje to moc není (kvůli těm kořenovým hlízám a obrovským listům), ale jako obrovský strom do obýváku, nebo zimní zahrady je pěkný... na kvetení můžeš klidně zapomenout. kvetou v dospělosti (cca 50 let) obrovskými, až třiceticentimetrovými květy...
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Adansonia digitata

Příspěvekod VasekKoci » 16 srp 2011, 00:16

Díky moc za info budu se je snažit využít. Uvidím co z ní časem bude.
VasekKoci
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 čer 2011, 22:42
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Adansonia digitata

Příspěvekod Petr Syrový » 16 srp 2011, 10:51

Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Adansonia digitata

Příspěvekod dan » 12 pro 2011, 23:41

pěkné kousky... :clap:
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Adansonia digitata

Příspěvekod Prochor » 15 pro 2011, 22:22

Tak to je zajímavé Dane.
Dá se tedy baobab pěstovat na slunném místě, jen s důrazem na správné zalévání nebo je v tom ještě nějaký háček?
Já mám semínka doma, ale žádné se mi zatím po půl roce nechytlo a shnilo.
Představuji si 20ti letý a 2metrový strom pod střešním oknem :D
Samozřejmě ze semínka (které zřejmě dávám špatně naklíčit :cry: )
Děkuji za radu
Petr Procházka
Uživatelský avatar
Prochor
 
Příspěvky: 30
Registrován: 12 zář 2011, 22:56
Bydliště: Prostějov

Re: Adansonia digitata

Příspěvekod dan » 16 pro 2011, 08:05

Vtip je v tom, uvařit v konvici trochu destilované vody. jakmile se voda přestane vařit, chvíli počkej, aby měla tak cca 80-70 stupňu celsia a zalej s ním to semínko :o - potřebuje stratifikaci teplem. v té horké vodě ho nech 24-48 hodin (voda samozřejmě po chvíli schladne). jakmile přestane plavat na hladině a klesne na dno, je to dobře. pokud i po několika dnech plave na hladině, tak ho vyhoď, to klíčit nebude. nechal jsem ho ve vodě do té doby, až vyrazilo kořen a pak jsem ho standartně sadboval. alespoň tak jsem to dělal tenkrát já podle doporučení od dodavatele semínek. Baobaby mám v hrubém písku s kokosem. tenkrát jsem to začal pěstovat spíše ze solidarity, protože Adansonie jsou na vyhynutí a možství domácích pěstitelů slouží vlastně jako genetická banka. Existuje i francouzský program na záchranu Baobabů, školky, distribuce semen zájemcům... Osobně se mi nejvíc líbí Adansonia Grandidieri http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ieri02.jpg (tvarově takový typický Baobab, měl jsem semínka, ale nevzešlo ani jedno), ale vzhledem k největší ohroženosti druhu Adansonia Perrieri http://www.immaginidalmondo.net/madagas ... rrieri.jpg (ve volné přírodě je už jen 13 stromů), vzal jsem si tyhle... :mrgreen: Pro zajímavost, před několika dny jsem je zalil (začíná jim období dešťů) - vodu dostali naposledy v polovině Srpna. Pokud se období sucha nedodržuje, shnijou jim ve vlhkém substrátu kořeny. Jeden Mexičan je dokonce "zimuje" bez hlíny s holýma kořenama, zavěšené ve špajzu :jedna: Já je zimuju tak jak jsou, bez vody a přímo u rozpáleného radiátoru - listy mají, zasobuje se vodou sám z kořenové hlízy...
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Adansonia digitata

Příspěvekod Roman Hlavinka » 16 pro 2011, 20:23

to mě docela zajímá?Mohl bys doložit fotku svého baobabu?Napsat jak je starý,kde se dá a za kolik takové semínko sehnat a něco o pěstování?dík
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Adansonia digitata

Příspěvekod dan » 07 led 2012, 01:16

já zase tolik zkušeností s pěstováním nemám. prostě sem to zasadil a udržuju při životě - takže spíš zkouším, co jim vyhovuje. mám doma tři, jeden horší, než druhej. jsou tak dva roky starý. přidám sem časem fotku. semínka jsem dostal od jedné paní ze slovenska... už nemůžu sehnat kontakt, ale našel jsem například tohle: http://www.rostliny.net/rostlina/Adansonia
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron