Serissa foetida

Serissa foetida

Příspěvekod Luděk Rohovský » 27 bře 2009, 14:19

Zdravím všechny. Tak jsem podlehnul té záplavě slunečních paprsků minulý víkend a s výkřikem "Jaro je tady" jsem se vrhnul na přesazování svých pokojovek. Víceméně všechny to přežily bez problémů až na, jak název tématu napovídá, Serissu.
Dva až ti dny po přesazení se začaly listy kroutit, usychat a od konečků černat. Po chvíli studování jsem usoudil, že je asi zemina příliš nasáklá vodu, po přesatení jsem ji řásně prolil, a vzhledem k tomu , že vím o problémech s přelíváním u Seriss, tak jsem část mokré zeminy odstranil a nahradil suchou akadamou. Serrissu jsem pak ještě na základě informace, kterou jsem tady někde našel přikryl igelitovým sáčkem, ale zatím nevidno zlepšení. Máte někdo nějaký nápad nebo jsem si úspěšně odrovnal zajímavou bonsai.
Díky předem za všechny rady
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Serissa foetida

Příspěvekod Milan Vohnout » 27 bře 2009, 18:55

Luďku sice Serissiu nepěstuji, tak ti moc neporadím, snad Mirek ten ji pěstuje. Když se mi povede přelít rostlinku tak ji dám na co nejsvětlejší místo a kde je i teplý vzduch a nechám ji vysychat. :think: Další velice opatrnou zálivku provedu jedině, až jsem si jistý, že je suchá, dřív ne. :naughty: Já bych řekl (napsal), že igelitový sáček se projeví až za několik dní možná i týdny. Z tohoto důvodu radši přesazuji až ke konci dubna nebo i května. Vše samozřejmě záleží na okolnostech právě probíhajícího počasí. Jasně u nás je jiné podnebí, než u vás na Moravě. Snad poradí někdo, kdo pěstuje Serissu. Držím palce, ale nevěřím, že by ti tak rychle odešla.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Serissa foetida

Příspěvekod Mirek Halatin » 28 bře 2009, 21:41

Pokud jde opravdu o zahnití po přelití pak snížit zálivku na minimum (lépe jen pravidelně mlžit) a hooodně sluníčka... víc neporadím...
hodně štěstí ;) Luďku
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Serissa foetida

Příspěvekod Mirek Halatin » 28 bře 2009, 21:54

Jinak pokud je zasazená v málo propustném substrátu, tak bych to radši ještě risknul a bez většího rozebírání kořenů přesadil do větší nádoby se směsí třeba akadamy a zahr. substrátu 3:1... to jak dlouho bude vzpamatovávání trvat záleží na rozsahu poškození... ale cca po 2-3 měsících by se měla vrátit do naprosto stabilizovaného stavu.

Ono i její letnění (není-li přes den zalévána) může být složitější. Já ji v případech delších období nezalití (dovolená apod.) dávám na kámen do jezírka, tak aby se voda v jezírku TÉMĚŘ dotýkala dna misky. To téměř je důležité. Jakmile se voda dotýká substrátu, samovolně vzlíná do misky a někdy ani přímé sluníčko nestíhá vysoušet. Serrisa pěstovaná v dobrých podmínkách (dostatečné množství světla, vzdušné vlhkosti, správná zálivka atd.) se projeví ztmavnutím listů a bujným růstem. Pro ni je prostě ideál větraný skleník. Pravidelný střih u nich potlačuje kvetení. Květní pupeny se tvoří v koncových partiích letorostů, které většinou zakrátím dřív než se stihne květ rozvinout.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Serissa foetida

Příspěvekod Milan Vohnout » 28 bře 2009, 22:50

Mirku super, :clap: za tvé zkušenosti a postřehy se Serissou. :jedna:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Serissa foetida

Příspěvekod Luděk Rohovský » 30 bře 2009, 09:58

Díky všem za rady. Už jsem původní substrát vybral a doplnil čistou akadamou. Teď už jen to slunce. A ono zrovna od pátku je furt zataženo a prší. :evil: Snad se mi ji ještě podaří zachránit. Postupně budu informovat jak se mi daří, eventuelně nedaří.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Serissa foetida

Příspěvekod Jarda Marek » 30 bře 2009, 19:00

Luďku držím palec :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Serissa foetida

Příspěvekod Luděk Rohovský » 14 dub 2009, 09:40

No nic, tak jsem včera konstatoval exitus. Skusil jsem sloupnout kůsek kůry, abych zkontroloval kambium, ale ani těsně nad nebari jsem nenašel žádné živé. A taky jsem přišel na příčinu toho, proč serissa odešla. Když jsem sháněl hrubší kamenivo na drenáž a přimíchávání do substrátu za účelem provzdušnění, tak jsem si nabral kýbl hrubšího štěrku na jedné stavbě. Pak jsem zjistil, že do toho kameniva bylo cosi přimícháno a to zničilo veškeré kořeny. Dole v misce byla jakási bílá hmota, něco jako vápno nebo sádra.
Takže varování pro ostatní, pozor na to, odkud získáváte kamenivo.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Serissa foetida

Příspěvekod Jarda Marek » 14 dub 2009, 14:44

Ono je v podstatě jedno odkut je, ale je dobře veškerý takovýto materiál perfektně proprat vodou a měl by být klid.
Škoda :think: Ale věřím, že bude jiná a chybama se jeden učí.
Je dobře, že si nás informoval jsou to zkušenosti k nezaplacení. Děkujem :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Serissa foetida

Příspěvekod Milan Vohnout » 14 dub 2009, 17:49

Tak to je pech, škoda rostliny, :cry: jak Jarda říká výstižně, chybami se jeden učí. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne


Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků