Bougenvilia

Bougenvilia

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 úno 2011, 18:27

Máte někdo zkušenosti, poznatky k pěstování téhle kytky ?
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Bougenvilia

Příspěvekod Vahada » 26 úno 2011, 18:56

Malé, ale přece...
Dovezl jsem si před třemi lety řízek z Řecka, zakořenil bez problémů. Přes léto venku na zahradě, v zimě v bytě v paneláku na jižní straně na slunci. Na podzim při přenesení do bytu opadá, přes zimu vyrazí světlejší výhony (zalévám střídmě), na jaře je ostříhám nakrátko. Určitě by jí lépe vyhovovalo studenější přezimování, ale to na světle nemám.V současné době mám kmínek asi 1,5cm, ale protože se o ní skoro nestarám, tak při dobrém pěstování by mohl být podstatně silnější.
Přes léto ochotně kvete od druhého roku.
Určitě se najde někdo, kdo se o ní stará lépe než já.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Bougenvilia

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 úno 2011, 19:06

Vašku, a to mě zrovna zajímá to ostříhání nakrátko . Kolik,jak rozvětvuje ,kde kvete? :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Bougenvilia

Příspěvekod Luděk Urbanič » 26 úno 2011, 21:52

Já sice bouganvileu nevlastním, ale sáhl jsem do archívu fotek a naskenoval jednu, která by mohla dokumentovat co si k tomuto druhu můžeme dovolit.
Fotka je z roku 1994, takže některé údaje budou jen přibližné - co jsem schopen si vzpomenout - to co nevím přesně uvedu v uvozovkách.

Rostlina pochází z BZ v Liberci. Byla vyzvednuta při rekonstrukci skleníků spolu s "několika" dalšími ze subtropického skleníku, kde rostla "několik desítek" let. Rostliny jakožto nijak vzácný druh byly určeny k likvidaci, ale jejich zachráncem se stal Zdeněk Eichler. Rostliny byly zakráceny asi o "10"metrů (je to vlastně liána) a kořenový bal přišel asi o "90"% hmoty. Ale jak vidíte rozchodila ten řez na pařez celkem dobře. Výška byla tehdy asi tak kolem 1 metru a kmen v nejširším místě mohl mít tak "20"cm.
Kdoví jak vypadá dnes po 15ti letech, pokud je ještě na živu.
IMG_0001.jpg
IMG_0001.jpg (148.5 KiB) Zobrazeno 5131 krát
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Bougenvilia

Příspěvekod Ladislav Kotál » 27 úno 2011, 10:00

Luďku, děkuji. Loni, kdy jsem bougenvileu získal, musel jsem ji přesadit, neboť byla "utopena " v nepropustném substrátu a doma mi začala masivně opadávat tak, že na ní zbylo několik desítek lístků. Po vyjmutí z mísy měla minimum kořenů, velká část byla poškozena hnilobou. Kořínky byly tmavé, bez rostoucích konců. Kořenový bal jsem vypláchl proudem vody, odstranil poškozené- bal byl zrekukován cca o 80 %. Kytka šla do čisté akadamy,do pěkného domečku od Matrina Ašenbrennera, opad listů se zastavil ve své masivnosti, ale přesto postupně během měsíce opadaly všechny staré.Pak se začaly objevovat po celé rostlině nové lístky. Tím chci jen říci, že je to opravdu velmi odolná kytka, která asi snese hodně. Umístil jsem ji hned po přesazení ,které proběhlo v říjnu na jihozápadní okno, kam svítí slunce od 10 hodin až do večera. Vzhledem ke krátkým dnům na ní právě vyrostly dlouhé výhony s velkými vzdálenostmi mezi listy. Proto jsem se ptal, zda a jak ji můžu ostříhat na jaře, aby rozvětvila a v neposlední řadě taky kvetla. Dnes, tedy koncem února kytka jednoznačně prosperuje a kořeny se objevují už i na povrchu akadamy. Na jaře mám v úmyslu probrat korunu, odstranit několik silnějších větví a stromu vtisknout nějaký lidský tvar . :) Výška je cca 50 cm, průměr kmene nad nebari cca 12 cm.
Přílohy
1.jpg
1.jpg (109.82 KiB) Zobrazeno 5094 krát
2.jpg
2.jpg (74.24 KiB) Zobrazeno 5097 krát
3.jpg
detail kořínků v akadamě na povrchu.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Bougenvilia

Příspěvekod Milan Vohnout » 27 úno 2011, 10:47

Láďo, zajímavé a skvělá práce od tebe. Rostlinka je moc zajímavá, a jde vidět, že se jí v akadamě daří, jen tak dál. Tak jen co vím já. Bougainvillea glabra - Bugenvilea lepkavá, pochází z Brazílie a zdomácněla ve středomoří. Jeto popínavý keř a květ může mít barvu buď (růžovou, fialovou, oranžovou a červenou). Vyžaduje v období růstu bohatou zálivku, a plné slunce po celý rok. Přezimuje v místnosti při teplotě 6 až 12°C.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Bougenvilia

Příspěvekod Ladislav Kotál » 27 úno 2011, 10:48

Milane, díky :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Bougenvilia

Příspěvekod Jarda Marek » 27 úno 2011, 15:38

Zdá se mě že budeš muset dělat větší okna :lol:
Skvělá rostlina, dobrý základ, už se těším až ji uvidím naživo :clap: :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Bougenvilia

Příspěvekod Vahada » 28 úno 2011, 12:11

Láďo omlouvám se, až dnes jsem se dostal k fóru.
Já jí zařadil mezi pokojovky a ty já zatím nedělám (ale začínám o nich uvažovat) a proto se o ní nijak moc nestarám. Mám jí jako připomínku z výletu.
Na jaře ostříhám všechny delší výhony tak na dva tři pupeny, někdy jdu klidně i do staršího dřeva na rozvětvení. Po obražení už nestříhám až do odkvetení, kdy je možné zkrátit přerostlé větévky. Kvete na jednoletých výhonech. někdy v průběhu léta, květy - vlastně listeny vydrží dlouho.
Na rozdíl od tebe jí pěstuji v nějakém zahradním substrátu a roste taky, ale asi jí letos přesadím do propustného, začíná mi jí být líto.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Bougenvilia

Příspěvekod Ladislav Kotál » 28 úno 2011, 12:47

Vašku, děkuji :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků