Hlosina po presadeni

Hlosina po presadeni

Příspěvekod lacike » 23 úno 2011, 00:36

Ahojte,

pred dvomi mesiacmi som kupil hlosinu, ktora mala pekny kmienok ;-)
Kvoli presvetleniu koruny som vydrotoval konare do vodorovnej polohy (strihat som zatial nechcel). Substrat bola klasika zemina a na povrhu akadama. Ta sa za cala po mesiaci menit na prach, az som sa predvcerom rozhodol, ze stromcek rovno presadim do zmesi bonsaj substrat a strk v pomere 1:1 a drenazou. Korienky som neskracoval, zanedbatelny pocet padol za obet cisteniu (opatrne vymytie vo vedre s vodou). Su to take tenke sklene rezance ako z polievky z azijskej restiky :-)

A tu nastal problem, uz druhy den pozorujem, ze listky vednu a ako keby schnu. Par kusov uz aj odpadlo a vobec netusim v com je problem :(
Teraz som prehodil cez stromcek sacok, nech tie listy neschnu, ale neviem neviem. Pomoooc! :-)

Prikladam foto:
P1030517.JPG

P1030518.JPG

P1030521.JPG

P1030522.JPG
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Hlosina po presadeni

Příspěvekod Luděk Rohovský » 23 úno 2011, 09:56

No hlošinu mám jen jednu, minulý týden jsem zjistil stejné složení substrátu jaké jsi popsal. Nahoře akadama, dole bůhví co. Zatím jsem nepřesazoval, jen jsem dal na dno misky drenáž a stávající substrát jsem propíchal dřevěnou hůlkou a přidal do něj akadamu. Tou hůlkou jsem tu akadamu vmíchal do stávajícího substrátu.
V tvém případě si myslím, že byla chyba v substrátu. Měl jsi to dát do akadamy, terramolu nebo něčeho takového. To co se prodává jako "substrát pro bonsaje", si myslím, a bylo to tady již několikrát zmiňováno, se pro bonsaje vůbec nehodí. Zadržuje to vodu, obsahuje prachové částice apod. Ani ten štěrk tomu nepomůže.
Zkus seškrábnout kousek kůry. pokud bude kambium stále zelené, opatrně omez zálivku, rostlina totiž nemá listy, kterými by mohla odpařovat vodu a celou rostlinu zakryj mikroténovým sáčkem. Ten vždycky večer na chvíli sundej, aby nedošlo k tvorbě plísní. Pokud už kambium /to je ta tenká vrstva hned pod kůrou/ zelená nebude, tak nezbývá než konstatovat zranění neslučitelná se životem.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Hlosina po presadeni

Příspěvekod Milan Vohnout » 23 úno 2011, 19:15

Hlošinu nepěstuji ale a ani nevím kolik vody má ráda. Ale v poměru 1:1 je podle mě na ni dost, radši 2:1. Ale místo bonsaj zeminy je lépe dát do pokojového substrátu + hrubší štěrk. Bonsaj zemina obsahuje jemný písek a ten drží dlouho moc vlhko. Já radši dám přednost akadamě nebo i tomu terramolu.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Hlosina po presadeni

Příspěvekod lacike » 23 úno 2011, 22:22

akadama sa mi zda draha a hlavne uz sa mi rozpadla na prach na troch stromkoch (samozrejme iba na povrchu, takze odtial putovala automaticky prec). Skor by som skusil terramol, lenze k nemu sa tak rychlo nedostanem.

Problem je, ze ani ja neviem, co ma vlastne hlosina rada, hlavne ma aj dost divne korene. Takisto ma zarazilo, ze stacia 2 dni na tak dramaticku zmenu stavu :think: Tak som dnes opatovne presadil, tentokrat do strku, aby to bolo vzdusne, lebo ked som dal prec ten bonsaj substrat a strk, tak to bol po 2 dnoch pekne upchavajuci bordel :cry:

Inak co mas na mysli pod pomerom 2:1 - viacej toho bonsaj substratu?
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Hlosina po presadeni

Příspěvekod Luděk Rohovský » 24 úno 2011, 12:05

Neeee více štěrku.
No, ale jestli jsi ji dal jenom do štěrku, tak musíš hodně hlídat zálivku, protože štěrk žádnou vodu neudrží. proto jsou ideální materiály jako akadama, terramol apod. Ty nasajoudo sebe vodu a pak ji postupně vydávají ven, takže rostlina si ji může kořeny nasávat. Štěrk nic nenasaje. Používá na provzdušnění substrátů.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Hlosina po presadeni

Příspěvekod lacike » 24 úno 2011, 12:51

To mi je jasne, ale kedze situacia je kriticka a nic lepsieho som poruke nemal, tak bol dobry aj strk.. Hadam bude stacit 2x do dna zaliat, ved aj ten strk nieco vody udrzi, ak je drobnejsi :)
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Hlosina po presadeni

Příspěvekod Luděk Rohovský » 24 úno 2011, 13:12

Jasně, musíš to pohlídat, ale zkus se podívat na kambium, jestli je zelené a pak nasaď ten provizorní skleník - igelitový sáček ať se zvýší ta vzdušná vlhkost. A prosímtě průběžně referuj, jak se ti daří. Jak jsem psal, taky mám jednu hlošinu a taky se ji chystám přesazovat. Tak ať vím jak na to.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Hlosina po presadeni

Příspěvekod lacike » 24 úno 2011, 13:29

Kambium je ok (naozaj neverim, ze by strom umrel za necele 2 dni) a ako som pisal v prvom prispevku, sklenik bol uz preventivne nasadeny, zlozil som ho iba kvoli fotkam :-)
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Hlosina po presadeni

Příspěvekod Milan Vohnout » 24 úno 2011, 18:24

Když jsem psal 2:1 tak jsem měl na mysli dva dílky pokojové zeminy ne bonsajové zeminy jeto pěkný rozdíl a jeden dílek štěrku.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Hlosina po presadeni

Příspěvekod lacike » 24 úno 2011, 18:26

Milan Vohnout píše:Když jsem psal 2:1 tak jsem měl na mysli dva dílky pokojové zeminy ne bonsajové zeminy jeto pěkný rozdíl a jeden dílek štěrku.


Ved sa mi to hned zdalo divne ;)
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků