Dovyalis caffra

Dovyalis caffra

Příspěvekod Jiří Vondruš » 15 bře 2009, 21:26

Dovyalis je stále zelený strom nebo keř z jižní Afriky, kvete a plodí, ale bohužel musí být dvě rostliny - samčí a samičí. Moje rostlina pochází od pana Pišla z dob, kdy měl jen malý skleník. V našich podmínkách je to pokojovka. Tu na obrázku však na podzim zasáhlo několik nočních mrazíků, kdy jsem nebyl doma a neuklidil jí, takže jsem rád, že se probouzí ( letos tedy nepokvete ). Až se trochu vzpamatuje, budu hřížit, protože v místě označeném čarou ji chci zkrátit.
Jirka
Uživatelský avatar
Jiří Vondruš
 
Příspěvky: 48
Registrován: 12 úno 2009, 13:36
Bydliště: Havlíčkova 816, 584 01 Ledeč nad Sázavou

Re: Dovyalis caffra

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 bře 2009, 21:37

Jirko,to je moc pěkná kytka,ale ty trny :!: ,ty jsi snad ořezával nožem :think: nebylo by hezké na ni padnout :o A z jakého důvodu ji chceš hřížit :?: -důvodem je plynulost pohybu kmene :?:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Dovyalis caffra

Příspěvekod Jiří Vondruš » 16 bře 2009, 07:23

Zatím plánuji tu levou část v označeném místě odříznout (je to škoda jen tak zbytek vyhodit) a nechat pravou stranu jako hlavní kmen. No ještě se uvidí nebo počkám na další typ.
Musí se počkat, až se trny na novém výhonu vytvoří a pak teprve zakracovat přírůstky tak, aby tam nějaké zůstaly - bez nich to není to pravé.
Jirka
Uživatelský avatar
Jiří Vondruš
 
Příspěvky: 48
Registrován: 12 úno 2009, 13:36
Bydliště: Havlíčkova 816, 584 01 Ledeč nad Sázavou

Re: Dovyalis caffra

Příspěvekod Jan Kalivoda » 16 bře 2009, 13:02

Pěkný den,
Škoda vyhodit, když už ji plánuješ odstranit tak použij techniku vzdušného hřížení klasiku a nebude to problém a je dálší rostlina .
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Dovyalis caffra

Příspěvekod Pavel Šimsa » 16 bře 2009, 13:25

Dobrý den, když budete pokračovat pane Vondruši na pravou stranu, nebude tam moc dlouhý rovný úsek? Možná by stálo za to odhřížit tu pravou. Je taky tlustší ... ;) . Jinak zajímavá rostlina a pěkně se vlní.
Pavel
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Dovyalis caffra

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 18 bře 2009, 16:41

Moc hezká roslinka. :clap: Chtěl jsem se zeptat jak reaguje na řez?(obráží hodně) A další: dá se to řízkovat?
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Dovyalis caffra

Příspěvekod Jiří Vondruš » 19 bře 2009, 10:25

Obráží podle mne celkem dobře, na starém dřevě to pár měsíců trvá. Výhony jsou dost křehké - ty mladé ještě zelené jsem zatím netvaroval. Trvá to déle, než zdřevnatí a přejdou ze zelené do světlé barvy dřeva. Mladé výhony řežu málo, protože čekám, až se vytvoří dlouhé trny. A ty také na počátku jsou zelené. Jak ztmavnou, jsou už hodně tuhé a ostré.
Pokud jsem bral řízky, tak už ty dřevnaté - klasicky do stimulátoru a do substrátu - koupený substrát smíchaný s pískem.
Jirka
Uživatelský avatar
Jiří Vondruš
 
Příspěvky: 48
Registrován: 12 úno 2009, 13:36
Bydliště: Havlíčkova 816, 584 01 Ledeč nad Sázavou


Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků