Prosba začátečníka...

Prosba začátečníka...

Příspěvekod Jarda Marek » 31 říj 2010, 16:16

Dobrý den, jelikož jsem tady poprvé, zdravím všechny příznivce "bonsai fóra" a bonsai obecně.
Na "stará kolena" jsem se nechal zlákat manželkou, a koupili jsmesi v Baumaxu 2 bonsai. Jenže problém...
Vůbec netuším, co to je za druh rostlinky, protože to v přiložené 6-ti jazyčné popisce není. Takže bych prosil znalé věcí,
kdyby se mi snažili pomoci a podle přiložených fotografii, určili co je to zač, jak to správně ošetřovat,atd. Chápu, že na to, že jsem tady poprvé, si dovoluji moc...Ale prosím, je mi líto těch krásných rostlinek, pomožte mi.
Předem děkuji za ochotu a pochopení .
S pozdravem a přáním pohodového dne L.Gemrot
PS: Omlouvám se, že jsem to nenapsal přímo na fóru, ale prozatím jsem se tam nenaučil vkládat fotky.
Polepším se..
Přílohy
BONSAI1_1.JPG
BONSAI1_1.JPG (69.13 KiB) Zobrazeno 2244 krát
BONSAI1_2.JPG
BONSAI1_2.JPG (67.76 KiB) Zobrazeno 2243 krát
BONSAI1_3.JPG
BONSAI1_3.JPG (69.33 KiB) Zobrazeno 2243 krát
BONSAI2_1.JPG
BONSAI2_2.JPG
BONSAI2_3.JPG
BONSAI2_4.JPG
BONSAI2_4.JPG (98.61 KiB) Zobrazeno 2244 krát
LIST1.JPG
LIST1.JPG (69.59 KiB) Zobrazeno 2245 krát
LIST2_1.JPG
LIST2_1.JPG (99.1 KiB) Zobrazeno 2256 krát
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Prosba začátečníka...

Příspěvekod Jarda Marek » 31 říj 2010, 16:21

Takže vložil jse Ti to sem, a píšu protože by to chtělo hlavně přesadit :think: . Vítej na fóru a vložení fotek najdeš tady: viewtopic.php?f=30&t=61
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Prosba začátečníka...

Příspěvekod Ladislav Kotál » 31 říj 2010, 16:30

Vítám tě na fóru, první kytka je sagerecia thea, druhá je ulmus parviflora,jilm.
Podle fotek jsou obě úplně suché-chce to je ponořit do umyvydla s vlažnou vodou, aby hladina dosahovala cca 4-5 cm nad povrch substrátu a počkat asi 5 minut, než přestanou jít bublinky vzduchu. Je to jen první pomoc ! Okamžitě chtějí přesadit do čisté akadamy, protože to v čem jsou zasazeny je jen přepravní substrát převážně z kokosových vláken a je zcela nevhodný k dalšímu pěstování ! Pokud třeba náhodou bydlíš někde poblíž, rád ti s přesazením pomohu. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Prosba začátečníka...

Příspěvekod luge » 31 říj 2010, 17:23

Díky za radu, hned jdu na to..aspoň to zalití, než seženu tu "akadamu?"..ještě se mi pletou výrazy...učím se...
Ještě malý dotaz, velikost těch misek stačí, nebo jsou už malé?
A tu "akadamu"..našel jsem na internetu asi 3 druhy podle frakce, tak kterou použit
Díky za odpověď
luge?
Uživatelský avatar
luge
 
Příspěvky: 3
Registrován: 30 říj 2010, 19:51
Bydliště: ul. Dukelská, 43401 Most

Re: Prosba začátečníka...

Příspěvekod Ladislav Kotál » 31 říj 2010, 17:50

4-6 mm
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Prosba začátečníka...

Příspěvekod luge » 07 lis 2010, 17:53

Nazdar Láďo, ještě bych se Tě chtěl zeptat, jestli je lepší je umístit na "východní" nebo "jihozápadní okno". Začaly mi totiž na obou rostlinkách opadávat lístky,
měl jsem je postavené tak 1 - 1,5 m od okna. Tak si myslím, jestli neměly málo světla...Tak jsem je dal na parapet, máme je celkem slušně široké, tak že proudění od radiátoru asi nepřichází v úvahu a větrám vedlejším oknem. Předem Ti děkuji za radu.
Uživatelský avatar
luge
 
Příspěvky: 3
Registrován: 30 říj 2010, 19:51
Bydliště: ul. Dukelská, 43401 Most

Re: Prosba začátečníka...

Příspěvekod Ladislav Kotál » 07 lis 2010, 18:01

Já mám pokojovky na JZ okně. Na širokém parapetu nad radiátorem na tácu, kde se odpařuje přebytečná voda ze zálivky. To že opadávají je normální reakce na přesazení. Chce to hodně světla, to tvoje původní umístění je na prd.Pozor na to větrání! Průvan je zákeřný !
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Prosba začátečníka...

Příspěvekod Rudolf Fraštia » 07 lis 2010, 21:20

Láďo píšeš, citujem:
"...Okamžitě chtějí přesadit do čisté akadamy..."
S prvou časťou vety sa nedá nesúhlasiť, ale druhá je minimálne s otáznikom... luge, ako začiatočník môže mať s akadamou dosť výrazné problémy. Venujem sa aj interiérovým bonsajom, ale za celú dobu pestovania som ich nikdy do akadamy nesadil (exteriérovky som skúšal iba jednu sezónu - neuspokojilo ma to a vrátil som sa k miešanému substrátu), pretože mnohé mám v malých a dosť plytkých miskách. Používam odparovacie podložky so zeolitom a vodou, ale aj napriek tomu občas nájdem myrty s ovisnutými listami. V akadame by tieto situácie boli ešte častejšie.
...nevyvraciam Tvoj názor Láďo, ale iba upozorňujem na nie tak jednoznačný postup, ako z neho vyplýva - určite sa to dá, ale chce to dlhšiu skúsenosť a iné návyky...a luge, keď to zoberieme abstraktne tak Ty si tie návyky ideš iba "zakladať", takže Ti to môže byť vcelku jedno, pretože dá sa obidvoma spôsobmi... ... ...Teda popísal som veľa...a...nepovedal nič...:oops: :oops:...či?
Zdraví Rudo
Zdraví vás Rudo
Uživatelský avatar
Rudolf Fraštia
 
Příspěvky: 86
Registrován: 06 říj 2009, 08:31
Bydliště: SK, Martin

Re: Prosba začátečníka...

Příspěvekod Ladislav Kotál » 07 lis 2010, 21:37

Rudolfe, to s akadamou píšu každému proto, že já a nejen já tady na fóru jsem s ní plně spokojen.Podle mě je to nejjednodušší způsob pro začátečníky, jak se kytky naučit pěstovat a to hlavně z důvodů, které dělal každý z nás : radši ať je to mokré,přemokřené, než suché. A to je hlavní důvod,proč tak radím. Můžeš klidně zalévat, přelévat a akadama stejně víc vody neudrží, proteče ven z misky, aniž by kytce ublížila. Jsem zastánce "čistých " substrátů. bez míchání s rašelinou, pískem, zeminou......, Protože jsem přesvědčen, že když napíšu míchat v poměru tom a tom, převážná část si řekne: kecá a namíchá si to od oka a pak se diví :o .Nebo "někteří" napíšou mám jen rašelinu a štěrk...... a co pak s tím? Proto akadama,akadama a zase akadama. PS: Rudo, u myrty bych taky míchal :lol: . Myslím, že jde jen o zkušenosti, každý si časem najde substrát, který mu bude vyhovovat, ale protože jsme Greeni, tak tady je v první řadě jednoduchost, dostupnost a propustnost, což akadama pro pokojovky splňuje podle mě na 110%. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Prosba začátečníka...

Příspěvekod Milan Vohnout » 08 lis 2010, 18:34

Nejdřív jsem nechtěl reagovat, ale pak mi to nějak nedalo. Ano, každý má svůj substrát a na něj nedá dopustit a to je podle mě správné. Taky jsem zastáncem akadamy a s ní, jsem velice spokojen a nehodlám to měnit. Dřív jsem taky používal kvalitní substrát pro pokojovky, výrobce nebudu uvádět a zkoušel jsem jak čistě substrát tak pak i míchal s štěrkem ale přesto pro mé pokojovky to nebylo ono. V tomto substrátu mi rostliny moc dobře nerostly a postupně skomíraly, a to jsem si říkal, asi nezvládám dobře zálivku. Tak jsem přes několik roků hledal, jak správně zalévat a kolik a přesto jsem to nikdy nevychytal, hlavně přes zimní měsíce. Aby z toho nebyly všechny jen mrtvolky, a do dneška si vyčítám. Protože stačilo jít do čisté akadamy. V dnešní době tj. přes 3 roky jedu jen v čisté akadamě a letos jsem zkusil dát akadamu s akvaristickým pískem s frakcí okolo 3 až 6 milimetru v poměru 3:1 a jeto taky pro ně zatím v pohodě. Takže zas reklama pro akadamu, ale jsem s ní nejvíce spokojen a tak ji každému ji budu vřele doporučovat a nehledejte nic zatím, jen budu doporučovat, s čím jsem nejvíce spokojen. Stejně kdo bude chtít tak si svůj substrát najde. Jen ještě dodám, mě je na prvním místě zdraví rostlin, a to je u mě dobrý kořenový systém a to znamená dobrý obrost. Já pěstuji své pokojovky na nejhorším místě co asi jde, v paneláku na širokém parapetu 20cm okna orientovaná na jihovýchod. Ale nestěžuji si, protože mohu dělat tento podle mě nejkrásnější koníček, co jsem kdy dělal.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků