Čo myslíte, je to možné?

Re: Čo myslíte, je to možné?

Příspěvekod 001čolek » 13 pro 2013, 16:00

Vláďa Boudný píše:Rudolfe, vyzkoušej kalafunu (prodávají ji v potřebách pro řezníky) rozpuštěnou v lihu. Napustit tím vysušenou podzemní část mrtvoly a dřevo ztvrdne a jakoby zesklovatí.

..............................................................................................

Myslím,že podobně by mohl fungovat i hodně naředěný (kvůli nasákavosti) "šelak".....
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Čo myslíte, je to možné?

Příspěvekod Rudolf Fraštia » 18 pro 2013, 23:20

Vďaka za rady chalani...najhošie na celej veci je to, že nedáva veľa priestoru na pokusy. Najskôr človeka nadchne myšlienka a snaží sa ju čím skôr zrealizovať. Bol to aj môj prípad. Nestrácal som čas pokusmi a urobil som to, čo som v danej chvíli považoval za najlepšie. Akonáhle k mrtvemu drevu priradíte živú časť tak na opakovanie dôslednej úpravy povrchu (vyčistiť, nechať vyschnúť, impregnovať) v styku alebo pod povrchom substrátu môžete zabudnúť. S tým už proste treba žiť. Urobíte podobne ešte jednu rastlinu... a možno až pri tretej máte "vychytané muchy". A je koniec, pretože zistíte, že prípadnú ďalšiu už aj tak nebudete mať kde umiestniť a pestovať :(
Ale nevzdávam to, verím, že zopár rokov to vydrží aj v jestvujúcej forme.
Zdraví Rudo
Zdraví vás Rudo
Uživatelský avatar
Rudolf Fraštia
 
Příspěvky: 86
Registrován: 06 říj 2009, 08:31
Bydliště: SK, Martin

Re: Čo myslíte, je to možné?

Příspěvekod Rudolf Fraštia » 11 říj 2014, 12:40

Prešiel určitý čas, čo je aj dobre, pretože sa viac udialo a je teda o čom písať :D
Sľúbil som pokračovanie osudu druhého tanuki - tu je:
Postup sa mi osvedčil a preto som na ňom nič mimoriadne nemenil. Živá časť myrty bola opäť vzdušne zakoreneným výhonkom na inej myrte čakajúcej na tvarovanie
hrizenecw.jpg
zhruba po 6-tich týždňoch obrovský zhluk "chrumkavých" koreňov

P8135832w.jpg
z rastliny boli odstrihnuté len vetvy v kolízii s drážkou v mŕtvom dreve a bez krátenia ostatných prezimovala

Do jari 2013 narástli bohaté dlhé vetvy, ale keďže chcem vytvoriť kompaktnú korunu tesne pri kmeni, tak prvý strih musel byť veľmi radikálny - a bol !
rastjar013w.jpg
jar 2013 - po prezimovaní - strih - opätovné narašenie

rastlina pred strihom (vľavo) je názornou ukážkou bujnejšieho rastu vrcholu koruny - vpravo, po strihu, pre dosiahnutie vyváženého rastu spodné vetvy nechávam rásť a vrcholové radikálne skracujem
strih013w.jpg
jeseň 2013

nechcem povedať, že to je definitíva, ale náznak vyrovnanosti rastu sa prejavil takmer okamžite
stav014w.jpg
2014 - aktuálny stav - koruna postupne naberá hmotu


Myrta mohla mať už o dosť bohatšiu korunu, ale tento rok taktiež "bojovala" s chlorózou ... strihal som ju len 2x (niektoré z mýrt 10-12x). Babie leto im všetkým však dodáva neuveriteľnú silu a sýte sfarbenie, čo je veľkým prísľubom do budúcej sezóny. Už teraz sa na ňu teším :D

Zdraví vás Rudo
Zdraví vás Rudo
Uživatelský avatar
Rudolf Fraštia
 
Příspěvky: 86
Registrován: 06 říj 2009, 08:31
Bydliště: SK, Martin

Re: Čo myslíte, je to možné?

Příspěvekod Jarek Servus » 12 říj 2014, 10:31

Jako obvykle, krásný výsledek :clap: :clap:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Čo myslíte, je to možné?

Příspěvekod Rudolf Fraštia » 06 říj 2015, 23:47

Ahoj priatelia
opat zacina obdobie, kedy sa pomalicky stahujeme do interieru a trocha viac casu mozeme venovat internetovej "praci".
Prejdem rovno k veci, ale skor nez prilozim aktualne fotografie mojich myrt v tomto vlakne, ponukam Vam k polemike jednu novinku, na ktorej som zacal pracovat. Ako inak - TANUKI 3

Aj toto zacina pribehom v roku 2O10 a jeho smutnejsim (???) pokracovanim. Na nasom druhom kempe som vytvaroval tento zahradny trs skalnika
r_frastia-web-logo800.jpg
r_frastia-web-logo800.jpg (30.32 KiB) Zobrazeno 4960 krát

Nic mimoriadne, hrubsi kmen a primerana korunka "na hribik". Neviem preco, ale uz nasledujucu zimu stromcek neprezil... Kmen som vsak nezahodil, prave naopak postaral sa on
P8240742Fgren.jpg
P8240742Fgren.jpg (158.22 KiB) Zobrazeno 4826 krát

a v case vytvarania predchadzajucich tanuki v nom videl stale vacsiu perspektivu ... na ktorej zacinam naostro pracovat

A samozrejme zatial na PC
P8240742uFgren.jpg
P8240742uFgren.jpg (156.58 KiB) Zobrazeno 4834 krát



Nuz co myslite? Je to dobry smer, alebo by ste to riesili inak? Rad este pockam na vase nazory...
Dakujem.
Zravi vas Rudo
Naposledy upravil Rudolf Fraštia dne 10 říj 2015, 22:12, celkově upraveno 2
Zdraví vás Rudo
Uživatelský avatar
Rudolf Fraštia
 
Příspěvky: 86
Registrován: 06 říj 2009, 08:31
Bydliště: SK, Martin

Re: Čo myslíte, je to možné?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 07 říj 2015, 09:57

Rudo mě se to líbí.Já vždycky když vidím tvoje práce tak si uvědomím jak tenká je linie mezi bonsají s velkým podílem mrtvého dřeva a dobře provedeným tanuki.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Čo myslíte, je to možné?

Příspěvekod Roman Hlavinka » 07 říj 2015, 18:23

:clap: :roll: Rudo,Tvoje práce,předvídavost a preciznost je na článek do časopisů :jedna: :jedna: pěkná práce,mně se to líbí :jedna:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Čo myslíte, je to možné?

Příspěvekod Jarek Servus » 08 říj 2015, 20:27

Nápad výborný, kompozice taky, jen bych se chtěl zeptat, jestli nešlo přichytit myrtu z druhé strany, aby nebyla vidět.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Čo myslíte, je to možné?

Příspěvekod Rudolf Fraštia » 10 říj 2015, 22:29

Ďakujem chalani, ale brzdite trocha, zatiaľ je to iba na obrázku ... :naughty: :)
Jarek, vystihol si moju dilemu - priznať, či nepriznať na mŕtvom dreve budúcu živú "žilu" ? Na predošlých už zrealizovaných tanuki nebola viditeľná a premýšľal som, či sa práve to nestane deficitom budúceho bonsaja. Preto v tomto treťom prípade skúšam opačný variant - aj keď mu chýba k dokonalosti výraznejší "pohyb" budúcej živej časti kmeňa. Mŕtve drevo to však neumožnilo, pokiaľ som chcel dodržať trasovanie vlákien dreva, musel som drážku vytvoriť v danom nasmerovaní.
V tomto prípade však nemusí byť nič stratené, pretože takmer rovnocenná vie byť pohľadová aj zadná strana
P8240742uFz5gren.jpg
P8240742uFz5gren.jpg (151.84 KiB) Zobrazeno 4696 krát

Pridajte aj vaše názory, či pri tanuki skor uprednostniť čisté mŕtve drevo, alebo aj s viditeľným kmienkom pridávanej dreviny. Pomože nám to všetkým.Pe názornosť prikladám fotomontáž.
2in1gren.jpg

Zdraví vás Rudo
Zdraví vás Rudo
Uživatelský avatar
Rudolf Fraštia
 
Příspěvky: 86
Registrován: 06 říj 2009, 08:31
Bydliště: SK, Martin

Re: Čo myslíte, je to možné?

Příspěvekod Jarek Servus » 11 říj 2015, 18:55

Rudo, tohle chce vidět naživo, aby se dalo posoudit, která strana je lepší.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron