Osteomeles anthyllidifolia

Osteomeles anthyllidifolia

Příspěvekod Ondra Němec » 25 zář 2010, 11:04

Pro ty, kteří nečtou bonsai-kai, přikládám příspěvek uveřejněný před časem tam:
Zdravím všechny milovníky pokojovek. Když jsem se před lety zamiloval do bonsají, nemalou měrou k tomu přispěl tehdejší vynikající časopis Bonsai pod vedením pana Václava Mergla. Tehdy mě zaujalo mnoho stromů pěstovaných panem Merglem od semínka, ale nejvíc mě (a nejen mě) dostaly jeho Osteomelesy. Dnes by možná mnoho z nás řeklo, že nejsou zrovna podle kánonů tvarování, ale mě se prostě líbily a líbí dodnes. Rostliny ve vynikající kondici, s krásnými kmeny, kvalitně zapěstované v misce a co víc-letos jsou s manželi Merglovými už ke třiceti létům a to zasluhuje hluboký obdiv. A protože se mi vždy Osteomeles líbil i jako rostlina, toužil jsem si také nějaké pořídit. Nakonec jsme s Otou Hlaváčkem sehnali semena a v říjnu 2008 následoval výsev, který velice dobře vzešel a nakonec dodneška prošlo sítem přirozeného výběru 5 rostlin u mě a dvě, tuším, u Oty (to není doklad Otovy neschopnosti, pouze mé malé ochoty se podělit, výsev byl u mě :-)). Ke druhu samotnému mohu říct jen, že jako pokojová bonsai je vynikající-perfektně po řezu obráží kdekoliv na starém dřevě, mladé výhony se velmi dobře drátují, je velmi vitální a její drobné max 3mm velké lístky ji přímo předurčují k tvorbě malých bonsají. Svoje Osteomelesy pěstuji celé jaro a léto venku až do podzimu a do místnosti je uklízím před příchodem prvních mrazíků-teploty okolo nuly jim naprosto nevadí, ale nechci zbytečně riskovat. Optimální by bylo zimovat je v chladné místnosti s dostatkem světla, kterou ale nemám k dispozici a tak přečkávají zimu na chladném okně v práci orientovaném na západ, kde dál rostou. Zimní výhony jsou ale nevzhledné a na jaře je vždy odstraním. Hlavním škůdcem mých rostlin se ukázaly svilušky, proti kterým je musím nekompromisně v zimě ošetřovat. Pěstování samotné je neproblematické, nutno však podotknout, že Osteomeles velice nesnáší přísušek a téměř vždy, když se taková nehoda přihodí, je s rostlinou konec.
Na zde uveřejněných rostlinách demonstruji způsob, jakým s nimi pracuji-v době , kdy jsou semenáče tvárné (v prvním roce věku) je nakroutím zcela bizarním způsobem, pokud možno ve 3D bez ohledu na jakýkoliv budoucí záměr a nechávám je růst. Ve druhém roce zkrátím všechny postranní výhony a ponechám, jak je obvyklé, růst jen tahouny. V té době se již začínají ukazovat zajímavé křivky kmene, které v budoucnu mohu využít. Takto hodlám postupovat několik dalších let, než kmen dosáhne žádané tloušťky. Postupně, s odrůstáním tahounů, dávám tvar i jim se záměrem je zahřížit a nahradit jinými.
Přílohy
osteo1.JPG
osteo1.JPG (41.32 KiB) Zobrazeno 3926 krát
osteo2.JPG
osteo2.JPG (35.11 KiB) Zobrazeno 3926 krát
osteo3.JPG
osteo3.JPG (42.92 KiB) Zobrazeno 3921 krát
osteo4.JPG
osteo4.JPG (39.21 KiB) Zobrazeno 3935 krát
Naposledy upravil Ondra Němec dne 25 zář 2010, 11:09, celkově upraveno 2
Ondra Němec
 
Příspěvky: 21
Registrován: 28 črc 2010, 12:42

Re: Osteomeles anthyllidifolia

Příspěvekod Ondra Němec » 25 zář 2010, 11:07

A ještě jedna věc k Osteomelesu-netvoří bůhvíjaké nebari, spíš nitě od kmene. Pokud se mi osvědčí hřížení větví, budu kvůli nebari stromy hřížit.
V Japonsku jsou šohiny z Osteomelesu brutálně drahé. I když..asi jako všechny šohiny. Zrovna jsou dva v nabídce taisho-en. Jeden za 200 000,- jenů http://taishoen.org/img-shop/09091604/zoom.htm , druhý za příjemných 50 000,- http://taishoen.org/img-shop/09101405/zoom.htm . Je to sice O. subrotunda, ale co na tom záleží?
Ondra Němec
 
Příspěvky: 21
Registrován: 28 črc 2010, 12:42

Re: Osteomeles anthyllidifolia

Příspěvekod Milan Vohnout » 25 zář 2010, 14:31

Tak jsem moc rád, že někdo něco napsal o téhle pěkné pokojové rostlině, díky, Ondro. I mně se moc líbil tvrdol, ale nikde jsem nevěděl, kde by se dali sehnat, až když jsem jednu viděl u Vaška Nováků takový jeho mazel a pak asi za půl roku je viděl u Péťi Havlína a bylo to. Tak že, teď vlastním jednu od Petra Havlína, a zkoušel jsem ji schválně řízkovat, protože on je řízkuje v pohodě. Můj výsledek z 8 řízků mě zbyli dva, asi jsem je moc nezaléval. Řízky jsem dělal přes léto a dva jsem zkoušel na podzim a ti se už neuchytí, bohužel. A tak se těším na příští rok, jak pojedou, a možná jim dám první základ. Ondro, nevíš náhodou, jestli jde tvarovat drátem silnější kmínek, mně se zdá, že je až moc na to tvrdý. :think: Mít zbytečných 50 000 jenů tak do toho jdu. :lol:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Osteomeles anthyllidifolia

Příspěvekod Ondra Němec » 25 zář 2010, 15:02

Když nenadrátuješ mladé kmínky, máš smůlu. Proč myslíš, že kroutím 1mm silné větvičky? Jak má větevička víc jak 3-4 mm,tak ji sice ohneš, ale pěkný pohyb už nevytvoříš, jen ty oblouky, které nevypadají pěkně. Ostrého zlomu dosáhneš jen kombinací nadrátování a zpětného řezu. A silnější kmínek už ani neohneš, velice rád praská a dřevo je velmi tvrdé, proot asi tvrdol, ne? Jinak Vaškův Osteomeles znám, ale mám pocit, že to je zrovna rostlina, byť se jí daří určitě dobře, která moc nepřirůstá. Mezi jednotlivými semenáči jsou poměrně velké rozdíly co se týká vrůstnosti-měl jsem Osteomeles, který nepřidal na kmení ani mm za 5 let. Tyhle mají 6mm za dva roky od semene. Merglovi měli po 15 letech rostliny s průměrem kmene na bázi tak 2 cm a to si myslím, je u Tvrdolu nepřekonatelný výkon. Ale jak píšu, základ je kroutit mladé rostlinky, co to dá. Pak už si vybereš, který pohyb se ti na základ pěkné rostliny hodí a zbytek třeba odhřížíš.
Ondra Němec
 
Příspěvky: 21
Registrován: 28 črc 2010, 12:42

Re: Osteomeles anthyllidifolia

Příspěvekod Jarda Marek » 25 zář 2010, 20:30

Ondro pěkné poučení :clap: jelikož pokojovky nedělám, tak ať se daří :jedna:

pro Milana: Mít zbytečných 200 000,- jenů, jdu do ni taky :P přijde mi za tu cenu slušný kousek :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Osteomeles anthyllidifolia

Příspěvekod KOSTA13 » 14 zář 2014, 22:13

Dobry den, chci se zeptat kde se da tato rostlinka zakoupit? Nebo kde se daji sehnat semena nebo zda nekdo neprodate nejaky rizek? Predem moc dekuji
KOSTA13
 
Příspěvky: 80
Registrován: 28 srp 2010, 21:07


Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron