ananas ze skrojku

Re: ananas ze skrojku

Příspěvekod mirecc » 12 bře 2009, 22:55

:mrgreen: Ked už to tu je tak sa spítam. P. Kotál dnes som získal ananásoví odrezok. Ako mám postupovat aby my zakorenil :?:
Miro Malych
mirecc
 
Příspěvky: 78
Registrován: 07 úno 2009, 00:35
Bydliště: okr.Trenčín, SR

Re: ananas ze skrojku

Příspěvekod Ladislav Kotál » 12 bře 2009, 23:00

Tu zelenou část vykruť opatrně z těla ananasu,odstraň několik nejspodnějších listů a dej do sklenice s vodou,po vytvoření kořínků (14-21 dní) zasaď do propustného substrátu.Já to vsadil do čisté sansy. A je to :!: :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: ananas ze skrojku

Příspěvekod Jarda Marek » 12 bře 2009, 23:05

to Mirecc: Budeš li to dělat nezapomeň fotit, ponoření růst kořínků, přesazení všichni se rádi poučíme i z neúspěchu. Chybama se člověk učí ;)
Díky
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: ananas ze skrojku

Příspěvekod mirecc » 12 bře 2009, 23:28

Tak som ho práve dal do vody. Ukazoval som ten Váš ségre a ona mi tento doniesla už odrezaný. :|
Miro Malych
mirecc
 
Příspěvky: 78
Registrován: 07 úno 2009, 00:35
Bydliště: okr.Trenčín, SR

Re: ananas ze skrojku

Příspěvekod Ladislav Kotál » 12 bře 2009, 23:31

Nevím jestli to bude dobře,když byl odříznutý,ale za pokus to stojí, držím palce :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: ananas ze skrojku

Příspěvekod Jiří Vondruš » 13 bře 2009, 08:51

Mám takový pocit, že jsem někde dávno četl, že ta odříznutá část by neměla být ponořená ve vodě, ale ve sklenici by voda měla být níž, než je řez ... Už si toho taky moc nepamatuji.
Měl jsem několik ananasů takto vypěstovaných a vykvetly a uzrály a byly vynikající. Rostlina údajně po odkvětu zaniká, možná, že z boku vyrazí nový výhon.
Ještě mi matně vzpomínám, že kvete nejdříve po třech letech, a to se musí ke květu donutit. Do středové růžice se nalévalo trochu vody ( nesmí jí tam být moc, jinak zahnívá - je to z rodu (nebo čeledi?) broméliovitých) s rozpuštěným karbidem vápníku.
Pokud zalovíme v paměti ze školních let, tak rozpouštěním karbidu vápníku ve vodě se uvolňuje acetylén - C2H2. Tak jsem to zkusil obráceně, i když to asi nebude to pravé ořechové: do láhve s vodou, stačí i igelitový pytlík, se z autogenní svařovací soupravy pustí trochu acetylénu a nechá probublat, aby se dostal do vody. Jak to má být silné, to nevím, raději méně a častěji. A tento "roztok" jsem lil do středové růžice - tím jsem ananas donutil ke květu.
Budu pátrat, kde mám fotky - to budou určitě klasické na papíru! Hodně zdaru. Jinak je rostlina pěkný prevít: má na konci listů pěkné ostny a ty trhaly záclony, takže si dovedete představit, co na to manželka! Ale na druhou stranu zralý ananas ( údajně to není plod, ale semeník ) nádherně vypadá a voní a je ještě chutnější. Uf - jako spisovatel ...

Když se odstraní spodní listy ze skrojku ( nesmí tam zůstat žádný zbytek měkké dužiny! )až téměř k vrcholu, tak se objeví něco jako hlíza mečíku zbavená šlupek a z ní by měly vylézat bílé kořeny - jako když lezou červy z povrchu ...
U některých druhů ananasu na dobrém slunci zabarvují konce a okraje listů až do růžova či do červena.
Naposledy upravil Jiří Vondruš dne 13 bře 2009, 10:47, celkově upraveno 1
Jirka
Uživatelský avatar
Jiří Vondruš
 
Příspěvky: 48
Registrován: 12 úno 2009, 13:36
Bydliště: Havlíčkova 816, 584 01 Ledeč nad Sázavou

Re: ananas ze skrojku

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 bře 2009, 09:02

Jirko, máš pravdu,zapomněl jsem to napsat, zakořenění potopením do vody je zavádějící. Voda se opravdu musí jen dotýkat řezu.
Já jsem ho zaléval v létě na zahradě mlžením na celou rostlinu, tedy i do růžice,v zimě konví jen do růžice, ono to pěkně proteče.A záclony jsem manželce po malování zlikvidoval,a od těch dob pokojovky pookřály :clap: :P :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: ananas ze skrojku

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 18 bře 2009, 16:45

Sakra ty záclony. Ale to mi doma asi nedovolí. :cry:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: ananas ze skrojku

Příspěvekod Jiří Vondruš » 19 bře 2009, 10:12

Včera jsem porcoval jeden koupený dost žlutý ananas a blízko pod povrchem ve žluté dutině byla semínka - černá, oválná, cca 3 mm velká. Tak jsem je nechal namočená ve vlažné vodě a dal to malé misky na povrch akadamy. Tak uvidíme, co to vyvede. Vršek byl taky poměrně slušný - střed růžice byl zelený. Teď jen oloupat. Zkusím udělat pár fotek.
Jirka
Uživatelský avatar
Jiří Vondruš
 
Příspěvky: 48
Registrován: 12 úno 2009, 13:36
Bydliště: Havlíčkova 816, 584 01 Ledeč nad Sázavou

Re: ananas ze skrojku

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 bře 2009, 10:16

Jirko, jsem zvědavý, jestli to taky půjde z těch semínek :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků