Pinichi-matsu

Pinichi-matsu

Příspěvekod Jan Adámek » 20 črc 2010, 13:16

Po Vánocích jsem získal v květinářství ve slevě takovouto rostlinku a pracovně jsem si ji pojmenoval Pinichi-matsu. Jelikož jsem nenašel odvahu ji šoupnout do sněhu, pasoval jsem ji na pokojovku. Zatím vyrostla na celých 35 cm.
Jelikož mám jediný kousek, nechce se mi postupovat metodou pokusu a omylu. Nevíte někdo jak na ni s přesazováním, zastřihováním a tak? Zatím jsem zjistil, že chlastá víc než nohoplod :shock: .
Přílohy
G_Pin 2.jpg
G_Pin 2.jpg (93.16 KiB) Zobrazeno 1930 krát
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Pinichi-matsu

Příspěvekod bcf » 20 črc 2010, 16:37

Takhle to vypadá na Calothamus quadrifidus.Typická pokojová kráska.Listnáč a kvete.Spíš suchomilná.Já ho v zimě ulil.
bcf
 
Příspěvky: 21
Registrován: 22 črc 2009, 12:24
Bydliště: Praha 10,Uhříněves
člen ČBA: ne

Re: Pinichi-matsu

Příspěvekod Jan Adámek » 20 črc 2010, 17:20

Viděl jsem v OBI něco jako borovičku a na ní krásné kvítky. To máš asi na mysli.
Tohle matsu kvítky mít nebude. Doufám, že vtipným střihem nevyhodí skutečně borové 15cm jehlice. Mám totiž podezření, že to je semenáč pínie. Ale jak na ní?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Pinichi-matsu

Příspěvekod Martin Iša » 20 črc 2010, 19:35

Tak z tohoto jsem volajaký zmetěný. :? Listnáč? Ani strýko google nic nenašel.Pouze tento obrázek, ale to je Calathamus. :think: Tak mi to prosím vysvětlete-děkuji. ;)
Přílohy
Calathamus1.jpg
Calathamus1.jpg (59.13 KiB) Zobrazeno 1847 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Pinichi-matsu

Příspěvekod Jan Adámek » 21 črc 2010, 10:24

Pokusím se vysvětlit, ale jen na úrovni botanického laika zeleného :mrgreen:

Nová větev borovice (svíce) je vlastně už rok stará a je komplet vytvořená v koncovém pupenu během předchozího léta. Svazečky jehlic jsou vlastně zakrnělé větvičky, které noumálně dál nerostou.

Když vyroste borovička ze seménka, vyhodí nejdříve svazek prvotních lístků - děloh. Jelikož si většinou semenáček nemůže dovolit prohnípat celý rok tvorbou pupenu, ve kterém se vyvine větev viz výše, pokračuje takovým smrkovitým růstem s jednotlivými jehličkami na stonku. Některé druhy borovic jsou s takovým způsobem růstu spokojené a rostou tak docela dlouhou dobu. Takovou nejznámější z nich je pínie (Pinus pinea) a taky v Chorvatsku nejběžnější borovice halepská (Pinus halepensis).

No, a mě by zajímalo, jakým způsobem by se u zde prezentované borovičky (že to borovice je, o tom nepochybuji) provádět klasickou údtžbu včetně přesazování a řezu tak, aby z ní byl pohledný, byť trochu kuriózní stromek v misce.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Pinichi-matsu

Příspěvekod bcf » 21 črc 2010, 14:37

Omlouvám se,z té fotky jsem to netrefil.Semínka jsem koupil jako Calothamus,ale na googlu zkuste Calothamus,Calathamus i Calothamnus.Obrázků je tam přehršel.
bcf
 
Příspěvky: 21
Registrován: 22 črc 2009, 12:24
Bydliště: Praha 10,Uhříněves
člen ČBA: ne

Re: Pinichi-matsu

Příspěvekod Martin Iša » 21 črc 2010, 19:51

bcf píše:Takhle to vypadá na Calothamus quadrifidus.Typická pokojová kráska.Listnáč a kvete.Spíš suchomilná.Já ho v zimě ulil.

Asi jsme si nerozuměli.Listnáč a kvete? :think:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Pinichi-matsu

Příspěvekod bcf » 22 črc 2010, 07:59

Omlouvám se opět,já to psal velmi zkratkovitě.Myslel jsem tím že ač vypadá jako konifera,tak není(patří mezi listnaté) a že krásně kvete.A k těm jménům, bohužel se u exotických rostlin( nejenom) setkávám s několika různými jmény a těžko pak vybrat :think:
bcf
 
Příspěvky: 21
Registrován: 22 črc 2009, 12:24
Bydliště: Praha 10,Uhříněves
člen ČBA: ne

Re: Pinichi-matsu

Příspěvekod Martin Iša » 22 črc 2010, 09:12

Tak, už mi je to jasné.Něco jako Ginko.Tváří se jak listnáč, a je to jehličnan. ;) Díky za vysvětlení. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Pinichi-matsu

Příspěvekod Jan Adámek » 22 črc 2010, 09:43

Ó skoro, Martine. Pinichi-matsu, co jsem vyfotil, se tváří jako smrk, ale jsem přesvědčen, že to je borovice.

Qětiny, co uvádí kolega bcf, se tváří jako ta má Pinichi-matsu, co se tváří jako smrk. Ale jelikož mají qěty celkem normální, nejsou to vůbec jehličnany ani šíře pojaté nahosemenné rostliny. Jsou to zkrátka rostliny krytosemenné, jako třeba blatouch.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků