Pokojový Jasan

Pokojový Jasan

Příspěvekod Milan Vohnout » 07 črc 2010, 19:33

Chci Vám postupně ukázat, že s obyčejné rostliny zakoupené z marketů nebo ze srazů, jde vytvořit postupem času i pěknou nebo zajímavou bonsaj. Lépe je, když zakoupíte rostlinný materiál z bonsajových center nebo na těchto vynikajících srazech bonsajistů, jako je Merklín u Plzně, Libochovice a tak dále, tady totiž je většinou materiál na bonsaje kvalitnější. Tak tedy jedná se o pokojový Jasan, přesněji o Fraxinus Uhdeii, s původní velikostí okolo 29cm, je to poměrně oblíbený strom Taiwanců. Růst má bujný a tvoří robustné kmeny bez problémů. Sice na ní budeme muset zapracovat a tak udělat slušnou pokojovou bonsaj v mém případě vytvořit shohina - má oblíbená velikost. Při samotném výběru si všimnete hlavně kmene, jestli je nějak pro vás zajímavý, zkrátka musí vás nějak zaujmout a neměli bychom i opomíjet taky se kouknout na kořenové náběhy – nebari. Není na škodu, když má rostlina slušně rozprostřené větve ale bohužel to tak není a budeme je muset postupně dopěstovat a nevhodné odstranit. To je podle mě, ten pravý výběr a dobrý začátek pro budoucí rostlinu a je jedno jestli jeto v budoucnu velikost shohin nebo jeto velká rostlina. Tak že, tento stromek jsem koupil v Merklíně, hned mě zaujal zajímavým kmenem a k tomu na kmenu bonus, přírodní výmlat po uhnilé větve - uro. Které po očištění by se mělo ošetřit, já to neošetřuji hned ale tak po půl roce někdy i déle. Dělám to proto, aby to chytlo takou přirozenou platinu, kterou pak velice lehce očistím a natřu přípravkem na to určeným, nebo se používá sulka. U téhle zakoupené rostliny, nemá kořeny zas nejhorší, jen se budou muset ještě s nimi postupně zapracovat, zatím jsou schované. Jinak rostlinu, kterou zakoupím, hned přesazuji do čisté akadamy a jeto z důvodu, že mají přepravní substrát, který je pro naše pokojové podmínky nevhodný, drží dlouho vodu a v zimních krátkých dnech rostlinám chřadnou kořeny a rostlina shazuje listy. Ale tady jsem udělal úmyslně výjimku, protože jsem věděl, že odstraním víc hmoty než je zdrávo a bude se to opakovat někdy později, vše se řídí podle rostliny, jak bude vitální. Kdybych hned přesadil, tak by to rostlinu mohlo klidně zdecimovat nebo aspoň zpomalit v růstu. Tak budu přesazovat raději na podzim nebo i klidně v příštím roce na jaře, to vše záleží jen na ní, jak si sama řekne. Tyhle koupené pokojovky jsou většinou strašně zahuštěné a tak tvoří masivní obrost, hlavně je obrost na kraji siluety stromku kde je dostatek světla a vzduchu. U některých rostlin jsou už ve středu holé větve bez listů, a jeto díky nedostatku světla a tak i nedostatku proudění čerstvého vzduchu. Je proto namístě, je prosvětlit upravením, tak zvaně rozpatrovat, zkrátka udělat patra jak mají většinou staré stromy v přírodě. Můj příklad tohohle stromku. Po prohlédnutí samotné koruny, jsem zjistil, že většina větví je moc vytáhlých a tak díky tomu byli u prostřed holé, bez listů. Dokonce se navzájem velmi dost často křížili samotné větve. Tak jsem se rozhodl, že lepší je a i rychlejší, když si založím novou korunu než čekat jestli se vůbec objeví obrost uvnitř. Nemluvě, byla i vhodná doba na pořádné prostříhání a i na případné drátování. Při samotném drátování, mě nemile zaskočilo, jak je Jasan, dost houževnatý a jak má tvrdé a nepoddajné dřevo. Proto jsem dal radši více drátů, aby mi nepraskli větve a aby drát držel považovaný tvar. Vypadá to šílené ale hlavně, že to splňuje, co jsem potřeboval. Nechával jsem na koncích smotky drátů, na případný chyt nové větvičky a tak budoucí pokračování větve. Ještě na konec dodám, z původních 29cm velikosti stromku, jsem skončil na výšce 23cm ale postupem času půjde na nějakých 18 nebo 19cm. Budu ho tvořit ve stylu shakan – šikmý, ale na pravé části jsou dlouhé kořeny tak je buď odstraním, nebo lépe je využiju a udělám kopec a tam nechám jít kořeny. Takže něco jako, že je nechtěně opřený o skálu nebo nerovnost terénu. Až uzná sám za vhodné, bude později přesazena do nádherné světle zelené, oválné misky od Ládi. No posuďte sami, jestli se mi můj záměr postupem času povede, nebo ne. Budu, jsem postupně vkládat texty tak fota jak se vyvíjí. ;)
Přílohy
Jasan a..JPG
Původní rostlina
Jasan b..JPG
Po prostřihu
Jasan c..JPG
A takhle obrostl
Jasan c..JPG (103.28 KiB) Zobrazeno 1697 krát
Jasan d..JPG
Druhý prostřih
Jasan d..JPG (101.85 KiB) Zobrazeno 1699 krát
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Pokojový Jasan

Příspěvekod Peter Petrik » 07 črc 2010, 19:38

Milane :clap: :clap: :clap: len foť a hadž sem foto
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: Pokojový Jasan

Příspěvekod Martin Iša » 07 črc 2010, 20:00

Milane, musím přiznat, že jsem s posledního obrázku nějaký rozčarovaný. :? Tak pěkně popsané , i ten základní střih byl skoro supr , jen doladit. :jedna: A teď tomu nějak nerozumím. :(
Přílohy
Jasan b..JPG
Jasan d..JPG
Jasan d..JPG (51.32 KiB) Zobrazeno 1691 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Pokojový Jasan

Příspěvekod Milan Vohnout » 08 črc 2010, 09:42

Aha, vložil jsem špatné foto, tak tady jeto snad lepší. :P
Přílohy
Jasan e..JPG
Jasan e..JPG (100.67 KiB) Zobrazeno 1641 krát
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Pokojový Jasan

Příspěvekod Martin Iša » 08 črc 2010, 12:20

To už je lepší. :jedna: Hlavní větev ponecháváš a ostatní si dopěstuješ že? ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Pokojový Jasan

Příspěvekod Milan Vohnout » 08 črc 2010, 12:26

Přesně tak Martine, příjemně obráží na starém dřevě tj. přesněji na kmenu ale zatím moc nechce na větvích, abych zkrátil ještě některé a udělat obrost, no uvidíme.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Pokojový Jasan

Příspěvekod Martin Iša » 08 črc 2010, 13:02

Zkusil bych zredukovat obrost na konci větve, mohlo by to prorazit blíž ke kmeni. :think:
Přílohy
Jasan e..JPG
Jasan e..JPG (52.67 KiB) Zobrazeno 1591 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Pokojový Jasan

Příspěvekod Jarda Marek » 08 črc 2010, 13:50

Milane nato jak vypadal jsem mu upřímě moc šancí nedával ale věřil že ho rozproudíš, perfekt :jedna: :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Pokojový Jasan

Příspěvekod Milan Vohnout » 08 črc 2010, 15:05

Jardo, popravdě taky jsem tomu moc nevěřil, že se rozjede, ale kdysi jsem o nich četl, že to jsou neuvěřitelný bojovníci a je to pravda. Martine, dobrý nápad, zkusím to na jedné větvi a uvidí se. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne


Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků