pomoc začátečníkovi :)

pomoc začátečníkovi :)

Příspěvekod vercik » 04 led 2010, 20:40

Dobrý večer přeji všem a zdravím, jsem naprostá začátečnice "bonsajistka" ale zato opravdu nadšená.
Mé první přírustky jsou jak jinak než ze supermarketu.Mám je cca měsíc, zalila jsem je asi 3x. jsou u okna při pokojové teplotě.
Ale ani jedné se moc nedaří. Proto bych prosila o pár prvních rad co s nimi.
č.1:Ficus retusa již přesazený do Agro zeminy - zhnědly mu některé lístečky a také stále dosti padají.
IMG_1812.jpg
IMG_1812.jpg (56.72 KiB) Zobrazeno 2265 krát


č.2:Barbadorská třešeň stále nepřesazená- lístečky se ji zkrabacují a na kmeni se jí objevila asi plíseň?
IMG_1799.jpg
IMG_1799.jpg (63.4 KiB) Zobrazeno 2256 krát


IMG_1805.jpg
IMG_1805.jpg (65.74 KiB) Zobrazeno 2258 krát


Vím, že takovýchto otázek tu jistě bude přehršel, ale já mám pocit, že dělám vše jak je třeba :think: , což ale asi není pravda, proto si nevím rady.

Děkuji předem za případnou odezvu a příjemný zbytek večera!
verčík
vercik
 
Příspěvky: 2
Registrován: 04 led 2010, 20:07

Re: pomoc začátečníkovi :)

Příspěvekod Martin Iša » 04 led 2010, 21:16

Tak taky pěkně vítám na tomto skvělém foru. :clap: Chtělo by to detailnější foto. :think: To hnědnutí listů může způsobit více okolností.To bílé vypadá na vápenité usazeniny ze zalévání.Ale těžko říct, moc to dobře vidět není.Oni až se tu objeví pokojovkáři, tak se přetrhnou, jen aby ti poradili.Tady je to samá dobrá duše. :P Pokud nevíš, jak zvětšit fotky, písni Jardovi Markovi, on je na vysvětlování nejlepší. :jedna: Jinak, ať se ti tu líbí jako nám a něco ti to dá.Nestyď se ptát, tady jsme na tom všichni stejně.Všichni jsme Greenhorni!Jo, a v klidu si to tady pročti, je tu mnoho rad, které by ti mohly pomoci.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: pomoc začátečníkovi :)

Příspěvekod Milan Vohnout » 04 led 2010, 21:52

Vítám tě na našem fóru vercik, každý nějak začínal tak i podobně já. 1. Fíkus byl přesazen a může to být tím, že se moc zalil nebo naopak málo ale mělo by se to postupně zlepšit. Dobře vím a na tomhle fóru se to jen potvrzuje, že většině lidí dělá velké problémy samotná zálivka. Proto doporučuji všem začínajícím pěstitelům se naučit zalévat pomocí špejle, a když jsem to napsal několikrát tak to klidně znova zopakuji. Zapíchnout špejli do zeminy a co nejhlouběji od kmene rostliny okolo 5cm a ponechat ji 20 až 30 minut pak vytáhnout a jestli je suchá tak rostlinu zalít a jestli je vlhká tak nezalévat.
2. Tu třešeň nepěstuji tak nevím, jak reaguje na schnutí nebo přelití. Jen podle fota je v divné zemině, tak taky bych ji radši přesadit jak fíkus. Jetu něco napsáno od lidí, o téhle rostlině, kteří je pěstují. To na kmenu nejspíš asi nebude plíseň ale usazené soli od zálivky a hnojiv. Á zase pozdě.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: pomoc začátečníkovi :)

Příspěvekod Jarda Marek » 04 led 2010, 21:54

Vítám Tě též, jen k té třešni mě příjde, jako by byla někde u radiátoru moc suchý vzduch pro obě a pozor na průvan :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: pomoc začátečníkovi :)

Příspěvekod Milan Vohnout » 04 led 2010, 22:15

Odkaz na tu třešeň: Odkaz na tu třešeň: viewtopic.php?f=19&t=676
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: pomoc začátečníkovi :)

Příspěvekod Roman Hlavinka » 04 led 2010, 22:48

ahoj a vítám Tě.Nejsem určitě ten,co by mohl radit,ale aspoň pár postřehů za dva měsíce soužití a pozorování.Když koukneš na vlákno co Ti Milan doporučil,tak ji tam mám.Je také čerstvě koupena v marketu,stejná struktura půdy jako Tvoje.Byly to spleteny dvě rostlinky do sebe.Opatrně sem je rozdělil,kořínky propral ve vlažné vodě bez redukce(jen černé pryč).Namíchal hrubší substrát a znova zasadil.Mám je na parapetu v tácech s keramzitem nad radiátorem.Ostříhal sem vše,co mělo nasazeno na květ,aby to nevysilovalo rostlinky.Zatím nehnojím.První 2-3 týdny měla tak polovyční opad listů.Změna prostředí,světla a zálivka.Hlavně pozor na přelití,každej večer nejenom je rosím.Teď už je musím stříhat a čekám na jaro.Mají přírustky,ale hrozně dlouhý,chce to sluníčko,tak je vždy zakrátím na poslední pár listů.Ona se rozdvojí a zase vyžene.To je tak asi za dva měsíce vše.Ať se Ti daří
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: pomoc začátečníkovi :)

Příspěvekod Jan Adámek » 05 led 2010, 11:00

Vercik, vítej na tomto přátelském fóru.
Podle mě fíkus nese jasné znaky nachlazení kořenů. To se projeví vždy až po delší době právě takovým hnědnutím a opadem listů. Nejspíš se to stalo před tím, než jsi fíkus koupila. Teď hlavně, jak napsal Martin, fíkus potřebuje opatrnou zálivku a teplo hlavně na kořeny.
Ta třešeň se mi zdá v lepším stavu než fíkus (ale nemám s tím stromkem zkušenosti). Velké listy a tenké dlouhé výhony značí nedostatek světla. To je v zimě u pokojovek velký problém.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: pomoc začátečníkovi :)

Příspěvekod vercik » 05 led 2010, 21:12

zdravím všechny supr lidičky, kteří zareagovali, a tím mě ještě více podpořili pustit se do toho naplno! Trochu si projdu více témat, abych se neptala na každou maličkost :naughty: , zkusím něco s těma mýma "holkama" spáchat a dám vědět úspěchy x neúspěchy, případně nové poznatky :).
Opravdu moc děkuji za tak milé přivítání a rady od všech a.... hurááá do toho!
vercik
 
Příspěvky: 2
Registrován: 04 led 2010, 20:07

Re: pomoc začátečníkovi :)

Příspěvekod Martin Iša » 05 led 2010, 22:06

vercik píše:zdravím všechny supr lidičky, kteří zareagovali, a tím mě ještě více podpořili pustit se do toho naplno! Trochu si projdu více témat, abych se neptala na každou maličkost :naughty: , zkusím něco s těma mýma "holkama" spáchat a dám vědět úspěchy x neúspěchy, případně nové poznatky :).
Opravdu moc děkuji za tak milé přivítání a rady od všech a.... hurááá do toho!
A vovovotom to je. :P :clap: Co takhle projít seznamkou, ať víme s kým máme tu čest? ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: pomoc začátečníkovi :)

Příspěvekod Milena » 06 led 2010, 15:09

Verčiku, tuplovaně tě vítám coby žena ženu (Martin by měl začít s novou statistikou :lol: ).
O ten ficus bych se nebála, ten vydrží dost a nelekej se ani celkového= 100% opadu listů. Totéž jsem řešila přesně před rokem. Pak jsem ale nezalívala, až začal ukazovat nové špičky listů absolutně všude.
Třešeň = Malpighina asi také punicifolia: už jsme v příslušném vláknu o tom s Romanem diskutovali. Já tu svou hned přesadila, hned ostříhala všechny květy a pupeny a zanedlouho vylezly nové větvičky přesně "podle návodu" od Romana = velké listy, dlouhá internodia, prostě málo světla, to musíme do doby po Zmrzlých vydržet.
A Milanovi: tedy nevím, co máš za špejle, ale už se chystám jak dlouho ti napsat moji zkušenost. Zapíchala jsem dost dlouhé kousky skoro až do dna, nechala dýl,než radíš. Moje špejle prostě nenasákly nic, přestože jsem prstíkem hrabala (jak siroty v Mateřídoušce od Erbena??) a na omak byla zemina mokrá dost. Tenhle ukazatel mi tedy nefunguje. Ledaže by mi nefungoval hmat :roll:
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků