Dotaz ke dvěma bonsaikám: Zastřižení a příprava na přesazení

Dotaz ke dvěma bonsaikám: Zastřižení a příprava na přesazení

Příspěvekod jerrry » 29 pro 2009, 22:34

1) Na tomto fóru jsem nalezl spoustu zajímavých rad a postřehů a rád bych se jakožto nováček a neznalý zeptal na několik věcí, které se týkají mých dvou ficusů. Začnu tím prvním, který jsem si koupil asi před 6 měsíci v Ikea (byl nádherný a neodolal jsem). Myslím, že se stromečku dobře daří, ale zajímalo by mě, jak nejlépe tuhle bonsai zalévat? Teď to dělám tak jednou za 2-3 dny (cca 0,5L vlažné odstavené vody z flašky), tak zda je to v pořádku nebo změnit. Teď přes zimu nehnojím, jinak jsem do hlíny v létě po zakoupení dal 4 tyčinky hnojiva Substral pro zelené rostliny. Sem tam opadnou nějaké lístečky, což je ale asi vzhledem k jejich počtu normální (tak 2-3 denně :-) ), a ze spodu mi začali rašit nové celkem velké listy (nebo už větvičky) - viz fotka. Chtěl bych se proto zeptat, co s nimi dělat? Mám je nějak drátkem přitáhnout, aby šly nahoru nebo je dobré je úplně ustříhnout nebo copak se s nimi nejlépe má dělat?

Obrázek


2) A můj druhý dotaz směřuje k další Ficus Retusa, kterou mám cca 2 roky a nikdy jsem ji nepřesazoval. Rostlince se daří také celkem dobře, i když mohla by být hustejší, proto si myslím, že by bylo fajn, kdybych ji někdy v únoru - březnu (co jsem vyčetl, tak to je ideální období), přesadil. A ač jsem toho pročetl dost, chtěl bych se stejně zeptat jak postupovat, abych rostlince nějak neublížil? Koflík předpokládám nový kupovat nemusím, nejprve rostlinku opatrně vyjmu, opláchnu kořeny pod vlažnou vodou a ty uschlé/staré odstřihnu. Pak spodek květináče tak 5-10 mm vysypu štěrkovinou a na to dám asi novou hlínu (pokud poradíte jakou koupit, budu rád, protože se v tom moc nevyznám). Do toho stromek umístím a hotovo? Jak moc je nutné hlínu udusat? Jak potom zalévat (četl jsem, že po přesazení nehnojit). Budu rád za jakékoliv nasměrování, abych to na jaře zvládl a rostlince se lépe dařilo.

Obrázek
Uživatelský avatar
jerrry
 
Příspěvky: 13
Registrován: 11 lis 2009, 22:20

Re: Dotaz ke dvěma bonsaikám: Zastřižení a příprava na přesazení

Příspěvekod Milan Vohnout » 29 pro 2009, 23:34

Tak to jsme rádi, že ti jsme ku prospěchu na tomhle fóru.
1) Zalévej, jak to děláš, jen nesmíš přelít nebo naopak moc sušit ji. Ty listy nebo větvičky klidně odstraň, tam nemají co dělat. Můžeš si je zasadit do nového květináče, jestli je chceš a mít z nich novou rostlinu.
2) přesazení se dá dělat kdykoliv jen já si myslím, že pro každou rostlinu je nejlépe, když je teplo a dostatek světla. Misku nemusíš kupovat novou, ta původní ji stačí. Oplachovat pod vodou taky není důvod, když nejde do nějaké jiné zeminy jako třeba akadamu a tak podobně. Kořenový bal rozumě zredukovat a uschlé odstranit. Na spodek dát 1 až 2cm štěrku o zrnitosti okolo 5mm, ano dát vrstvu zeminy a pak usadit rostlinu a přisypat zas okolo zeminou a lehce přitlačit a za pomoci nějakého klacíku zaplnit všechny mezery a dutiny. A ti zas vysypat zeminou a tak dokola. Ano hnojit rostlinu až začnou růst nové listy po celé rostlině. Nebo při míchání zeminy použít pevné hnojivo s dlouhodobým účinkem jako je osmocote. Ještě k zemině nejlépe použít akadamu ale pro většinu lidí je drahá a tak aspoň koupit substrát pro pokojové rostliny a smíchat ho se štěrkem o zrnitosti 5mm v poměru 2:1 nebo i 3:1. Ještě jsem zapomněl, samozřejmostí by, měla by být i vyčištění misky od solí. Já používám jen starý zubní kartáček a teplou vodu.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Dotaz ke dvěma bonsaikám: Zastřižení a příprava na přesazení

Příspěvekod jerrry » 29 pro 2009, 23:57

Prima, zase jsem moudřejší a alespoň budu vědět co a jak. Zaujala mě ta možnost přesazení těch větviček, které bych odstřihl ze spodku první bonsaie. Je tam potřeba dělat něco speciálního, nebo jen odstřihnu větvičku a do nové misky se zeminou a štěrkem (podobně, jako mi radíte u přesazení), "zapíchnu" ty odstřižené větvičky? Mám tady totiž jednu misku od staré bonsaii, která mi loni odešla, tak si říkám, že až koupím zeminu, tak bych ji mohl takhle využít. Takže když do té misky dám zeminu a "zapíchnu" větvičku, bude to stačit, nebo je tam ještě nějaký fígl?
Uživatelský avatar
jerrry
 
Příspěvky: 13
Registrován: 11 lis 2009, 22:20

Re: Dotaz ke dvěma bonsaikám: Zastřižení a příprava na přesazení

Příspěvekod Milan Vohnout » 30 pro 2009, 11:54

Já bych je odstřihl a dal do vody, než pustí kořeny a další možnost je rovnou vsadit do nějaké nádoby se zeminou ale to bych použil kořenový stimulátor (práškový nebo je i gelový), někdo říká, že není třeba použít stimulátor u fíkusů. Tak vše je jen na tobě. Jen ještě dodám, střih se provádí zešikma a malí kousek pod listem a ten se samozřejmě musí odstranit, jinak by stejně v zemině uhnil. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Dotaz ke dvěma bonsaikám: Zastřižení a příprava na přesazení

Příspěvekod Milena » 30 pro 2009, 12:02

Jerrry, jediný fígl bych doporučila: zakrýt tu zasazenou větvičku zavařovačkou nebo igelit. pytlíkem - prostě jí vytvořit "miniskleník" pro mikroklima.
A jak se ptáš o tom udusání při přesazování, tak já se držím staré rady: přisypávat hlínu a zapravovat ji mezi kořínky tyčinkou (osvědčená je bambusová jídelní čínská tyčinka) a jen přitlačovat přisypávanou zeminu. Dodržuju pravidlo, že "ruce -prsty do misky nepatří", tedy nepřitlačuju vůbec prsty. Je pravda, že mám menší bonsaje, asi u těch "chlapských" macků desítky cm vysokých a tlustokmenných postupují chlapi jinak.
Tak směle do nového roku a nejen tobě přeje
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Dotaz ke dvěma bonsaikám: Zastřižení a příprava na přesazení

Příspěvekod Compel Lubomír » 30 pro 2009, 16:35

Jerry, určitě bych nekořenil v bonsai misce. Je to až velkej luxus a kořenění stejně neuspíšíš. Nechal bych si ji pro jinou rostlinku, kterou si stejně z jara pořídíš. Jinak by si nebyl na tutom fóru. Čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Dotaz ke dvěma bonsaikám: Zastřižení a příprava na přesazení

Příspěvekod jerrry » 03 led 2010, 04:22

děkuji :-) mám teď doma 3 ficus retusa, ale další pořizovat neplánuji do té doby, než je pořádně nepochopím a nenaučím se o ně správně starat, takže ta možnost přesazení a "vytvoření" nového stromku z větviček je pro mě lákavá právě do těch mističek ;-) a pak kdo ví, třeba se pustím i do něčeho odvážnějšího. Teď mě ale mrzí, že mi odchází po 6 měsících nejmenší Ficus Retusa, kterou jsem dostal od přítelkyně a moc pro mě tahle rostlinka znamená, ale nevím co s ní:-( a úplně stejně mi kdysi už dva ficusy odešli, takže někde dělám chybu a přesně to se potřebuji naučit abych si pak mohl pořizovat další stromečky a nefungoval jen jako jejich hřbitov (naštěstí těm dvěma zbylým rostlinkám se další naprosto skvěle, přitom všechny 3 jsou ve stejné místnosti...).
Uživatelský avatar
jerrry
 
Příspěvky: 13
Registrován: 11 lis 2009, 22:20

Re: Dotaz ke dvěma bonsaikám: Zastřižení a příprava na přesazení

Příspěvekod Milan Vohnout » 03 led 2010, 12:12

Děláš správně, nejdříve je pochopit a naučit se je pěstovat. I mě se povedlo několik rostlinek zavraždit, než jsem se je naučil pěstovat, ale tenkrát jsem neměl internet, abych se s někým poradil. :cry: Ono je i o tom, že to chce pročítat vše ohledně rostlinek a taky ptát se než nastane nějaký problém. Když už je velký problém a stejně se neřeší, pak někdy už je pozdě aby se řešil. Jak jsem už psal a klidně se budu opakovat, fíkusy potřebují především teplo a i dost světla, hlavně v těchto krátkých dnech. Fíkusy a zálivka není takový problém, ale jen je hlavně nepřelévat, oni spíš mají rádi sucho než stálé vlhko. Je velký nesmysl zalévat kdy se mi chce nebo pravidelně třeba třikrát do týdne. Musíš se s rostlinou vžít, pochopit její potřeby a problémy. Zalévat, když ona chce a to je podstatné. Jednoduchý příklad, zalít vydatně tj. až voda vyteče ze spodu misky a pak nezalévat dokud rostlina nevyschne a pak znovu zalít. Ano, v téhle zálivkové fázi nastává problém, kdy to je. Je to, že zemina je suchá, ne jenom na vrchu ale i ve spodu misky. Postupem času se to člověk naučí, ale pro nového kdo který začíná je to velký problém a postupně likviduje rostlinky. Už si nepamatuji, kdo první s tím přišel, jemu velký dík. Je obyčejná špejle jeto moc dobrý pomocník. Která se zapíchne před zálivkou do zeminy u bonsaje cirka od kmene 5cm a co nejhlouběji, nejlépe aby prošla až na dno misky a ponechá se tam tak 20 až 30 minut. Potom se vytáhne, a jestli je vlhká tak se nezalévá a odloží se na další den. Když bude suchá tak se pro změnu zalije. Zálivku se musí každý naučit sám, my bohužel jen můžeme napomoci. Musíš si i uvědomit, že zálivka se točí okolo několika faktorů, jako jaké je dané době roční období, jestli teplo to jest léto nebo zima. Velkou roli i hraje stanoviště rostliny, jestli je na okenním parapetu nebo dál od okna. Jestli je okno, kde svítí dost sluníčka nebo jen projde. Dále v jaké je nádobě, jestli je hliněná nebo umělohmotná v hliněné bude rychleji vysychat, dále jak je hluboká nebo velice nízká, v nízké bude zas rychleji vysychat než naopak v hluboké. Dalším důvodem může být i rozdíl jestli miska má na sobě glazuru nebo ne. Miska v glazuře zas bude o něco pomaleji vysychat než bez ní. Bez pochyby je i samotný substrát, jestli je dobře propustný nebo pomalu propustný. Akadama je dobře propustná na rozdíl od substrátu pro pokojové rostliny. Je toho dost, jak jsem psal, ale dá se to zvládnout, jen se musí člověk pozastavit a uvědomit co a jaké podmínky pro zalití vlastně má a podle toho se pak řídit. Jak jsem psal, porozumět rostlině a když to pochopíš, tak ona se ti velice ráda nějakým způsobem odvděčí. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne


Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků