Fíkus - údržba, řez

Fíkus - údržba, řez

Příspěvekod Jan Adámek » 16 pro 2009, 14:56

Zdravím smokvoňové odborníky. Teď kolem vánoc je málo světla, na což fíkusy, pokud rostou, reagují dlouhými řídkými výhony. U Benjamínovy smokvoně se mi (snad) daří proti tomu bojovat uštípnutím koncového pupene. Velmi spolehlivě stromek tento pupen nahradí pupenem za posledním listem a větvička pokračuje v růstu původním směrem s krátkým internodiem.
Jsou ale fíkusy, které nemají velké terminální pupeny (F. triangularis), nebo se větví pro mě poněkud nepředvídaně (F. panda, F. lingua).
Zajímalo by mě, jak řešíte problém dlouhých výhonů, jestli je zkrátíte před letněním současně s odlistěním. Také bych rád věděl, jestli je u fíkusů možné postupovat při řezu větviček pro zahuštění koruny, jak podrobně popsal Láďa Kotál v případě buků.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Fíkus - údržba, řez

Příspěvekod Ladislav Kotál » 16 pro 2009, 16:22

Podle mých chabých zkušeností musíš při střihu nechat minimálně dva lupeny.Pokud necháš jen jeden, a) vyroste jeden výhon, b) chcípne celá větvička.
Pokud necháš dva lupeny a)vyrostou dva výhony (hurá), b) vyroste jeden (i ten je dobrej). Celkovou úpravu koruny je dobré provádět v létě, po odlistění- a tam se stříhá o 1/3 víc (hlouběji) než bude celkový finální obrys koruny. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Fíkus - údržba, řez

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 16 pro 2009, 16:35

Přiznám se Honzo že fíkusy mám asi čtyři.A nějakou dobu už spolu jsme.Přesto mám pořád pocit že jsme stále ve fázi seznamování.Letos poprvé zkouším jiný způsob zimování.Milan Vohnout a Láďa Kotál mi poradily teplo a světlo.Takže fíkusy šly přímo k oknu na polici která je nad topením.Pouze jeden od přenesení z venku mírně propadával.V neděli jsem na něm a na jednom citroníku zjistil přítomnost roztočů(sviluška).Okamžitě balkón a postřik T.....ár.A vypadá to že propad se zastavil.
Co se týká řezu tak se snažím na dva,na dva a zase na dva.Na začátku léta bych chtěl zkusit úplné odlistění.
Myslím že to dává smysl pokud se mi podaří udržet celou zimu stromky ve vegetačním období.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Fíkus - údržba, řez

Příspěvekod Jan Adámek » 16 pro 2009, 17:12

Jo, svilušky jsou pro některé fíkusy skoro pohromou. Nebezpečí nastává po přenesení stromku po letnění domů. Některé fíkusy rovnou shodí napadené listy. Někdy to vypadá jako reakce na nastydnutí kořenů.
Svilušky mají rády teplo a hlavně sucho, takže je dobře před ukončením letnění fíkusy často omlžovat a po přenesení domů taky. Při tom je dobře se soustředit na spodní stranu listů a na pupeny. Při tomto postupu není potřeba chemie. Po několika (2 - 3) důkladných sprchách je od svilušek na rok pokoj.

K řezu: Takže problém vytáhlých výhonů (najmě F. benjamina a F. retusa obyč.) řešíte před letněním jednoduše řezem?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Fíkus - údržba, řez

Příspěvekod Milan Vohnout » 16 pro 2009, 21:01

Dobře to napsal Láďa a plně se s tím souhlasím a tak to dělám i já. Jak píše, o chcípnutí celé větvičky díky nechání jednoho lupenu, jsem se taky bohužel setkal. Takže pozor na to, kord když ji tam moc potřebujeme. K zpětnému řezu, měl by se provádět každý rok, když se nebude provádět, nedojde k tak dobrému zahuštění koruny.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Fíkus - údržba, řez

Příspěvekod Jan Adámek » 17 pro 2009, 11:53

Takže hlavní úprava nejlépe před letněním zároveň s odlistěním. Tím se fíkus určitě nejlíp zahustí. Teď v zimě se má nechat volně růst?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Fíkus - údržba, řez

Příspěvekod Milena » 17 pro 2009, 14:07

Když vás tak čtu, musím se k něčemu přiznat - snad pro výstrahu, aby někdo nezblbnul, jako já a nezničil si rostlinu.
Kdysi jsem psala, jak jsem přišla k F. ginseng-retusa. A teď o něj pomalu přicházím. Prostě jsem "načuchla" spěchem a v době volného víkendu někdy koncem října jsem začala tvarovat těch 5-6 pokojovek. Ostříhala jsem přitom ficus dost a natvarovala spodní větve tak, aby nebyl vidět přechod vodorovně uříznutého kmene ginsengu a dvou roubů retusy. Ficus se měl na parapetu k světu, vyháněl nové lístky. Ale zas někdo psal, že hnojí pokojovky i v zimě, tak jsem něco namíchala a pohnojila všechny asi koncem listopadu. Žádná změna ani k horšímu, ani k lepšímu. Vedle ficusu stojí ibišek a na něm jsem asi začátkem prosince objevila mšice. A vedle na fikusu zkroucené mladé lístky. Tak hurá, postříkám ibiš a radši i ficus. No a teď asi po těch 14 dnech: ibiš je bez vady, ficus viditelně chřadne. Tak si myslím, že se mu ty zásahy různou chemií tak brzo po sobě vůbec nelíbily.Holt platí "někdy je lépe méně, než více" (a nejen ve zdobení oděvu a šperky a voňavky..)
Tak mi držte palečky, ať mi přežije, už jsem si na ten patvar zvykla.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Fíkus - údržba, řez

Příspěvekod Jarek Servus » 17 pro 2009, 16:30

O tom jak i v zimě přehnojuju fikus jsem psal já, před 10 dny jsem opět hnojil a pohnojil jsem ženě i kytku (jakási palice s listy, mě se vůbec nelíbí), a ta teď úspěšně schne. Podle toho, že substrát u ní neschne, tak jsem asi spáliul kořeny. Jsem zvědav, co na to řekne, až to uvidí. Ale v každém případě je to můj úspěch.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Fíkus - údržba, řez

Příspěvekod Milan Vohnout » 17 pro 2009, 17:00

Honzo, já je nechávám volně růst až do jara. Mileno, neboj, ona to zvládne, jen to chce dostatek světla a teplo na kořeny (nejlépe ze spodu).
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Fíkus - údržba, řez

Příspěvekod jajozh » 17 pro 2009, 20:01

Ja tiez fikusy teraz nehnojim a aj tak maju dost novych listkov.Zrejme maju skutocne radi teplo odspodu,ako pise MIlan.Len musim davat pozor na zalievku,zatial sa to skratilo o dva dni oproti minulemu mesiacu...Vidno ze uz tu mame zimu,a aj kurenie ide silnejsie... ;)
Jan
Uživatelský avatar
jajozh
 
Příspěvky: 311
Registrován: 29 dub 2009, 15:25
Bydliště: Žiar nad Hronom,Slovenská Republika

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků