Ficus retusa

Ficus retusa

Příspěvekod Eva6 » 01 pro 2009, 16:54

Pomozte mi, prosím, najít příčinu opadávání lístků u této rostinky. Je zakoupená v Ikei v květnu letošního roku a asi před měsícem jsem ji dostala jako dárek. Na listech se vytvoří hnědé skvrny a potom houfně opadávají. Údajně už jednou celá opadala, ale po ponoření do vody se začala postupně olisťovat (podrobnější informace nemám).
Přílohy
P1030104.JPG
P1030104.JPG (38.38 KiB) Zobrazeno 3058 krát
Eva6
 
Příspěvky: 4
Registrován: 26 lis 2009, 14:28
Bydliště: Bruntál

Re: Ficus retusa

Příspěvekod Martin Iša » 01 pro 2009, 17:03

Vítám tě mezi nás. :jedna: Chtělo by to větší a detailnější foto. :think: Zkus vyfotit detaily i substrát.Případně i listy zespodu.Příčin může být mnoho.Až se tu objeví Fíkusáři, budeš vidět ten fofr. :lol:
Přílohy
pokojovka.JPG
pokojovka.JPG (31.63 KiB) Zobrazeno 3037 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Ficus retusa

Příspěvekod vopat » 01 pro 2009, 18:14

Ahoj, podle popsaných příznaků (hnědých skvrn) bych to tipoval na přelití, resp. málo vzdušný substrát. Asi nemůžou dýchat kořeny. Určitě bych nezkoušel cílevědomé namáčení, protože ho můžeš úplně zahubit (shnijí kořeny). Co bych udělal jako první věc, podíval se na kořeny, jestli jsou na koncích bílé a nezahnívají. Je to poznat i podle "vůně". Pokud je substrát hodně rašelinový a málo vzdušný, tak bych ho klidně i přesadil. Hlavně nenechávej dole v misce po zalévání stát vodu, nedávej ho do průvanu a neotvírej na něj okno. Dělá jim dobře zalévání vlažnou, až teplou vodou. To jak popisuješ, že se v létě vzpamatoval po namočení do vody, mohlo být tím, že měl chronický nedostatek vody a přeschlý rašelinový substrát, který není schopný při nepravidelném zalévání vodu pobrat a opět rychle vyschne. Je samozřejmé, že stromek v létě potřebuje více vody (je větší teplo a je delší den, déle probíhá fotosyntéza). V zimě potom nároky na vodu hodně poklesnou.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Ficus retusa

Příspěvekod Jan Adámek » 01 pro 2009, 18:31

Ahoj. Taky bych to viděl podobně. Něco je s kořeny. Nemohly nastydnout?
Doporučil bych ještě po přesazení teplo na kořeny nebo květináč lehce zakrýt igelitem, aby se voda ze substrátu neodpařovala. Odparem se substrát v nádobě ochlazuje. Myslím taky, že fíkusu neuškodíš, když ho občas pomlžíš vlažnou vodou.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Ficus retusa

Příspěvekod Milan Vohnout » 01 pro 2009, 18:58

S Vláďou souhlasím, a asi už byl přesazen, když je v takové nádobě nebo se pletu. Jestli ano, tak bych ho nechal na pokoji a zamyslel bych se, jaké nevhodné příčiny na něj působí. Podle malého obrázku ale přece, zaprvé, hned pryč s kamínky na substrátu, sice jeto hezké ale rostlině zadržují delší vlhkost substrátu a i dostatečné proudění vzduchu to fíkusy dvakrát nemusí, kord přes zimní měsíce. Zadruhé, dát ji výš, je dole a tak spíš chytne studený průvan odspodu a to se klidně může větrat i opodál, dole se vždycky je chladněji než nahoře je pak fakt zle. Tak raději na nějaký stolek, který bude vysoký aspoň 50cm od podlahy. Zatřetí, je u okna to je super a kord, když tam nejsou záclony, ale pozor na větrání to je taky průšvih pak rychle shodí listy. Za páté, je ve vysoké nádobě a tak se zalije a pak dlouho ji nechat vysychat. Jak dlouho a kdy zalít, vše se odehrává podle ročního období a podle podmínek v bytě. Fíkusy milují, zalít (přes léto vydatně) a pak nechávat vysychat a nesnáší přelití, když je hlavně chladno. Další zálivka se provádí po proschnutí, dřív radši ne, naopak když jsou velká vedra tak nenechat úplně vyschnout. Dobrá pomůcka je obyčejná špejle, tu zapíchnou co nejhlouběji a od kmene rostliny cirka okolo 5cm a tu tam nechat tak 20 až 30minut a jestli je vlhká nezalévat naopak když je suchá tak zalít. Myslím, že Vláďa to už psal ale opravdu, zalévat rostlinu teplou vodou, ona má ráda kořeny v teple a když jsou v teple tak se jí vytváří nové. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Ficus retusa

Příspěvekod Eva6 » 02 pro 2009, 14:49

No, teda, to jsou opravdu fofry!!! :jedna: Díky moc. Všechny vaše rady hned zpracuju a uvedu do praxe.
A zkusím poslat ještě nějaké detailnější foto, třeba se podaří odhalit konkrétní příčinu, i když jich taky může být víc.
Změna prostředí, transport, substrát atd.. Tak hezký den. 8-)
Eva6
 
Příspěvky: 4
Registrován: 26 lis 2009, 14:28
Bydliště: Bruntál

Re: Ficus retusa

Příspěvekod Eva6 » 07 pro 2009, 23:29

Tak jsem na tom začala pracovat, odklidila jsem kamínky a nechávám ji trochu vyschnout, je pravda, že měla substrát stále vlhký a to asi není ideální. Taky jsem ji postavila výš, ale ještě řeším, jestli přesadit nebo ne. Přesazovaná není, protože na květináči je cedulka s cenou...Odhrnula jsem trochu kořeny ( vyklopit jsem si ji netroufla je to pěkně těžký, potřebuju k tomu dalšího člověka) a na nic podezřelého jsem nenarazila - ani zrakem ani čichem;) , substrát je skoro černý, hodně lehký. Květináč umělohmotný. Co myslíte?
Eva6
 
Příspěvky: 4
Registrován: 26 lis 2009, 14:28
Bydliště: Bruntál

Re: Ficus retusa

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 08 pro 2009, 01:01

Tak to bude kokosové vlákno.(hodně mokré je tmavší)To přesazení bych neodkládal. :!:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Ficus retusa

Příspěvekod vopat » 09 pro 2009, 16:32

Ahoj, když jsem psal "podívat se na kořeny", myslel jsem jenom ho vytáhnout z květníku a zase ho tam vrátit. To se myslím zvládnot dá i jednomužně :P . Podle toho, že píšeš, jak je to hodně těžké, bude asi opravdu problém se stále mokrým substrátem. To přesazení bych také neodkládal. Pokud budou kořeny už zahnilé, tak je ostříhej (něčím ostrým) a nelekni se, poteče z ran bílé mléko. To stačí opláchnout vodou. Olizovat neradno. Přesadit do propustného substrátu a pokud budeš používat tak hluboký květináč (což neradím), tak dej dospodu alespoň 3 cm drenáže (keramzit, kamínky, rozbité kousky hliněného květináče, kousky cihel atp.) Držím palec :jedna: .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Ficus retusa

Příspěvekod Milan Vohnout » 09 pro 2009, 18:26

Taky jsem pro přesazení, jeto asi v přepravní zemině, jen mě trochu mate ten umělohmotný květináč, protože tyhle rostliny jsou v bonsajových miskách, aspoň jsem je vždy viděl.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků