fikus benjamina

fikus benjamina

Příspěvekod Zdeněk78 » 01 lis 2009, 18:06

Zdravím všechny,tady přispívám i já svými pokusy fikus1a,jsem pořídil z řízku z benjamina(2006) a fotka je o rok později,1b je tatáž rostlina z dneška výška cca 18 cm a kmínek něco přes 1cm,
2. a 3. byly původně jeden cca 50 cm vysoký když jsem ho dostal do svých "šikovných tlap" :oops: (podzim 2007),samozřejmě jsem ho zlomil jak je vidět a aby nepřišel úplně nazmar tak jsem horní část prostě "zapíchnul" do květináče a čekal co bude dál :think: .Na 2. zůstala jen jedna větev. No a jak to vypadá dnes vydíte sami. :)
P.S.Fotky jsou z mobilu tak pardon za kvalitu nemám digi foto. :!:
fikus1a.jpg
fikus1a.jpg (97.6 KiB) Zobrazeno 2557 krát
fikus1b.jpg
fikus1b.jpg (111.57 KiB) Zobrazeno 2558 krát
fikus2.jpg
fikus2.jpg (67.63 KiB) Zobrazeno 2550 krát
fikus3.jpg
fikus3.jpg (65.78 KiB) Zobrazeno 2546 krát
Jsem bílý heterosexuální netrestaný plátce daní a cítím se diskriminovaný.
Uživatelský avatar
Zdeněk78
 
Příspěvky: 62
Registrován: 31 říj 2009, 18:56
Bydliště: Liberec

Re: fikus benjamina

Příspěvekod Martin Iša » 01 lis 2009, 19:29

Ahoj Zdeňku, nejdříve tě vítám na foru a doufám, že zde nalezneš to co hledáš.Když ne ptej se, rádi ti tady všichni pomohou. :jedna: Tak teď k tématu.Rostlinky víc než nadějné, jen se budu opakovat, jako i ostaní.Ten substrát se mě ani trochu nelíbí.Bude se to muset asi přesadit do propustného substrátu.Je tu o tom hodně napsáno, i ve vláknech o fíkusech, tak si to prohlídni a pak můžem pokračovat.Apropo v jaké to zemině to máš?Ten na té první fotce určitě živoří.Co hnojivo?Neboj, k něčemu pozitivnímu se doberem. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: fikus benjamina

Příspěvekod Zdeněk78 » 01 lis 2009, 19:44

Martin Iša píše:Ahoj Zdeňku, nejdříve tě vítám na foru a doufám, že zde nalezneš to co hledáš.Když ne ptej se, rádi ti tady všichni pomohou. :jedna: Tak teď k tématu.Rostlinky víc než nadějné, jen se budu opakovat, jako i ostaní.Ten substrát se mě ani trochu nelíbí.Bude se to muset asi přesadit do propustného substrátu.Je tu o tom hodně napsáno, i ve vláknech o fíkusech, tak si to prohlídni a pak můžem pokračovat.Apropo v jaké to zemině to máš?Ten na té první fotce určitě živoří.Co hnojivo?Neboj, k něčemu pozitivnímu se doberem. ;)

Ahoj Martine díky za přivítání,ta první fotka je dva roky stará je to tatáž rostlina co na druhé fotce,ale máš pravdu mě by se dnes ta zemina taky nelíbila,ale to byl začátek teď v rámci možností používám zeminu pro bonsaje z Libčan,protože ji dovážejí k nám do OBI(i když asi za dvojnásobnou cenu) a přidávám akadamu tu tam mají také. Ono to teď není moc vidět,protože se mi pres léto udělal mech měl jsem stromky venku.
Určitě se k něčemu doberem,jelikož jsem od objevení tohoto fóra,včera prakticky nic jiného nedělal než jen hledal,četl,prohlížel a zase hledal,četl atd. :o :idea: :lol: Do včerejška jsem netušil,že takovéto fórum vůbec existuje :shock: takže teď už to nebudou jen knihy,ale i greenhorni kam půjdu pro rady. :jedna:
Jsem bílý heterosexuální netrestaný plátce daní a cítím se diskriminovaný.
Uživatelský avatar
Zdeněk78
 
Příspěvky: 62
Registrován: 31 říj 2009, 18:56
Bydliště: Liberec

Re: fikus benjamina

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 lis 2009, 20:58

Zdendo, vítám tě u nás, a na úvod se zeptám : víš proč se ti udělal přes léto mech na povrchu ?... Odpovím ti : protože zem pro bonsaje je hnusná :mrgreen: , je v ní moc jemného písku, který ji slije do kompaktní hmoty a stromky jsou trvale přemokřovány. :mrgreen: . A co se týká přidávání akadamy do téhle hlíny je stejné, jako solit přesolenou polívku . :blednu: Nehledě k tomu že je to drahé plýtvání. Ale teď vážně: jak se zde již mnohokrát psalo, základ je substrát-propustný- to znamená, když povrch zeliješ, okamžitě spodem vody vyteče, ale při každé zálivce se tím obmění kyslík u kořínků a kytky si chrochtají blahem. Proto bych ti radil, používej buď čistou akadamu, zbavenou prachu na sítech, nebo v případě velkého počtu kytek např. zahradnický substrát,jemný štěrk, a třeba trochu rašeliny 1:1:0,5. A ještě jedna pomůcka: po smíchání substrátu ho vezmi do hrsti, zmáčkni a pusť zpět na hromádku. Pokud se zase rozpadne je to super. Pokud ne , je špatně propustný a je třeba přidat štěrk. Kytky je třeba v misce zafixovat drátem přes odtokové otvory, aby se stromek nehýbal. Velmi pečlivě zapravit substrát mezi kořínky nejlépe dřevěnou hůlkou, a na konci mírným stranovým poklepem doladit případné nezaplnění misky. Pak teprve zalít, až voda proteče a bude čistá. Ficus, taky jak se zde psalo potřebuje teplo na kořeny, nesnáší průvan.....
Jinak přeji hodně úspěchů při pěstování, vytrvej, je to super kůň.. :clap: :clap: :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: fikus benjamina

Příspěvekod Zdeněk78 » 01 lis 2009, 21:10

Ladislav Kotál píše:Zdendo, vítám tě u nás, a na úvod se zeptám : víš proč se ti udělal přes léto mech na povrchu ?... Odpovím ti : protože zem pro bonsaje je hnusná :mrgreen: , je v ní moc jemného písku, který ji slije do kompaktní hmoty a stromky jsou trvale přemokřovány. :mrgreen: . A co se týká přidávání akadamy do téhle hlíny je stejné, jako solit přesolenou polívku . :blednu: Nehledě k tomu že je to drahé plýtvání. Ale teď vážně: jak se zde již mnohokrát psalo, základ je substrát-propustný- to znamená, když povrch zeliješ, okamžitě spodem vody vyteče, ale při každé zálivce se tím obmění kyslík u kořínků a kytky si chrochtají blahem. Proto bych ti radil, používej buď čistou akadamu, zbavenou prachu na sítech, nebo v případě velkého počtu kytek např. zahradnický substrát,jemný štěrk, a třeba trochu rašeliny 1:1:0,5. A ještě jedna pomůcka: po smíchání substrátu ho vezmi do hrsti, zmáčkni a pusť zpět na hromádku. Pokud se zase rozpadne je to super. Pokud ne , je špatně propustný a je třeba přidat štěrk. Kytky je třeba v misce zafixovat drátem přes odtokové otvory, aby se stromek nehýbal. Velmi pečlivě zapravit substrát mezi kořínky nejlépe dřevěnou hůlkou, a na konci mírným stranovým poklepem doladit případné nezaplnění misky. Pak teprve zalít, až voda proteče a bude čistá. Ficus, taky jak se zde psalo potřebuje teplo na kořeny, nesnáší průvan.....
Jinak přeji hodně úspěchů při pěstování, vytrvej, je to super kůň.. :clap: :clap: :jedna:

Ahoj Láďo i tobě dík za přivítání a zároveň hned za dobrou radu určitě si to zapamatuji :idea: a něco s tím při nejbližší příležitosti udělám. :jedna:
P.S. tak proč tu zeminu tak propagují když je "hnusná"(např. pan Pišl z Libčan v receptáři,nebo v časopise Bonsaje a jap.zahr. je taky uvedená) :evil:
Jsem bílý heterosexuální netrestaný plátce daní a cítím se diskriminovaný.
Uživatelský avatar
Zdeněk78
 
Příspěvky: 62
Registrován: 31 říj 2009, 18:56
Bydliště: Liberec

Re: fikus benjamina

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 lis 2009, 21:24

Zdendo, jako začátečník jsem do ní taky sázel, stromy žily, lépe řečeno přežívaly a až po nějakém čase ,když jsem přesazoval,očekával jsem spousty kořínků, byl jsem překvapen, že tam jsou vesměs jen ty původní, žádné nové, proto jsem začal používat akadamu, sansu, zeolit, lávu,čedič, a při přesazení tam bylo tolik kořenů, že jsem ani nevěřil, že se tam vešly- ostatně fotky jsou tady někde na fóru. Proto když někdo zmíní zeminu pro bonsaje- mám husí kůži a říkám hnusná :mrgreen: Je to můj názor, zkušenost, někdo má třeba jinou, lepší než já. A co se týká reklamy? :mrgreen: co se neprodává- prožeň reklamou :mrgreen:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: fikus benjamina

Příspěvekod Zdeněk78 » 01 lis 2009, 21:34

Ladislav Kotál píše:Zdendo, jako začátečník jsem do ní taky sázel, stromy žily, lépe řečeno přežívaly a až po nějakém čase ,když jsem přesazoval,očekával jsem spousty kořínků, byl jsem překvapen, že tam jsou vesměs jen ty původní, žádné nové, proto jsem začal používat akadamu, sansu, zeolit, lávu,čedič, a při přesazení tam bylo tolik kořenů, že jsem ani nevěřil, že se tam vešly- ostatně fotky jsou tady někde na fóru. Proto když někdo zmíní zeminu pro bonsaje- mám husí kůži a říkám hnusná :mrgreen: Je to můj názor, zkušenost, někdo má třeba jinou, lepší než já. A co se týká reklamy? :mrgreen: co se neprodává- prožeň reklamou :mrgreen:

Jo jasný reklama je klam,ale zrovna ten pan Pišl jsem myslel,že je odborník no je vidět,že ne každý kdo je v televizi musí dát nutně nejlepší radu a tím samozřejmě nijak nepodceňuji jeho odbornost.
Ale to už je jedno,teď už vím o greenhornech takže mám odkud čerpat. :lol: :jedna: jenom musím volit i přijatelná řešení pro kamarádku peněženku,čistá akadama je docela dost drahá,aspoň u nás v OBI to je jediný kde se dá v Liberci sehnat něco pro bonsaje nebo internet. Ještě jednou dík za radu. :jedna:
Jsem bílý heterosexuální netrestaný plátce daní a cítím se diskriminovaný.
Uživatelský avatar
Zdeněk78
 
Příspěvky: 62
Registrován: 31 říj 2009, 18:56
Bydliště: Liberec

Re: fikus benjamina

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 lis 2009, 22:29

HEJ HOLA, to tu není nikdo od Liberce, aby poradil s akadamou ?????
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: fikus benjamina

Příspěvekod Martin Iša » 01 lis 2009, 22:31

No vida, jak se to hejbe.Nic si s toho nedělej, tímto substrátovým začátkem jsme si prošli všichni.A uvidíš jak to pak pojede. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: fikus benjamina

Příspěvekod Milan Vohnout » 01 lis 2009, 22:47

Zdeňku, též tě vítám na našem fóru, i já taky dřív rostliny přesazoval do všelijakých substrátů a opravdu není na čistou akadamu nebo s nějako tvrdší příměsí.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků