Zachráněnec

Zachráněnec

Příspěvekod kromax » 12 čer 2009, 09:47

Loni v listopadu jsem zachránil jeden fíkus, naši ho vyhodili na zahradu a on namrzl. Tak jsem ho orezal a nechal obrazit. Docela se mi líbí jeho kmínek a myslím, že by s ním šlo něco udělat :) Ale teď bych potřeboval poradit,co s ním :) zatím je v originálním květináči, protože po takovém zásahu jsem do něj nechtěl už dál zasahovat a přesazovat ho budu až příští rok. Chtěl bych se proto zeptat, co byste dělali vy? ;)Co s těma pahýlama? Já navrhuju úplně dát pryč, sice mě napadla možnost udělat z toho časem jin, ale nevím, jak to je u fíkusů kvůli ronění mléka.

http://kromax.rajce.idnes.cz/Fikus/#P1050712.JPG
Potencionální pohledovka, těch malých prcků vedle v hlíně si nevšímejte, to jsem tam jen píchl větvičky, třeba se ujmou ;)

http://kromax.rajce.idnes.cz/Fikus/#P1050713.JPG
tady je detail nasazení větviček, ale rozhodně to tak nenechám,zůstane z toho vždycky jen jedna...

http://kromax.rajce.idnes.cz/Fikus/#P1050714.JPG
pohled zprava

http://kromax.rajce.idnes.cz/Fikus/#P1050715.JPG
pohled zezadu

http://kromax.rajce.idnes.cz/Fikus/#P1050716.JPG
pohled zleva

http://kromax.rajce.idnes.cz/Fikus/#P1050718.JPG
pohled na rozložení obrostu. Stojím u strany potenciální pohledovky

Budu vděčný za jakékoli rady. Fotky vkládám jen pomocí odkazů, protože jsou velké a nevím, jak je zmenšit, aby šly vložit přímo, tak mě prosím omluvte :)
Petr
Uživatelský avatar
kromax
 
Příspěvky: 21
Registrován: 30 kvě 2009, 12:04

Re: Zachráněnec

Příspěvekod Martin Kolacia » 12 čer 2009, 10:27

Na konci léta bych ho přesadil do kvalitní propustné zeminy, protože hnijící kořeny nejsou zdraví prospěšné. Nechal bych ho růst a příští rok už by šlo s ním něco vymyslet.
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Zachráněnec

Příspěvekod Ladislav Kotál » 12 čer 2009, 11:46

Osobně, vzhladem k tomu, že je zakořeněný a vypadá podle fotek zdravě,uřízl bych oba konce dle představy, celý fikus byl odlistil ,pořádně nahnojil a umístil na slunce. Za 14 dní až měsíci na něm bude tolik nových výhonů, že bych si mohl vybrat pro stavbu koruny. Na jaře příštího roku přesadit do propustného substrátu.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zachráněnec

Příspěvekod kromax » 12 čer 2009, 12:35

Ladislav Kotál píše:Osobně, vzhladem k tomu, že je zakořeněný a vypadá podle fotek zdravě,uřízl bych oba konce dle představy, celý fikus byl odlistil ,pořádně nahnojil a umístil na slunce. Za 14 dní až měsíci na něm bude tolik nových výhonů, že bych si mohl vybrat pro stavbu koruny. Na jaře příštího roku přesadit do propustného substrátu.


Právě že zdravý a pořádně zakořeněný je, proto tak žene, má docela dlouhé přírůsty. S hnojením už jsem začal. To odlistění-to myslíte jen listy pryč a nebo i ty nové výhony?
Dával jsem sem ty fotky taky proto, že bych se chtěl dovědět, jak vy byste to řezali :) třeba kde odříznout ty výhony a jaká koruna by tomu nejvíc slušela, jaký styl byste zvolili atd. Já sám jsem totální začátečník co se týče takových věcí, zatím jsem měl doma vždycky jen yamadori, která už měla hned tvar. Takhle od začátku jsem ještě se žádným stromkem nezačínal :oops:
Petr
Uživatelský avatar
kromax
 
Příspěvky: 21
Registrován: 30 kvě 2009, 12:04

Re: Zachráněnec

Příspěvekod Ladislav Kotál » 12 čer 2009, 13:02

Odstraněním se rorumí všechny listy a zakrácení i těch nových výhonků tak, aby nezbyl ani jeden list. Podmínkou je letnění na plném slunci (venku) a nahnojení. V sobotu budu kosit můj fikus, tak sem dám fotky před a po, a pak za měsíc. :P
Přílohy
aaa.jpg
Naposledy upravil Ladislav Kotál dne 12 čer 2009, 13:07, celkově upraveno 1
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zachráněnec

Příspěvekod Martin Kolacia » 12 čer 2009, 13:04

Ladislav Kotál píše:Osobně, vzhladem k tomu, že je zakořeněný a vypadá podle fotek zdravě,uřízl bych oba konce dle představy, celý fikus byl odlistil ,pořádně nahnojil a umístil na slunce. Za 14 dní až měsíci na něm bude tolik nových výhonů, že bych si mohl vybrat pro stavbu koruny. Na jaře příštího roku přesadit do propustného substrátu.


mě se moc v kondici nezdá po podzimním razantním střihu má na každé větvičce 2 staré listy + pár nových nevyzrálých ... odlistěním jen ztratí sílu

bez přesazení může mít v zimě problémy s tak velkou porcí substrátu (pravděpodobně rašeliny) a může zahnívat

...navíc benjamin není tak ochotný obrážet stejně jako retusa
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Zachráněnec

Příspěvekod Petr Syrový » 12 čer 2009, 13:06

Ladislav Kotál píše:Odstraněním se rorumí všechny listy a zakrácení i těch nových výhonků tak, aby nezbyl ani jeden list. Podmínkou je letnění na plném slunci (venku) a nahnojení. V sobotu budu kosit můj fikus, tak sem dám fotky před a po, a pak za měsíc. :P

Všechny listy ano, ale ještě poradíme začátečníkovi že řapíky se ponechají :jedna: :D
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Zachráněnec

Příspěvekod Ladislav Kotál » 12 čer 2009, 13:39

Petře, pleteš si odlistění za účelem zmenšení listů, kde se řapíky ponechávají, s odlistěním-ustříháním všech větví jen na krátké čípky postraních větví za účelem výstavby nové koruny- tady žádné řapíky nebudou, protože budou pryč i s větvemi. :naughty: :jedna:

A ještě jsem zapomněl, bílého mléka po střihu se zbavíš přemlžením řezů čistou vodou.
Naposledy upravil Ladislav Kotál dne 12 čer 2009, 13:42, celkově upraveno 1
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zachráněnec

Příspěvekod kromax » 12 čer 2009, 13:42

Martin Kolacia píše:

ty listy nejsou stary, jsou nový, z letošního jara :)

Ladislav Kotál píše:

a já byl tak šťastný, že obrazil a teď to mám zas dát pryč :blednu: to tam mám nechat teda jen pahýlky? :think: no, snad z těch pupenů zase vyrazí :) dám tedy na vaše rady, jak říkám, jsem amatér a každá rada drahá :) děkuju :) a za ty fotky vašeho fíkusu budu taky vděčný :)
Petr
Uživatelský avatar
kromax
 
Příspěvky: 21
Registrován: 30 kvě 2009, 12:04

Re: Zachráněnec

Příspěvekod Ladislav Kotál » 12 čer 2009, 13:48

Kromaxi, pokud neuděláš jednou razantní střih, budeš v budoucnu stále bojovat s kompromisem, co s těmi větvemi.Takhle si cíleně vybereš jen větve které budeš potřebovat na kostru a pak budeš pěstovat jen jemný obrost. Tvůj popisovaný strach a lítost z toho že vyrostly a že je mám odstranit už mám za sebou,tím projde snad každý. Ale znovu : ostříhat, nahnojit a na plné slunce na zahradu ! Jinak to nefunguje!

Ty odstraněné silné kmeny dej do vody k zakořenění.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků