Fíkus ze slev v supermarketu

Fíkus ze slev v supermarketu

Příspěvekod ivo5 » 02 úno 2016, 23:51

Dobrý den již rok mám na okně fíkus pěkně přirůstá,chtěl bych ho přesadit do pěkné misky jen se nemůžu rozhodnout jestli do kulaté nebo obdelníkové ,jak by měla být miska hluboká jsem ale nikde nevyčetl,fíkus je asi 25cm vysoký,děkuji za radu Ivo
Přílohy
P1010045.JPG
P1010045.JPG (64.9 KiB) Zobrazeno 2662 krát
P1010043.JPG
P1010043.JPG (77.75 KiB) Zobrazeno 2662 krát
ivo5
 
Příspěvky: 14
Registrován: 10 led 2016, 08:46
Bydliště: fryšták

Re: Fíkus ze slev v supermarketu

Příspěvekod Milena » 03 úno 2016, 14:56

Podělím se o své zkušenosti s tvarováním ginsengu, už jsem jich několik "výprodejových" zušlechtila do podoby bonsaje a že se líbily, tak je prodala-rozdala...
Začnu od konce, tedy druhá fotka -zezadu? Je tam vidět vodorovný řez původního kmene a suchou větvičku. To jsem řešila hned po koupi - suché větvičky odstřihla a starý řez vyhloubila tak nějak doztracena. Hlavně jsem pak fikus otočila tou zadní stranou k oknu, aby co nejdříve obrostla a korunka doslala lepší tvar, třeba deštníkovitý. A tu přední stranu - první foto - bych dost zakrátila, aby se jaksi zpomalila v růstu dlouhých větviček a ta zadní strana měla čas obrůst tu "díru" a dohnat tu přední stranu na kompaktní korunu. Neumím to odborněji popsat.
Misku bych řešila až naposled, přesazení až po pár týdnech po zastřižení. Ginseng se pěkně vyjímá jak v obdélníkové, tak v oválné misce s podmiskou.
Taky bych razantně změnila vodu na zálivku - je vidět na kořenech i květináči usazené soli zřejmě z vodovodní nebo studniční tvrdé vody. Začala jsem přidávat do konvičky ocet na okyselení a zkouším lakmusovým papírkem, až se mi kyselost zamlouvá. Možná je to špatně, ale výluh z pobaltské rašeliny stejně kyselý není, tak jsem sáhla po octu (citronů je mi líto).
Promiň, že na jednoduchou otázku ohledně misky, jsem se takto rozepsala, ale tvůj fikus si zaslouží úpravu, aby vynikl v misce jako krasavec.
Ještě koukám na tu druhou fotku zezadu - asi bych tu první živou větev zleva nadrátovala hodně doleva a zaplnila tak prázdný prostor.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Fíkus ze slev v supermarketu

Příspěvekod ivo5 » 03 úno 2016, 17:48

Děkuji za vyčerpávající rady,vodu používám studnični ale je vápenitá,misku jsem dnes našel obdelníkovou i s podmiskou.Co se týče úpravy habitu pokusím se použít vaše rady
já rostlinu nafotil jen na ukázku kminku pro výběr misky.Ještě bych měl dotaz kdy je nejlepší čas pro stříhání,fíkus bude od května na zahradě pod stromy na letním stanovišti.Děkuji za odpověd Ivo
ivo5
 
Příspěvky: 14
Registrován: 10 led 2016, 08:46
Bydliště: fryšták

Re: Fíkus ze slev v supermarketu

Příspěvekod Jarek Servus » 03 úno 2016, 22:46

Záleží na substrátu, v jakém je utopený. Hlavně u tohohle "zahradnického bláta" dávej pozor na přemokření, aby neuhnily kořeny. Raděj zkoušej i pohmatem nebo špejlí do hloubky zastrčenou, jestli je vlhký substrát, i když na povrchu může být už oschlý.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Fíkus ze slev v supermarketu

Příspěvekod Milena » 04 úno 2016, 15:27

Letním všechny pokojovky, takže i ficus ginseng to vítá - jen pozor, na na přímé slunce zpočátku, ať nespálíš listy - sice by znovu obrostl, ale zbytečně to může rostlinu vyčerpávat. Zastřihuju nárazovitě-nepravidelně, když už vidím, že některé větve přerůstají korunu, tak šmiknu. To zakrácení můžeš provést i teď v únoru, je zhruba v přirozené teplotě v pokoji,jen má ještě méně denního světla.
A opravdu pozor na substrát, kořeny jsou háklivé na přelití.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano


Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron