Fikus ako dalej

Re: Fikus ako dalej

Příspěvekod peter gregus » 18 led 2016, 14:10

:clap: potom to prvotné tvarovanie bolo perfektné. Zaštipovanie ako som písal vyššie podporí vetvenie. V lete možné hlbšie zakrátenie vetiev aj s defoliáciou za tým istým účelom, ak sa zaštipovaním nedocieli okrem vetvenia aj spätné pučanie.
Môžem sa spýtať, z kade sú tie vzdušné korene u tohto stromku aj u toho z predošlého vlákna...či tie najhrubšie sú vlastne konáre?
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Fikus ako dalej

Příspěvekod pigie » 18 led 2016, 15:09

Nerozumiem otazke, ze skade. Akoze odkial sa pustaju alebo ako vznikli? Oni sa zacali spustat samovolne v jednom obdobi, vznikli naraz u oboch, asi nejake zvlastne vlhke obdobie v panelaku, mam pocit, ze to bolo po zatepleni, ale nie som si ista. Len viem, ze oba si ich naraz vytvorili. Vsetko su to korene, nic nie je konarom. Len bohuzial mali vtedy uz tvrdsi substrat, tak sa nespustili rovno, ale museli hladat cestu a tym padom sa pokrutili a uz to nevypada tak pekne. To si beriem ako ponaucenie do buducna, ze nemozem ten substrat nechat az tak zatvrdnut. Inak su zasadene v cistej akadame, ale rokmi je z nej tiez beton.
A dakujem za pochvalu, lebo to je naozaj prvy stromcek, ktory som sa odvazila aj nadratovat a nie len strihat :lol: A kmen mu pekne zhrubol potom, ako som ho pri presadzani posadila vyssie a urezala mu ten vyrastok, co je na prvej fotke nad substratom. Zostala tam velka jazva, ale ta sa zatiahla a vypada to teraz ako zhrubnuty kmen. Nevedela som co robim, islo mi len o estetiku a vypalilo to lepsie ako som dufala :lol: Z koruny sla tiez cca polovicka prec, zostala len taky spalek s par kostrnkami, ktore som roztvorila na buduce vetvy - urcite nie idealne, ale tak ucim sa (a najma s pomocou tohto fora :jedna: ) :D
pigie
 
Příspěvky: 132
Registrován: 02 led 2010, 19:53

Re: Fikus ako dalej

Příspěvekod peter gregus » 18 led 2016, 15:28

Pekná prácička, len tak ďalej. Na vzdušné korene som sa pýtal, lebo som skúšal viac či menej úspešne vyprovokovať ich rast...videl som aj spodné konáre stiahnuté dole ako korene, ale pokračovanie to už nemalo...preto som myslel na tie hrubšie či to nie je podobný prípad.

Na Vašich stromkoch by sa myslím ešte dali tie korene "učesať". Mali by mať ešte vôľu na ohyb, možné skúsiť ich pri presádzaní nadrôtovať, ohnúť a zasadiť hlbšie, ak je treba.
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Fikus ako dalej

Příspěvekod pigie » 18 led 2016, 15:39

Praveze uz su pevne na kamen, aspon sa mi tak zda, ale ano, pokusim sa u oboch pri dalsom presadzovani s nimi nieco spravit.
Korene vznikli, ked sme mali doma vlhko, si pamatam, ze sa nam vtedy hodne rosili okna. Druha vlna prisla, ked sme sa prestahovala do domu, kde bolo velmi vlhko prvy rok (novostavba), ale nejak moc sa uz nespustali nove, len povodne sa akoby rozvetvili.
pigie
 
Příspěvky: 132
Registrován: 02 led 2010, 19:53

Re: Fikus ako dalej

Příspěvekod peter gregus » 18 led 2016, 16:39

Áno, vzdušné korene na svoj vývoj potrebujú vysokú vzdušnú vlhkosť a hodne teplo. Ale tvoria sa aj vtedy, keď už je substrát prekorenený, korene nemajú priestor na ďalší rast...to je signál na presadenie v najbližšom možnom termíne.
Že sa zdajú byť tuhé - po uvoľnení zakorenenej časti z pôdy sa môže zdať všetko inak.
Akadama - super substrát, ale u bytoviek na max. 2-3 roky. Vonku ešte menej, potom je z neho tehla. Navyše dosť drahý, doporučujem kuknúť v sekcii substráty na náhradu akadami, alebo trebárs na stránku Bonequip-u, čo tam ponúkajú / miešajú.
Long live your 盆栽.
Uživatelský avatar
peter gregus
 
Příspěvky: 91
Registrován: 29 srp 2015, 08:00
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Fikus ako dalej

Příspěvekod pigie » 18 led 2016, 17:30

Aha... vdaka za rady. Akadama mi naozaj hodne odisla vonku, kedze tieto fikusy vonku letnim posledne 3 roky. Mne to prislo, ze v nej naozaj treba presadzat kazdy druhy rok, ibaze to mi pride pricasto, lebo potom rok cakam, az to poriadne zakoreni a naozaj na moj vkus velmi stuhne, ked zostarne.
pigie
 
Příspěvky: 132
Registrován: 02 led 2010, 19:53

Předchozí

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron