Ficus kimmen -opad listů

Ficus kimmen -opad listů

Příspěvekod Kuik » 10 dub 2015, 10:29

Dobrý den,
prosím o radu, fikusy mi teď přes zimu trochu strádají, jsou umístěny na parapetu a neustále mi žloutnou a opadávají listy jak nové tak i ty staré. Jeden strom ztratil již cca 50% obrostu. Nevíte někdo co to může způsobovat? Myslel jsem že průvan při větrání, ale venku již nemrzne a tak vzduch který na stromky jde už není tak studený. I přesto listy stále žloutnou. Nyní již hnojím (přes zimu jsem hnojil cca 1x za 1,5měsice) 1x za 14dní, roste spousta nových listů, ale opad stále pokračuje.. Průvan, špatná zálivka, choroba??
DSC_1812.JPG
Kuik
 
Příspěvky: 17
Registrován: 27 kvě 2014, 18:53

Re: Ficus kimmen -opad listů

Příspěvekod Marek Malina » 11 dub 2015, 21:38

Ahoj, obecně tu ostříleným členům do rad nekecám, ale fíkusů mám několik a už jsem o nějaký i přišel.... Takže podle mě to bude způsobené špatnou zálivkou. Měl jsem teď obdobný problém. Sice říkám, že fíkus ustojí všechno, ale delší sucho mu nedělá dobře. Zalíváš jak? Podmokem? Možná nemůže dobře nasát vodu. Dal bych ho pod drobnou, slabě vlahou sprchu a dopřál mu. To co odpadlo, odpadlo. O nějaké větve přijdeš, ale jinak by to měl ustát. Parapet je fain kvůli světlu, ale pokud je pod ním topení je to na prd...

Měl jsem teď obdobný problém, jen nebyl na parapetu. Celou dobu jsem jen zaléval z vrchu, pak mi nějak přeskočilo a zvolil jsem podmok. Podmiska byla docela mělká a nedokázal si dostatečně nasát vodu, dlouhou dobu vypadal v pohodě a pak během pár dnů přišel o 30% olistění... Naštěstí mě to nakoplo a už je v pohodě, i když je to na něm ještě vidět
Marek Malina
 
Příspěvky: 10
Registrován: 09 led 2011, 15:28

Re: Ficus kimmen -opad listů

Příspěvekod Compel Lubomír » 15 dub 2015, 22:04

Podle tvých informací nejde dost dobře radit. Nikde nevidím v čem je zasazen. Vsadil bych se že je v nějakým nepropustným substrátu a uhnívají kořínky. Občas je dobré nechat kytky oddechnout, hlavně v zimě! NEHNOJIT! Průvanem by to mohlo být také. Abys rozuměl, průvan není mrazivý vzduch. Fikusy zalévám vodou teplou do 40ti stupňů. Je to kytka subtropická a tak má ráda vlhko, čili rosit a zalévat tak aby byla řádně prolitá a pak ji nechat do mírného přísušku a pak zase zalít. Pokud ji budeš mít v propustném substrátu, můžeš ji v létě prolévat téměř bez přestání a nic se jí nestane, To ulít nejde. Proto říkám že je buď v substrátu na bonsaje nebo v rašelině nebo v jiným nevhodným substrátu. Navrchu to vidíš suchý a uvnitř je bahno a stále do toho pereš vodu, kytku topíš jak nechtěný kotě!!! Koukni do kořenů a pokud možno co nejdříve přesaď do akadymy nebo podobnýho substrátu, poroste ti i v kamínkové antuce. Podej více informací. Hodně štěstí.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Ficus kimmen -opad listů

Příspěvekod Jan Adámek » 16 dub 2015, 14:30

Tohle fakt vypadá na systematické přelévání. Přesadit do propustného a zalévat opatrně. V misce nesmí stát voda! Že průvan fíkusům zásadně škodí, se spíš traduje. Ale fíkusům nesmějí nastydnout kořeny. To se pak projeví ůůůplně stejně a stejná je i pomoc - opatrná , spíš menší, zálivka.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Ficus kimmen -opad listů

Příspěvekod Kuik » 17 dub 2015, 18:10

Děkuji za rady. Je pravda, že fikus je v klasickém substrátu na bonsaje od agra a již delší dobu přemýšlím, že by to tím mohlo být a zvažuji přesazení, protože zálivka je dost problematická, nevsakuje se voda což poukazuje na udusanou, těžkou hlínu. Zase ale na druhou stranu v tomto substrátu a ve stejných podmínkách byl i loňskou zimu a bez jediného opadlého lístku..
Do čisté akadamy, nevím proč, mám jaksi strach to zasadit, že to bude pro strom příliš velká změna..Navíc nevím jestli kupuji nekvalitní akadamu, ale mám pocit že se docela brzo rozpadá..
Uvidíme, nyní jdu zkontrolovat kořeny a eventuelně přesadím do něčeho propustnějšího. Kromě čisté akadamy máte ještě nějaký jiný typ na vhodný substrát pro fikusy?
Kuik
 
Příspěvky: 17
Registrován: 27 kvě 2014, 18:53

Re: Ficus kimmen -opad listů

Příspěvekod Peter Petrik » 17 dub 2015, 19:54

Zasadiť do čistej akadamy to teda bude pre neho zmena........ ale na 100% k lepšiemu. Poprípade ju môžeš zmiešať so zeolitom.
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: Ficus kimmen -opad listů

Příspěvekod Roman Hlavinka » 18 dub 2015, 08:36

Já mám pokojovky,včetně fikusů zasazené ve směsi Teramolu a taky si chrochtají blahem :jedna:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Ficus kimmen -opad listů

Příspěvekod Kuik » 24 dub 2015, 14:36

Romane, máte zasazeno v čistém teramolu nebo s nějakou příměsí??
Kuik
 
Příspěvky: 17
Registrován: 27 kvě 2014, 18:53

Re: Ficus kimmen -opad listů

Příspěvekod Roman Hlavinka » 26 dub 2015, 12:55

jak je napsáno---ve směsi teramolu---je to přímo namíchaná směs od Martina D.Na složení a podíly různých frakcí se podívej na jejich E-schop. :jedna:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Ficus kimmen -opad listů

Příspěvekod Kuik » 12 kvě 2015, 20:00

Tak opad listu stále pokračuje, už tedy ne v takové míře, ale teď se na listech, které opadávají navíc objevují hnědé tečky. Už mi to příjde jako by byl něčím napaden.. Na fotce to není moc dobře vidět, kdyžtak vyfotím znovu..

DSC_19171.jpg
Kuik
 
Příspěvky: 17
Registrován: 27 kvě 2014, 18:53

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron