Ficus Panda

Ficus Panda

Příspěvekod djaluvka » 24 bře 2015, 10:53

Ahoj kluci. Mám v kanclu rok tuto krasavici a nějak si myslím, že je čas ji začít nějak tvarovat. Vůbec nemám představu, v jakém stylu ji dále pěstovat. Poradí mi někdo? Prosím. :-P

http://gardelone.rajce.idnes.cz/Ficus_P ... kancl_2015

fotky jsem dal na rajce, bo nějak nejsem schopný udělat fotky větší jak 800pix a zároveň menší jak 150kB.. :D
djaluvka
 
Příspěvky: 6
Registrován: 27 pro 2014, 08:31

Re: Ficus Panda

Příspěvekod djaluvka » 25 bře 2015, 14:32

Nikoho nic nenapadá? :-/

Jak vyčistím ty lístečky? stačí navlhčeným hadříkem?
djaluvka
 
Příspěvky: 6
Registrován: 27 pro 2014, 08:31

Re: Ficus Panda

Příspěvekod Milena » 26 bře 2015, 16:18

Obrátila ses sice na kluky, ale odpovídá ti ve volné chvilce babča...
Fikusek má dobrý základ, pohled shora ukazuje, že má větvičky asi dobře rozmístěné. Má nevýhodu - úplně rovný kmen, takže z toho mi vychází snad jen koště.Aby vyniklo, odstřihla bych ty nejspodnější větve a probrala samotnou korunu. Ty fleky na lístkách máš asi od rosení? Buď je postříkej takovými tím leskem na lupení (jsou pak jako mastné, lesklé) nebo bys je musela omýt vodou třeba s octem, ale hned zas omýt čistou vodou, třeba destilkou. Já bych vůbec nerosila, zvláště když máš tak parádní stoleček. To bych lila vodu do tácu ve stolku a odpařováním by mohla "zásobovat" vlhkostí korunu. To by mělo stačit.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Ficus Panda

Příspěvekod Jarek Servus » 26 bře 2015, 20:22

Tohle se nedá nijak zvlášť tvarovat, jen zakracovat větvičky na 2 až 3 listy zhruba podle rudých čar.. Není dobře vidět vrchol. Naznačil jsem modře obrys koruny. Větvičky zkus rozpohybovat podle červených čar. nejnižší špalík bych odstranil. Kmen je úplně rovný, ten už nerozpohybuješ. Mohl bys zkusit také provést v červnu defoliaci (ostříhat listy, nechat jen řapíky) mohl by prorašit i z kmene, nebo z vysoukaných větví. Pokud defoliaci uděláš, pošli fotky, ať je vidět, jak vypadá vrchol. Nevím, v čem je zasazený, substrát vypadá slušně. Zbytečně ho neros, jen podle potřeby zalévej, abys ho nepřemokřil.
Přílohy
p01.jpg
p01.jpg (90.16 KiB) Zobrazeno 3987 krát
p02.jpg
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Ficus Panda

Příspěvekod ridzz » 27 bře 2015, 17:34

Jen ještě jedna rada dívám se na substrát a je vidět, že je to akadama, ale pokud si ho koupila někde v nějakém nejmenovaném super hyper marketu určitě nebude zasazený celý v akadamě. Ta akadama je jen na povrchu a jinak to bude asi směs rašeliny a kokosových vláken a doví čeho ještě. Je to transportní substrát aby to vydrželo dlouho někde v kontejneru bez zálivky. Pokud ho nepřesadíš do něčeho propustného časem ti uhnije. Jinak když si pročteš tady to vlákno o Fikusech najdeš tu úplně vše - pěstování, střih, defoliaci, přesazení zálivku prostě vše. A pokud máš možnost zalévej převařenou nebo dešťovou vodou pak se ti ten vodní kámen tak nebude na těch listech dělat. já sice s pokojovkama zkončil a dělám jen venkovní bonsaje, ale přeji hodně štěstí zbyl mi právě jen fikus pač ty sou blbuvzdorné.
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: Ficus Panda

Příspěvekod djaluvka » 28 bře 2015, 20:38

Ooo :) Děkuju moc za rady.. :-)

Nějak nevím, kde jste vzali, že jsem holka :D Nick a i jak jsem psal, nevypadá, že bych byl holka.. :-D

Moc nerozumím hlášce: "zakracovat větvičky na 2 až 3 listy" To znamená, že tam nechám 2-3 listy? Ale pak ta větvička bude nehezky vypadat.. :-/

Tento ficus je asi ještě v tom přepravním substrátu, a akadama je na povrchu.. Takto indikuju, že je třeba zalévat :) A konkrétně tuto máme v kanclu už rok. Pak máme v kanclu ještě Hvězdice levandulovou, také už rok, ale tu jsme hnedka přesadili do substrátu pro bonsaje a na povrch opět akadama. Dále máme ještě jeden ficus, teďka nevím jak se jmenuje. Koupili jsme ho v létě v lidlu a vypadá, že se mu u nás daří. :-) Doma mám ještě pár pokojovek.. Ficus, taky z lidlu, ale jiný než ten v kanclu, pak řízek z tohoto fícu, Nohoploda, granaátové jablíčko.. :-) To mi říká.. není tu náhodou nějaké vlákno, kde se všeci chlubí vším co maj? :-) Jinak zálicku řeším vždy převařenou vodou, ale furt se mi ta sůl usazuje.. :(
djaluvka
 
Příspěvky: 6
Registrován: 27 pro 2014, 08:31

Re: Ficus Panda

Příspěvekod radek prchal » 29 bře 2015, 00:25

Zasolenost může být I z hnojiva a nebo voda je tak tvrdá že I převaření nepomůže :( . Také se stím potýkám.
radek prchal
 
Příspěvky: 36
Registrován: 27 pro 2014, 08:25
Bydliště: Komořany u Vyškova

Re: Ficus Panda

Příspěvekod Compel Lubomír » 31 bře 2015, 21:31

Hele ty kluku, je hezký že píšeš jak se těm kytkám u vás daří ale mít je fakt od začátku v přepravním substrátu a na vršku mít trochu akadamy, tak trochu zavání velkým průšvihem. V dubnu bych to přesadil do propustnýho substrátu : akadama, teramol, antuka atd., nebo jejich směsi. Po 14-21 dnech začít přihnojovat a pak hnojit, hnojit a hnojit. Kořínky ti polezou i na povrchu, teď možná ani nerostou a to je špatně.
Co se větviček týče, chvíli to možná hezký nebude ale pokud je nechceš mít vysoukaný, nic jinýho ti nezbívá, rada je to správná. Ať se nadále daří.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Ficus Panda

Příspěvekod Jarek Servus » 01 dub 2015, 20:15

Jak říká Luboš, buď budeš stříhat, nebo budeš mít vysoukané větve. Pokud stříhat nechceš, tak z toho nebude nikdy nic pořádného. Ostříhání na dva až tři lístky je klasický postup pro tvarování. Po ostříhání nebo defoliaci se také dobře projeví, v jakém je stromek stavu. Pokud je zdravý a vitální, rozjede se a bude rašit skoro všude a bude se rozvětvovat. Akadama na povrchu jako indikátor nutnosti zálivky je k ničemu. ta vyschne, ale přepravní substrát drží vodu dál (proto je to taky přepravní substrát) a hrozí přemokření kořenů. A souhlasím s tím, že ficusy jsou TÉMĚŘ blbovzdorné. Co nepřežijí spolehlivě je trvalé přemokření. O substrátech vyšel v posledním čísle časopisu "Bonsaje a japonské zahrady" dobrý článek a porovnání jednotlivých substrátů, doporučuji přečíst. To že jsi holka, kluci usoudili podle nicku. Ale o tom je zbytečné diskutovat, to už tady opakovaně bylo.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Ficus Panda

Příspěvekod djaluvka » 13 dub 2015, 07:22

OKa. Díky moc za tipy. Během měsíce to přesadím a ostříhám. Jen by mě zajímalo, jak to ostříhat, aby tam po zastřihnutí, nevznikl na konci větvičky, něco jako "pařez" udeknutý špalek. Víte co myslím, že? :-)
djaluvka
 
Příspěvky: 6
Registrován: 27 pro 2014, 08:31

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron