Ficus Benjamin - Plevel

Ficus Benjamin - Plevel

Příspěvekod ditula » 23 srp 2013, 13:22

Maminka mi svěřila do péče tohoto obra... Výška asi 170cm, šířka kmene u země zhruba 4cm. Umístěný u severovýchodního střešního okna, takže světla má spíš méně, ale bohužel nikde jinde v domě zatím není na takového obra místo. Věčně přelitý, nehnojený, ale vitální :-)

DSC03153-malý.jpg
DSC03153-malý.jpg (129.7 KiB) Zobrazeno 3457 krát

DSC03155-malý.jpg
DSC03155-malý.jpg (103.03 KiB) Zobrazeno 3450 krát


Chtěla bych se zeptat zkušenějších, jestli se s ním dá něco dělat. Je mi jasné, že první krok bude přesazení, sice se mu nevede špatně, ale substrát není nic moc, je sice lehký, ale celý prorostlý kořeny, hodně zasolený a poměrně nepropustný, proto dlouho zadržuje vodu.

Jelikož s fíkusy nemám zkušenosti a nevím, jak reagují, zajímá mě hlavně to, jestli lze provést něco jako seříznutí zhruba na 20cm a je šance, že to přežije. Dost dobře si to totiž nedokážu představit :P Případně pokud nelze seříznout celý, tak jak řezat, aby z toho nebylo tahové dlouhé chaotické koště...

Ohledně přesazování - je to pokojovka, takže můžu přesadit i teď? A do čeho byste sázeli? Čistá akadama? A jak moc razantní řez kořenů fíkusy snášejí?

Děkuji moc moc moc za odpovědi! :)
Uživatelský avatar
ditula
 
Příspěvky: 12
Registrován: 24 úno 2013, 21:14
Bydliště: Brno

Re: Ficus Benjamin - Plevel

Příspěvekod ruda.p » 24 srp 2013, 18:42

každopádně přesadit a to jen do zahradního substrátu namíchaného třeba s antukou, aby byla propustnost vody zajištěná a pak jen seřezat na půlku dosavadní výšky, za krátit větve a nechat, to z mé strany :!:
dělat z něj 20cm klacek by bylo likvidační a pokud by něco vyrostlo bylo by to nic moc :!:
zkus si potom doladit větve, možná bych zachoval náklon :?: a věřím že by s toho mohl být krásný pokojový strom
Přílohy
DSC03153-malý.jpg
DSC03153-malý.jpg (46.4 KiB) Zobrazeno 3389 krát
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Ficus Benjamin - Plevel

Příspěvekod ruda.p » 25 srp 2013, 22:07

k tomu zakrácení na polovinu, než to uděláš vyzkoušej si hřížení a tím dostaneš další kousek ;) uříznout to můžeš vždycky ;)
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Ficus Benjamin - Plevel

Příspěvekod Pavel Š. » 27 srp 2013, 10:51

Pokud je tvým záměrem mít z fikusu pokojovou bonsaj, tak bych na těch 20-30cm klidně šel, fikus obráží v pohodě. Myslím, že zakrácení na polovinu původní výšky je pro tento účel pořád ještě vysoko, zůstane ti zase jen dlouhá tyčka bez konicity. Jen bych s tím seříznutím počkal zhruba na přelom května-června a potom pahýl vystrčil na plné slunce pro probuzení spících pupenů (jako po defoliaci). A do té doby můžeš na horní části vyzkoušet hřížení, jak radí Ruda. ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Ficus Benjamin - Plevel

Příspěvekod ditula » 02 zář 2013, 12:56

Díky za všechny odpovědi! :-)

Po váhání jsem se odhodlala a přesadila jsem do čisté akadamy a mírně zakrátila horní větve kvůli přenesení ze zahrady zpět do domu. Prozatím ho nechám trochu se vzamatovat a na jaře zkusím to hřížení a potom seříznout - ještě nevím, jak moc, ale nejspíš co nejvíc to půjde...
Uživatelský avatar
ditula
 
Příspěvky: 12
Registrován: 24 úno 2013, 21:14
Bydliště: Brno

Re: Ficus Benjamin - Plevel

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 02 zář 2013, 15:28

Ditulo je lepší 50 procent štěrk 50 akadama. Mám to vzkoušené.Akadama se pak takřka nerozpadá. A kořeny lépe rostou.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano


Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron