Jak na ficus od malinka?

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod susanoo » 22 srp 2009, 00:03

Abych teda ještě doplnil jak jsem to nakonec vyřešil. Jelikož jsem měl dvě rostlinky, tak sem jednu přistříhl vršek a jednu nechal růst dál. Nedal sem si pokoj a ustříhlí vršek jsem zase strčil do hlíny a světe div se, on se ujal. Takže už mám tři rostlinky vypěstované z řízků. Zatím to vypadá, že mi vyroste všechno, co strčím do země, takže příště možná zkusím do hlíny šoupnout dvacetikorunu :o)
Honza
homepage: http://susanoo.wu.cz
susanoo
 
Příspěvky: 7
Registrován: 19 kvě 2009, 02:07

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Peter Petrik » 22 srp 2009, 21:50

hm a co tak foto, to by povedalo viac :D ved sa pochvaľ a ukaž čo doma máš. :D :D :D :D ved vsetci sme tu greenhorn urcite ti tu niekto poradi alebo pomoze. ja som za FOTO
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Ivet » 08 říj 2009, 09:12

Vzhladom k tomu, ze som uz k tejto teme reagovala a vlozila nejake fotecky, nebudem vytvarat dalsie vlakno a vlozim sem dalsie pokracovanie vyvoja mojho fikusu. Len na zopakovanie, z vychodzej rastliny, kde bolo 5 jedincov, sa jeden pestuje samostatne a ostatne su prikajane ( to odprezentujem na rok samostatne v pripade uspesneho ukoncenia ). Takze ten samostatny ma teraz vysku cca 23 cm a kedze je velmi vitalny a rastie ako z vody, akosi sam ma nutil zastipovat a trochu korigovat jeho tvar. Cely vyvoj zapocal v januari tohto roku prinesenim z hypermarketu, v maji bola vykonana defoliacia a skratenie vetviciek na 2-3 listy a po naraseni listov som obcas tie najvacsie odstranovala. Dnes po 8 mesiacoch sme aj o trosku pribrali a mame zalozenu celkom slusnu korunu s drobnymi listkami. Avsak riesim jednu dilemu, ako mame zvykom, ponechavam i tomuto stromceku jeden vrcholovy vyhon ako tahun na zosilnenie, ale jeden kolega z fora mi radi ho odstranit, aby kvoli nemu nezacali chradnut a spomalovat rast spodne partie stromceka. Co mi poradite?
Přílohy
Fikus2_defoliacia-190509.JPG
defoliacia
Fikus2_defoliacia-190509.JPG (45.69 KiB) Zobrazeno 3007 krát
Fikus2-071009 (3).JPG
stromcek v mierke - zakryty tahun
Fikus2-071009 (3).JPG (34.34 KiB) Zobrazeno 3005 krát
Fikus2-071009 (4).JPG
cela rastina aj s tahunom
Fikus2-071009 (4).JPG (36.49 KiB) Zobrazeno 3005 krát
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Jan Adámek » 08 říj 2009, 09:48

Obávám se, že kolega má pravdu s odstraněním tahounu. Ale nesjem si úpně jistý, jestli je jeho odstranění právě teď nejvtipnější. Místo tahounu ten fíkus vyrazí z několika málo horních pupenů. Protože už je málo světla, výhony budou vytáhlé a budou se muset stejně odstranit. Já bych tahoun upicnul na jaře (půlka května) při odlistění a šup se stromkem na slunce.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Pavel Šimsa » 08 říj 2009, 10:24

Vypadá moc pěkně na takový proutek Ivet. Picnul bych ho hned. A že vytvoří nové pupeny bych se nebál. Buď se ti budou hodit a necháš si je, zbytek vydrolíš. Nebo nebude cpát sílu do větve, kterou upicneš na jaře a neudělá nic.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Jan Adámek » 08 říj 2009, 11:42

V tom případě doporučuji vhodné výhony přes zimu držet zkrátka vyštipováním koncových pupenů u mladých posledních listů tak, aby se nepoškodily pupeny v úžlabí.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 08 říj 2009, 11:59

Ivetko fikus bude v zimně trpět nedostatkem světla.(teda pokud nepřisvětluješ)Takže když odebereš tahoun jenom mu pomůžeš.A zabráníš tak většímu propadu listí.Prorašování to pravděpodobně nebude.Do doby než se zase dny prodlouží a sluníčko přijde blíž.Pokud můžeš tak ho drž přes zimu dále od topení ale co nejvíce světla.Já vím že to je v paneláku asi neřešitelný problém.
Jinak hezká práce :clap: .
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 08 říj 2009, 12:24

Honzo, nemůžu souhlasit : podle mě šup s ním nad radiátor,na okno bez záclon, ufiknout tahoun a hnojit 1x za 14 dní kristalonem start.Dobré je dát na podmisku se štěrkem,aby měl vlhkost. :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Jan Adámek » 08 říj 2009, 13:07

Ano, co píše Láďa je ideální. Jestliže to není možné, potom hodně světla, chádek a zalívat velmi opatrně. Podle obrázků soudím, že fíkus je benjamina a ty sucho v zimě snášejí docela dobře. Dokonce jim při takové kúře tloustnou kořeny.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 08 říj 2009, 14:05

Jo záclony Láďo. Ty jsem zrušil a je to asi o padesát procent lepší. :jedna:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron