Jak na ficus od malinka?

Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod susanoo » 19 kvě 2009, 02:32

Zdravím a rovnou se na vás všechny zkušenější než já, což jste pravděpodobně všichni, obracím s otázkou. Vloni mi zahynula moje první bonsai, po které mi ale zbylo dostatek nadšení, tak sem se vydal do jednoho bonsaj centra v Praze. Tam jsem se podíval na ceny a pak do prasátka a ty čísla spolu moc nekorespodovala. Nejspíš ale ze mě vyřazovalo odhodlání neodejít s prázdnou a tak dlouho jsem se ptal, jestli nemají ještě něco menšího a levnějšího, že mi pan prodávající ustřihl dvě větvičky s ficusu, že si můžu bonsai zkusit vypěstovat sám. Zhruba tak nějak to bylo ;) A tak se stalo, že sem loňský podzim zasadil do květináče dva řízky ficusu. Přes zimu sem na květináč hodil ustřihlou pet flašku a nechal to za oknem a tvářil se jako majitel tropického sklneníku. Kupodivu se oba budoucí stromečky měli celkem k světu. No a je to asi měsíc, co jsem je oba přesadil do větši bonsajové misky, kterí mi zbyla po uhnynuvší bonsaji a koupil jim substrát na bonsaje a co se nestalo, rostou jako z vody :o)

Tak a konečně k té otázce. Rostlinky už mají malinkaté kmínky a výšku kolem 15cm a pořád rostou jako z vody a to hlavně do výšky. A přijde mi, že každé další patro má čám dál větší listy, což si nejsem jistý, jestli je úplně žádoucí. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli by bylo vhodné je už v tomto útlém věku sem tam někde zaříznout, nebo to nemám řešit a nějakej čas je nechat růst a až pak se to všechno seřeže. Všude se radí jak stříhat stříhat a řezat a ve všech návodech to ukazujou na 20-ti letých stromečcích, ale nikde sem nenašel, jak si bonsaj vypiplat odmalinka, tak snad mi tu někdo poradí.předem děkuji

Honza
Honza
homepage: http://susanoo.wu.cz
susanoo
 
Příspěvky: 7
Registrován: 19 kvě 2009, 02:07

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Jarda Marek » 19 kvě 2009, 04:29

Tak Tě nejprve vítám u nás na fóru.
Stromek se má ohýbat dokut je mladý,no a toto pořekadlo platí i pro tvůj řízek. Můžeš ho tvarovat střihem, drátem jak chceš dle svého uvážení a bude to přirozená cesta. Pokud si ho přesadil před měsícem tak ještě tak 14 dní vydrž, chce to jeden až dva měsíce po přesazení aby mohl nový kořenový systém v novém substrátu dobře zakořenit a být v pohodě. Bylo by vhodné vložit fotky a hned bude řeč o něčem hmatatelném (viditelném). :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 kvě 2009, 09:12

Honzo, vítám tě na fóru, Je dobré, že se ti podařilo vypěstovat z řízků malé rostlinky. To je počátek úspěchu. Teď si musíš položit otázku jak dál postupovat v pěstování. Podle mě máš dvě možnosti: Stromek nechat růst, protože když poroste, bude sílit. A po nějakém čase 3-5 let ho radikálně snížit a začít pěstovat obrost. Nebo: stromek stříhat už od malého tak, že si vytvoříš z větviček budoucí kostru větví a pak budeš zakracovat po nárůstu 4-5 listů na větvičce tak, že ponecháš vždy jen dva. Takhle ale nedosáhneš sílení kmene tak rychle, jako v předchozí možnosti. Ale stejně fikusy v našich podmínkách nijak závratně nesílí, možná po 20 letech budeš mít stromek se sílou kmene kolem 4-5 cm.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Petr Syrový » 19 kvě 2009, 10:24

Ještě otázka kde jsi byl v tom bonsai centru?A jinak ti držím palce at tě neopouští trpělivost.
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod susanoo » 19 kvě 2009, 11:03

Děkuju za rady. Fotky bohužel nemám. Stromečky jsou stejně ale den ode dne větší. Ani sem nečekal, že to může růst opravdu až takhle moc před očima. Nicméně jakmile se naskytne příležitost, tak vyfotím.

Řízky jsem dostal zde http://www.bonsaizahrada.cz/ . Už jsem tam před tím jednou byl a byla tam milá paní, která mi trpělivě odpověděla na všechny moje vštečné otázky. Ty řízky mi teda ustřihl někdo jiný, ale neméně ochotný. Původně jsem tam chtěl zajet i s otázkami ohledně vyrostlích řízků, ale když jsem našel tohle forum, tak jsem si řekl, že to nejdřív zkusím tady a uštřím si cestu.
Honza
homepage: http://susanoo.wu.cz
susanoo
 
Příspěvky: 7
Registrován: 19 kvě 2009, 02:07

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Petr Syrový » 19 kvě 2009, 13:36

Tak až tam pojedeš příště tak napiš mám to kousek .Rád Ti poradím co budu vědět a třeba ti dám řízky i něčeho jiného než máš ty.Mám tu Ibišky a Benjamíny .
Jinak ten pán je manžel té paní a občas zaskočí i synek.Paní Klimentová se několikrát účastnila Bonsaicupu v Libčanech a má v prodejně i pár diplomů za umístění.
Jezdím už jen tam(v Praze) a to každý měsíc vždy okolo 10 tého v měsíci....kdo uhodne proč zrovna tohle datum? :lol:
PS
Susanoo stačí napsat na icq...........
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Ivet » 19 kvě 2009, 19:20

Ahoj Susanoo, zaujimam sa o bonsaje iba 2 roky a tiez na mnohe veci postupne este len prichadzam. I ked som viac na vonkajsie bonsaje, neodolala som a v na zaciatku tohto roka som si za istym ucelom v nemenovanom hypermarkete zakupila mlady Fikus benjamin, ktory v kvetinaci predstavovali 4 mlade rastliny. Jeden s najtucnejsim kmienkom som nechala samostane a tri som dala dokopy, omotala steparskou paskou, trocha natvarovala a zasadila do kvetinaca... dufam, ze o nejaky cas kmienky zrastu a vytvoria jeden vrascity kmen. Ten samostatny kmienik som tiez omotala touto paskou (fikusy sa vraj lahko od drotu otlacaju, tak ta paska to snad trochu zmierni :think: )a pomocou drotu som ho trochu natvarovala. A nech si rastu :lol: .Vysledok je vidiet na prilozenych fotkach... Prajem vela uspechov pri tvojom pestovani ;) .
Přílohy
Fikus-0109.JPG
zakupene fikusy
Fikus-0109.JPG (38.79 KiB) Zobrazeno 3503 krát
Fikus2-200509.JPG
samostatny fikus
Fikus2-200509.JPG (53.58 KiB) Zobrazeno 3507 krát
Fikus2-0209 (1).JPG
spojene 3 kmienky
Fikus2-0209 (1).JPG (153.05 KiB) Zobrazeno 3506 krát
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Jakub Švec » 11 črc 2009, 12:35

Ahoj koupil jsem si fikus retusa jsem uplny začátečník chtěl bych poradit jak se o něj starat jak zalejvat prostě náky rady do začátku
Jakub Švec
 
Příspěvky: 2
Registrován: 11 črc 2009, 12:28

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Peter Petrik » 13 črc 2009, 11:21

ahoj Jakub tu ti posielam link na Bonsaicentrum tak si tam skus nieco najst
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: Jak na ficus od malinka?

Příspěvekod Peter Petrik » 13 črc 2009, 11:21

ahoj Jakub tu ti posielam link na Bonsaicentrum tak si tam skus nieco najst http://www.bonsaicentrum.cz/?page_id=6
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron