Defoliace fíkusu

Defoliace fíkusu

Příspěvekod ZuzanaH » 15 bře 2013, 12:39

Dobrý den,
Jsem tu nová, a tak se kdyžtak dopředu omlouvám za začátečnické chyby a omyly. Jsem fíkusářka (prosím, nekamenovat) a chci mít bonsaje z fíkusů a tvarovat rostliny.
První dotaz:
Zkoušela jsem odlistit fíkusy, ale bohužel, ze tří to dva nepřežily.(ten třetí jsem pro jistotu do budoucna nechala být :roll: ) Vzala jsem fíkus, ostříhala všechny lístečky, stopky nechala a dala jsem nasvětlo - na jižní okno. Byl v teple, průvan žádný.
Substrát byl vlhký, ne mokrý, ale i přesto, nepřežily a uschly. Přiznám se, bez mučení, že jsem to nikdy nedělala. Až loni. Mohla bych vás poprosit, o radu, kde dělám chybu?
Druhý dotaz:
Moje druhá otázka úzce souvisí s první. Snažila jsem se vytvarovat fíkus, ale větvičky, co jsem ustříhla zasychají. Pomohlo by, kdybych je zatřela stromovým balzámem? Nebo je to blbost?
Slibuji, že už více otravovat nebudu, ale toto je pro mne důležité. Děkuji za odpovědi a pomoc.
Zuzka
ZuzanaH
 
Příspěvky: 8
Registrován: 24 úno 2013, 21:13

Re: Defoliace fíkusu

Příspěvekod Robert Černý » 15 bře 2013, 13:25

Zuzko předem tě vítám na fóru a klidně se ptej, od toho tady fórum je :jedna:

Podle toho cos napsala jsi odlistila správně. Otázka zní kdy jsi to dělala??
Já fíkusy přesadím koncem března, začátkem dubna, jak kdy. Odlistění provádím začátkem června a dám je na plné slunce :!: Tedy v mém případě mezi venkovní stromy (zahrada, balkón). Odlistěný fíkus neodpaří tolik vody jako když má listy, ale to neznamená, že jej nemusíš vůbec zalévat. Tvůj popis vlhkosti substrátu je dle mého správný.

Záleží jak silné větvičky jsi ostříhala. Někde se píše, že stačí ránu přeject plamínkem zapalovače, osobně jsem zkusil a měl jsem stejný výsledek (pozitivní) jako když se rána postříká studenou vodou - taky jeden ze způsobů co jsem se dočetl. Rány větší než tři mm není na škodu ošetřit cu-pastou. Přiznám se, že "stromový balzám" neznám. Cu-pasta, ať už ta tuhá (konzistence jak modelína) nebo tekutější (jako rozehřátá zvýkačka) tě přijde na cca 200,- a tobě asi vydrží několik let :jedna:

Hlavně ale co jsi nenapsala o jaký fíkus se jedná, radilo by se hned líp. Někdy bývají v určitých druzích pěstební rozdíly.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Defoliace fíkusu

Příspěvekod ZuzanaH » 15 bře 2013, 13:58

Děkuji za přivítání.
Odlistila jsem březen-duben přelom. Nepřesazovala jsem, fíkus to nepotřeboval. A po odlistění jsem jej dala na jižní okno, a opravdu nepřemokřila. Fíkusy jsem kontrolovala rukou, vlhkost substrátu.
Větvičky měly v průměru do 2 mm.
Stromový balzám se používá na stromky (jabloně atd.) :blednu: , které jsou po řezu, nebo na ošetření třeba po okusu zvěří.
Jde o fíkus benjamina - myslím si že druh natasja.
S tím zapalovačem to zkusím i s tou vodou. Díky za radu. Možná to bude tím, že jsem asi odlistila moc brzy. Nebo já už nevím.
Fíkusy pěstuji 10 let. Vím, že panašované odrůdy rostou pomaleji a jsou choulostivější. Ale já to prováděla na natasji - roste rychle, tm. zelené lístky, je odolná, nikdy žádný škůdce.
Ještě mi vrtá hlavou že mi papoušek - odlistil (oštípal lístky) břízový fíkus, byly to jen štylka, ale ten to přežil, má hodně malých lístečků, ale ta natasija prostě ne.
Je to rozdíl, navíc Natasja byla větší než ten břízový, ale břízový se otřepal a dobrý, ale Natasja ne. Asi začnu okusovat fíkusy místo našeho papouška. :lol:
ZuzanaH
 
Příspěvky: 8
Registrován: 24 úno 2013, 21:13

Re: Defoliace fíkusu

Příspěvekod Pavel Š. » 15 bře 2013, 14:27

Ahoj Zuzko, můžeš mi přiblížit popř. vložit foto, jak vypadá ten "břízový" fíkus? Přiznávám, že jsem o takovém druhu ani neslyšel, natož abych ho viděl. ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Defoliace fíkusu

Příspěvekod ZuzanaH » 15 bře 2013, 14:28

Dobrý den, klidně Vám jej vyfotím. Je to obyčejný panašovaný fíkus. Moment, jdu to cvaknout.
ZuzanaH
 
Příspěvky: 8
Registrován: 24 úno 2013, 21:13

Re: Defoliace fíkusu

Příspěvekod ZuzanaH » 15 bře 2013, 14:45

Tak už se mi povedly změnšit fotky. :oops:
Tak to jsou hlavní aktéři: byli oba stejně velicí na začátku, ten břízový - panašovaný je o polovinu menší. Tmavě zelená natasha byla takhle veliká při odlistění. Podmínky mají stejné.
Doplněno: všichni jsou ze stejně velikých vrcholových lístků.
DSCN4596.JPG
DSCN4596.JPG (58.43 KiB) Zobrazeno 6109 krát
DSCN4593.JPG
DSCN4593.JPG (69.9 KiB) Zobrazeno 6104 krát
Naposledy upravil ZuzanaH dne 15 bře 2013, 15:02, celkově upraveno 3
ZuzanaH
 
Příspěvky: 8
Registrován: 24 úno 2013, 21:13

Re: Defoliace fíkusu

Příspěvekod Pavel Š. » 15 bře 2013, 14:52

No, tak to byl fofr. Takže jestli to chápu dobře tak "břízový" je myšleno panašovaný? :)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Defoliace fíkusu

Příspěvekod ZuzanaH » 15 bře 2013, 15:00

Pavle já nevím, tak mi ho kdysi prodali v květinářství. Název zněl: Fíkus břízový. Mám dneska doma fíkus curly, safari, kinki atd. A jsou taky mourovatí, ale každý jinak. Ale znáte květinářství .... Zrovna dneska mi paní tvrdila, že fíkus Curly neexistuje a měla ho vystavený za výlohou i s cedulkou. :lol:
Prostě mu říkám břízový,protože mi ho tak prodali. Mám ho již přes 10 let. :oops:
ZuzanaH
 
Příspěvky: 8
Registrován: 24 úno 2013, 21:13

Re: Defoliace fíkusu

Příspěvekod Martin Kolacia » 15 bře 2013, 21:56

V téhle velikosti je hloupé cokoliv odlisťovat - pokud ostříháš a odlistíš zdatný stromek v kondici , nic mu to neudělá a naopak po takovém střihu bude zelenější než před ním.

To co tady uvádíš jako druhové jméno je pravděpodobně varieta Ficus benjamina Natasja. Radši bych se poohlídnul po nějaké Ficus retusa , které jsou na tom růstově lépe a bonsajově vhodnější než to co máš doma.
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Defoliace fíkusu

Příspěvekod Compel Lubomír » 15 bře 2013, 22:45

Taky tě Zuzko vítám na našem skvělém fóru. Že si nás zde našla je skvělé taktéž.
Tak ten panašovaný, břízový, by měl být ficus benjamina prince,prinz atd. Vůbec bych se tím nezabýval, může to být nebo je pouze obchodní název. Čím víc názvů, tím víc exotický a tím pádem dražší. Čím víc proužek, tím víc Adidas :lol: . Jinak souhlas s Martinem.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron