Import z Itálie

Import z Itálie

Příspěvekod Lada Fabián » 22 kvě 2012, 21:23

Zdravim,
na výstavě v Merklíně mi klucí přihráli paní,která byla z Klatov.Měla problém s fíkusem,který si dovezla z Itálie.Rostlina je vysoká ca 90cm,dolní báze kmene ca 13cm a na první pohled podle listů ve slušné kondici.Další zjištění na této rostlině bylo,že všechny větve jsou na roubované.Druh fíkusu nepoznám.Nejsem znalec pokojovek.Jen se majitelce nelíbylo žloutnutí listů.Tyto žluté listy se nacházely uvnitř koruny kam už nemělo přístup slunce.
Problém byl substrát,který tvořilo kokosové vlákno.Proto jsem hned doporučil přesazení.Po odstranění tohoto substrátu byla majitelka překvapena jak málo má rostlina kořenů a velké silné kořeny byly navíc uhnilé a tekla znich voda!Rostlina měla pár žlutých vlásečnicových kořenů.Přesadil jsem rostlinu do směsy teramolu,štěrku,zem na petunie v poměru(3:2:1).Rostlina je umístěna asi 1m od okna na východní stranu.
Ptám se zkušených pěstitelů pokojovek.Má fíkus nějakou šanci na přežití?
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Import z Itálie

Příspěvekod Petr Brejška » 23 kvě 2012, 08:00

Láďo nejsem pokojovkář ale věřím,že se chytne.Dostal jsem fikus který kvůli zimě shodil všechny listy,zřejmě namrznul a vypadalo to na totálku.Přesadil jsem jej do křemeliny,rašeliny a polystyrenu (1:1:1) byl to pokus a rozdýchal to.Vyráží nové lístečky.Umístil jsem jej těsně k oknu na západní stranu.
Uživatelský avatar
Petr Brejška
 
Příspěvky: 235
Registrován: 22 led 2010, 18:18
Bydliště: Litvínov
člen ČBA: ne

Re: Import z Itálie

Příspěvekod Martin Iša » 23 kvě 2012, 08:46

Láďo, určitě jsi udělal maximum :jedna: Teď už je to na rostlině a majiteli.Držíme samozřejmě palce.Škoda , že jsi nefotil.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Import z Itálie

Příspěvekod Lada Fabián » 23 kvě 2012, 10:40

Vidíš Martine ,to mi ani nenapadlo.Když jsem viděl ten substrát tak jsem chvátal,aby si chrochtala co nejdříve v lepším! :lol:
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Import z Itálie

Příspěvekod Jarek Servus » 23 kvě 2012, 14:26

Zkus ho mlžit, ať dostává vláhu taky přes listy, než se rozjedou kořeny. Od loňska taky přihnojuji cca 1%ní glukozou přímo na list (roztok glukopuru z lékárny 10g na 1 litr s jedním dražé b-komplexu (jako variantu na Superthrive) na litr), zatím se asi osvědčuje, zachránili se mi dvě poškozené borovice a lípy.
Naposledy upravil Jarek Servus dne 24 kvě 2012, 07:48, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Import z Itálie

Příspěvekod Milan Vohnout » 23 kvě 2012, 17:17

Ano jak píše Jarek a ještě přidám hlavně ne studenou vodou i když jsou teď slušná parna, radši odstátou vodou a aby měla pokojovou teplotu.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Import z Itálie

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 23 kvě 2012, 17:43

Laďo mým fíkusům prospívá letnění. Ale pokud je čerstvě přesazená tak jedině ve stínu.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Import z Itálie

Příspěvekod Jan Adámek » 23 kvě 2012, 18:32

Jarku, nejdou pak na glukózou živené kytky brabenci :shock: ?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Import z Itálie

Příspěvekod lacike » 23 kvě 2012, 19:52

Lada Fabián píše:Zdravim,
na výstavě v Merklíně mi klucí přihráli paní,která byla z Klatov.Měla problém s fíkusem,který si dovezla z Itálie.Rostlina je vysoká ca 90cm,dolní báze kmene ca 13cm a na první pohled podle listů ve slušné kondici.Další zjištění na této rostlině bylo,že všechny větve jsou na roubované.Druh fíkusu nepoznám.Nejsem znalec pokojovek.Jen se majitelce nelíbylo žloutnutí listů.Tyto žluté listy se nacházely uvnitř koruny kam už nemělo přístup slunce.
Problém byl substrát,který tvořilo kokosové vlákno.Proto jsem hned doporučil přesazení.Po odstranění tohoto substrátu byla majitelka překvapena jak málo má rostlina kořenů a velké silné kořeny byly navíc uhnilé a tekla znich voda!Rostlina měla pár žlutých vlásečnicových kořenů.Přesadil jsem rostlinu do směsy teramolu,štěrku,zem na petunie v poměru(3:2:1).Rostlina je umístěna asi 1m od okna na východní stranu.
Ptám se zkušených pěstitelů pokojovek.Má fíkus nějakou šanci na přežití?


To mas asi na mysli ten hruby kmen s nastepenymi vetvickami, ze? Tomu uz vela ludi neodolalo, lebo su za v podstate vybornu cenu (IKEA u nas 60 eur).
Podla mna to v pohode rozchodi - z rozpravania aj z vlastnej skusenosti do mesiaca spravi v spravnom substrate vela niekolko centimetrovych korienkov.
Inak, videl som reportaz ako sa z ciny sa privazaju bez listov a korenov do velkovyrobni v europe, kde sa zakorenia a vyrasia ako keby nic ;)
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Import z Itálie

Příspěvekod Lada Fabián » 23 kvě 2012, 20:16

Rostlinu jsem doporučil letos ponechat uvnitř a příští rok letnit.A jak píše Jarek,tak mlžení taky bude.Vše jsem majitelce vyvětlil.
Všem díky za rady,postřehy a za podporu! :jedna:
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků