Co s mými fíkusy?

Co s mými fíkusy?

Příspěvekod Dina Arshinskaya » 03 kvě 2012, 12:28

Ahojky!
Před nějakou dobou jsem k různým příležitostem dostala dva fíkusy, ty, které tu máte tak strašně rádi. :) Jeden teda předloni v srpnu, a druhý letos začátkem března. Ten první jsem z neznalosti nechala přes rok v původním květináči i substrátu, čímž jsem asi nejspíš vytvořila rekord životnosti fíkusů v původních substrátech, protože po přesazení stále žije a vypadá, že mu nic nechybí. Ten druhý jsem přesadila několik dní poté, co jsem ho dostala a taky se má k světu, to znamená, že se přesazení zdařilo. Má spoustu nových pupenů, které na větvičkách raší i blíž ke kmeni. Obě rostliny jsem přesadila do bonsajového substrátu, který jsem zakoupila v jednom řetězci, a taky je tam přidaný perlit. Ten substrát se mi zdá docela prodyšný i propustný, protože voda z něj vytéká celkem rychle a po uschnutí se neslepuje a je stále sypký. Jinak máme půdní byt a mám je umístěné pod střešními okny, takže mají dostatek světla. Taky máme terasu, takže vždycky, když je teplo a neprší, je dávám přes den ven. Zalévám teplou vodou, tak jednou týdně, dokud voda nevytéká ven. Jo, a taky je každých 14 dnů přihnojuju.
Teď něco o fíkusech samotných a dotazech k nim.

FÍKUS Č. 1
Ten, který jsem dostala předloni. Původně na tom kmínku byly naroubované dvě větvičky nejspíš retusy (nevím, moc je nerozlišuju). S tímhle fíkusem jsme prodělali žloutnutí a opadávání lístků, pak jsem tam objevila nějaké potvory, postříkala jsem ho a bylo to v pohodě. Pak jsme se přestěhovali do toho půdního bytu a fíkus mi po čase začal postupně na jedné straně žloutnout a opadávat, až jedna ta naroubovaná větev uschla úplně. Ta druhá se naproti tomu strašně vytáhla a má obrovské listy a blíže ke kmeni je holá.
1) Co s ním mám teď udělat? Odstranit úplně tu větev a seříznout šikmo ten pahýl, ke kterému byla naroubovaná?
2) Mám na té druhé větvi provést defoliaci a větev nadrátovat, nebo ji seříznout na několik cm, aby se utvořily větve blíže ke kmeni?
3) můžu to provést už teď, nebo mám počkat na konec května?

FÍKUS Č. 2
Ten, který jsem dostala v březnu. V podstatě ihned po přesazení (ten jíl a původní zeminu jsem z kořínků dostávala asi tři hodiny) začal tvořit nové lístečky a po začátku přihnojování mu začaly rašit i pupeny na větvích blíže ke kmeni. Z čehož usuzuju, že je v dobrém stavu a dalo by se s ním už i něco dělat. Otázkou ale zůstává - co?
1) Mám provést defoliaci, aby se lístečky vyměnily (protože nejsou moc pěkné podle mě), nebo ho nechat tak jak je?
2) Mám mu ustřihnout nějaké větvičky? Které byste mi poradili?
3) Nebo ho mám sestříhnout úplně a nechat jen několikacentimetrové pahýlky?

No a pak mám ještě nekolik všeobecných dotazů. :)
1) Kde můžu v Praze sehnat nějaký přípravek na ošetření ran, aby ale nebyl moc drahý. Prodává se něco do dvou stovek?
2) Když už budu (jestli budu) odřezávat větvičky, tak mi bude líto je vyhodit. Četla jsem, že je můžu zasadit a vypěstovat si bonsai sama. Můžu ho zasadit do perlitu než zakoření? Někde jsem tu četla, že to tak někdo udělal.

Tak to je zatím asi tak všechno, co mě zajímá. Pokusím se sem dát fotky, snad to půjde.
A budu moc ráda za všechny rady! :)
Uživatelský avatar
Dina Arshinskaya
 
Příspěvky: 47
Registrován: 11 říj 2011, 21:44
Bydliště: Praha

Re: Co s mými fíkusy?

Příspěvekod Dina Arshinskaya » 03 kvě 2012, 12:30

Tak fotky se mi nepodařilo nahrát. Mohl by mi s tím někdo, prosím, pomoct? :)
Uživatelský avatar
Dina Arshinskaya
 
Příspěvky: 47
Registrován: 11 říj 2011, 21:44
Bydliště: Praha

Re: Co s mými fíkusy?

Příspěvekod Martin Iša » 03 kvě 2012, 12:48

viewtopic.php?f=30&t=61 Jukni sem, nebo mi foto pošli na e-mail, já ti je tam dám :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Co s mými fíkusy?

Příspěvekod Martin Iša » 03 kvě 2012, 12:58

Tak, a k dotazům ;) Začnu od spodu, až budou fotky , pokecáme o rostlinkách :) 1.přípravek na ošetření ran.Psáno totu už je, ale co bychom neudělali pro něžné pohlaví a nehledě na to, že jsi zatím jediná "Kýblounka" :P Existuje buď pasta ve formě tuby, nebo tmel.Cena je cca 250kč.Koupit se to dá v různých bonsai centrech -E-schop.,nebo tady v Praze:http://www.bonsaizahrada.cz/ 2.Určitě to zkus,nic tím nezkazíš , případně jen získáš :jedna: A použij kořenový stimulátor ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Co s mými fíkusy?

Příspěvekod Martin Iša » 03 kvě 2012, 13:02

Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Co s mými fíkusy?

Příspěvekod Dina Arshinskaya » 03 kvě 2012, 13:16

Martine díky! :)
No já už jsem si předtím přečetla, že jsou různé druhy toho přípravku. Jen mě spíš zajímalo, co je lepší jak z hlediska toho, že jsem s tím nikdy nepracovala a ani nevím, jak se s tím pracuje, tak z hlediska ceny a funkčnosti :)
Uživatelský avatar
Dina Arshinskaya
 
Příspěvky: 47
Registrován: 11 říj 2011, 21:44
Bydliště: Praha

Re: Co s mými fíkusy?

Příspěvekod Martin Iša » 03 kvě 2012, 13:21

Vezmi si tubu, pro tebe bude vhodná. :jedna: A jak se s tím pracuje?No budeš muset s náma na nějakou slezinu ;) A hlavní pravidlo zní:Hodně slinit prsty, nebo špachtličku :)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Co s mými fíkusy?

Příspěvekod Dina Arshinskaya » 03 kvě 2012, 13:24

No já určitě ráda dorazím, ten minulý sraz jsem nějak prošvihla, ale polepším se :) Mimochodem, nějak jsem nenašla mail, na který bych Ti mohla poslat ty fotky... Když kliknu na "poslat mail" tady na foru, tak se mi nezobrazí možnost připojit obrázky. :think:
Uživatelský avatar
Dina Arshinskaya
 
Příspěvky: 47
Registrován: 11 říj 2011, 21:44
Bydliště: Praha

Re: Co s mými fíkusy?

Příspěvekod Martin Iša » 03 kvě 2012, 13:26

Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Co s mými fíkusy?

Příspěvekod Dobruda » 03 kvě 2012, 13:27

Mám oba druhy, ale pro mne je díky lehkosti práce jedničkou pasta v tubě. Jak píše Martin..... je hrozně rychlej :D .
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Jirka DOBRUSKÝ
dobrusky.jiri@seznam.cz
skype: dobruda1965
mobil: 606 70 60 65
Uživatelský avatar
Dobruda
 
Příspěvky: 368
Registrován: 19 úno 2011, 11:02
Bydliště: Praha 5 - Slivenec

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků