fikus Nataša

fikus Nataša

Příspěvekod reni5845 » 15 kvě 2011, 08:43

Zdravím forum greenhornů ...

obracím se na Vás s jedním fikusem, kterej byl původně "vánočkou" spletenou ze tří řízků. Nějak jsem o něj nestaral a tak mi přerostl.
Teď jsem se rozhodl, že se z něj přece jenom pokusím udělat něco jako bonsai a tak jsem ho trochu naohejbal, sejmul nějaký větve a ať koukám, jak koukám, nevidím stále nic kloudnýho ... :-)). Prostě nemám inspiraci, co by z něj mohlo být ...
Přivítám každý nápad. S těma "modrejma" větvema se dá ještě trochu hejbat, s těma tlustýma už moc ne :cry: . Nebráním se ještě větší redukci větví. Průměr květináče je 26 cm
Díky za každou invenci, s pozdravem R.

IMG_0871.jpg
IMG_0875 001.jpg
Přílohy
IMG_0875 003.jpg
IMG_0875 004.jpg
IMG_0875 005.jpg
reni5845
 
Příspěvky: 9
Registrován: 06 kvě 2011, 03:34

Re: fikus Nataša

Příspěvekod Jarda Marek » 15 kvě 2011, 13:04

Teď už bych ho nechal být ať jede a pak si vybereš z nových větviček a vítej na fóru :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: fikus Nataša

Příspěvekod reni5845 » 15 kvě 2011, 16:12

Ahoj,

no, na nový větve si samozřejmě počkám, ale ten základ se mi nelíbí, chtěl bych to tak o třetinu až polovinu ještě zredukovat a nevím jak. Radši čekám, abych neuřízl něco, co už pak nedoroste.
Hlavně ten rovnej kůl se mi nelíbí ...
Jinak kytka je zdravá a vitální, v univerzálním substrátu a brzo obroste spoustou nových větví.
S pozdravem R.
reni5845
 
Příspěvky: 9
Registrován: 06 kvě 2011, 03:34

Re: fikus Nataša

Příspěvekod Compel Lubomír » 15 kvě 2011, 21:45

Tě tu taky vítám. Že se ti to moc nelíbí se ani moc nedivým. Jsem přesvědčen že z kmínků už těžko dostaneš novej obrost. Alespoň letos už těžko. Všechno ti to půjde do terminálů ale dole nevím nevím. Možná v červenci říznout na 1. větev, zastřihnout vrchol a pak by to snad prorašilo i níže no a zapěstovat novou korunku.
Spíš bych se snažil jej přesadit do propustnýho substrátu, menší misky, nakrmit a výše popsané udělat příští rok zjara. Pozor na kořínky, nemá rád velkou redukci. Hlavně ho oddrátovat. Můj názor, pro tebe ne směrodatný.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: fikus Nataša

Příspěvekod Jiří Rusinský » 15 kvě 2011, 22:12

mne by tak pasovalo to vzit rovnou radikalne.. riznout cely kmen (to co mas omotane barevnyma dratama) a nechat jen ty dve spodni vetve (ty co jsou omotane modrym dratkem), narovnat je smerem vzhuru a pracovat s tim jako s dvojkminkem :-)
(znazornil bych to i obrazkem ale mam novy NTB a na kresleni tu mam tak akorat windowsacke malovani ktere nemam rad :-D ale myslim ze jde dobre pochopit co jsem chtel rict, ne? :-) )
Když vím tak poradím, když nevím tak se zeptám (ještě dlouho bude platit spíš to druhé, začínám ;-) )
Jiří Rusinský
 
Příspěvky: 24
Registrován: 23 bře 2011, 23:08
Bydliště: Kousek od Hodonína

Re: fikus Nataša

Příspěvekod Jiří Rusinský » 15 kvě 2011, 22:21

tak pridavam i ten obrazek z malovani.. prosim moc mi ho nekritizujte, je to muj prvni takovy obrazek a je to jen narychlo moje predstava jak bych to asi udelal ja kdyby to bylo na mne :oops:

Obrázek
Když vím tak poradím, když nevím tak se zeptám (ještě dlouho bude platit spíš to druhé, začínám ;-) )
Jiří Rusinský
 
Příspěvky: 24
Registrován: 23 bře 2011, 23:08
Bydliště: Kousek od Hodonína

Re: fikus Nataša

Příspěvekod Ladislav Kotál » 16 kvě 2011, 07:17

Já bych byl ještě radikálnější, nechal bych jen jeden ze spodních kmínků, a začal znova.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: fikus Nataša

Příspěvekod reni5845 » 16 kvě 2011, 09:18

ÓÓÓ ... to se mi tady rozjela pěkná diskuse ... :clap:

Děkuju všem za příspěvky a srdečně Vás zdravím ...

Nejste daleko od mých představ o dalším faceliftu Nataši.
Jen nevím, co to udělá, když sejmu ten hlavní kmen, připomínám, že to byly původně tři různé větvičky, které takhle srostly.
Jak se bude vyvíjet kmen, když ten nejmohutnější "pramen" odstraním? Nebude kmen rychleji sílit, když ho tam třeba prozatím nechám? A sejmu ho později?

Pro Lubomíra:
Já o tom nepochybuju, že obroste, mám už totiž zkušenost s jiným fikusem, pokrevným bratrem Nataši (z jedný matky Pranataši :lol: ), kterýho jsem loni taky sejmul, když mi na zahradě docela chcípal a dopadlo to, jak vidíš níže. Nataša bude na stejným místě, ve stejným substrátu ...
A to jsem ho dost stříhal, kdybych ho nechal, byl by podle mě tak třikrát větší ... odhaduju ...


Ale zpět k Nataše,
Do jiný misky jí samozřejmě někdy dám, ale momentálně mi vyhovuje takovádle nádoba, protože odsud často odjíždím na 3 - 4 dny a nevím, jestli by na balkoně (zaskleným) za tu dobu neuschla. Takhle to přeleju - ona to občas snese a bastafidli.
Jo a ty dráty jsem sundal :oops: , dolní větve jsou pěkně poddajný fšemi směry ... ;)

Všem přeju hezký den a stále dobrou náladu
Přílohy
IMG_0579.jpg
6.6.2010
IMG_0579.jpg (33.06 KiB) Zobrazeno 2757 krát
IMG_0868.jpg
14.6.2010
IMG_0868.jpg (31.75 KiB) Zobrazeno 2756 krát
IMG_3875 002.jpg
14.5.2011
IMG_3875 002.jpg (63.78 KiB) Zobrazeno 2753 krát
reni5845
 
Příspěvky: 9
Registrován: 06 kvě 2011, 03:34

Re: fikus Nataša

Příspěvekod Compel Lubomír » 16 kvě 2011, 21:15

Jasný že obroste, pokud ji sejmeš na špalek, ne když tam necháš ty parohy. A to zalévání s delším intervalem tomu rozumím. Stejně si myslím, že namíchat rašelinu(hrubší vlákna- bílou) třeba s teramolem nebo antukou 1:1 vyjde na stejno ale s větší propustností.Tím spíš v takovym kýblu. Tvoje zkušenosti akceptuji.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: fikus Nataša

Příspěvekod Pavel Šimsa » 17 kvě 2011, 13:50

No, vzal jsi ho pořádně. Zkusil bych odhřížit ty horní větve jako dvojkmen a z toho spodku časem vybrat taky jen jednu jak píše Láďa. Škoda, že jsi ho vzal přes tolik větví. a nechal bych asi ten výše posazený a hnal to spíš nahoru než to takhle ohýbat.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků