ficus - škůdce?

ficus - škůdce?

Příspěvekod milosh_cz » 30 dub 2011, 11:12

Zdravím Vás všechny na fóru :-)

Rád bych se nejdříve představil. Jsem Z Plzně, je mi 26 let a bonsajím se věnuji sice už nějaký čas (nejstarší mám 10letou), ale stále VELICE začátečnicky, baví mě především pokojovky, ikdyž pár jamadori už mám vyhlídnuto, takže se mi snad příští jaro podaří rozšířit své pěstění i na zahradu. Tam ostatně hodně rád pracuju, stromy jsou pro mě od malička zdrojem radosti ;-) ............. Ale k věci: Mám mladý ficus, zasazený na skalce (kousek tuffu). Doteď makal zcela bez problémů. Před pár týdny byl přesazen (sázím do celou dobu do směsi písku a zeminy pro balkóvky cca 1:1 - snažím se aby byla propustná co nejvíce, nikdy jsem s tím problém neměl). Jeho místo je přechodně po přesazení na parapetu kam svítí slunce jen dopoledne, až se zotaví, měl jsem v plánu jej přesunout na plné slunce. Před pár dny mi bylo divné že některé listy neprospívají, byly staženější, prostě byl podezřelej. :shock: A dneska jsem objevil, že na přibližně čtvrtině až třetině listů je ze spodní strany přesně na předělu řapíku a čepele bílá 'kupička', lupou jsem zatím nezkoumal, možná nějaká maličká larvička. Po odstranění je vidět že to místečko je 'naleptáno' a list asi tímto neprospívá, jinak nevím. Pokud prosím někoho napadne co by toto mohlo být za breberku a čím bych ji mohl zlikvidovat, budu moc rád za radu! ;-)

Děkuji a všechny Vás ještě jednou zdravím!

Miloš
milosh_cz
 
Příspěvky: 12
Registrován: 28 dub 2011, 10:07

Re: ficus - škůdce?

Příspěvekod milosh_cz » 30 dub 2011, 16:37

tak ještě foto a informace navíc:

Tuhle věc jsem začal sledovat, když jsem si pro radost z Globusu přinesl malou Tlustici. Myslím že jsem si docela naběhl :-D... Každopádně jsem pátral tady na fóru a vzpoměl si, že jsem jednou objevil (a hned zabil) na okraji květníčku té tlustice bílo breberku, která přesně vypadala jako tahle potvora - asi červec - viewtopic.php?f=22&t=1226&sid=772fa242f7281bde18fae899f26495e2 ....... no, po nějakém čase jsem si začal všímat, jak jsem již napsal, že některé listy začínají neprospívat a pod těmito jsem našel bílé -asi larvičky-, přiložil jsem na fotce, omluvám se za kvalitu.

Byl jsem hned dnes v Globusu, ale Talstar prý už nemají :-( tak jsem tam aspo pořídil Mospilan, a pak mix přípravků, posílám také na foto.

To je asi veškeré info co můžu poskytnout .... pomůžete?

:-) M.
Přílohy
02skudce.jpg
tohle je na předělu lístku a řapíku.
puklistop.jpg
v balení je Mospilan + BreakThru + Decis Mega. Prý na Puklice, Červce a Molice.
puklistop.jpg (47.17 KiB) Zobrazeno 1597 krát
milosh_cz
 
Příspěvky: 12
Registrován: 28 dub 2011, 10:07

Re: ficus - škůdce?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 30 dub 2011, 19:27

Zajdi si do Slaměnky na Homolce v Plzni, je tam paní cca 55 let a ta ti poradí co místo Talstaru- je to opravdu odbornice, nedám na ní dopustit
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: ficus - škůdce?

Příspěvekod milosh_cz » 30 dub 2011, 19:34

Takže ten Mospilan spíš ne? :think:
milosh_cz
 
Příspěvky: 12
Registrován: 28 dub 2011, 10:07

Re: ficus - škůdce?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 30 dub 2011, 19:58

Proč ne, zkus to :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: ficus - škůdce?

Příspěvekod milosh_cz » 30 dub 2011, 20:02

už to míchám, dám vědět ;) .... myslím, že jsem to chytnul asi ještě relatrivně včas ;) tak snad se zadaří, kdyžtak zkusím kontatovat tu paní, aby doporučila něco jiného. Dík moc.

EDIT: Po včerejším večerním postřiku se teď ráno stromky zdají pro zatím bez změny či poškození. Ta bílá pouzdýrka, či co to je, se mi zdají být sušší když se odloupnou. Možná jen můj subjektivní pocit, uvidím :think: Za 5 dní dostanou další postřik. info podám))
milosh_cz
 
Příspěvky: 12
Registrován: 28 dub 2011, 10:07

Re: ficus - škůdce?

Příspěvekod milosh_cz » 01 kvě 2011, 11:33

ještě foto toho nejstašího :oops: :oops: .... mám ho od malinkýho řízku.
Přílohy
fikus.jpg
fikus.jpg (65.91 KiB) Zobrazeno 1483 krát
milosh_cz
 
Příspěvky: 12
Registrován: 28 dub 2011, 10:07

Re: ficus - škůdce?

Příspěvekod Jarda Marek » 01 kvě 2011, 19:59

milosh_cz píše:ještě foto toho nejstašího :oops: :oops: .... mám ho od malinkýho řízku.


Jestli ho máš z řízku, tak ten je super :-) :clap:
a vítám Tě na fóru :-)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: ficus - škůdce?

Příspěvekod milosh_cz » 01 kvě 2011, 21:07

2 Jarda:

Děkuju :-) ... Ano, je z řízku, letos mu bude někdy v létě 10 ;-) vysokej je teď přibližně 20cm. Rozumějte, nejsem vůbec žádnej velkej pěstitel, tenhle je můj jedinej pořádnej, a to musím důrazně sebekriticky přiznat, že ta koruna má hrozný množství chyb, nebari na odvrácené straně v podstatě chybí. Takže práce spousta, to už bude napořád ;-) Ten škůdce mi teď právě udělal docela čáru přes rozpočet :think: Jinak byl totiž fikus zdravej jak řípa, v podstatě tak vypadá i nadále, a tak jsem ho měl v plánu na začátku června sesadit, nechat klasicky jen špalíky kosterních větví a udělat úplně novou, o něco menší a propracovanější korunu. Nevím ale, jestli si to teď budu moct dovolit, ikdyž teda tu první dávku Mospilanu zatím na zdraví stromu nepozoruju, do příštího víkendu zkusím někde schrastit ten Talstar, aby to bylo doopravdu pořádně ošetřeno, no a pak budu doufat, že se to do té půlky června uklidní a budu moct plánovaně sesadit :?

co myslíte?
milosh_cz
 
Příspěvky: 12
Registrován: 28 dub 2011, 10:07

Re: ficus - škůdce?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 kvě 2011, 21:12

Když ho ostříháš, zbavíš se těch potvor a ještě si uděláš novou korunu- co víc si přát. Venkovní postřik nemá vliv na nic jiného, než zlikvidovat potvory. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků