Opad listů

Opad listů

Příspěvekod Jirka Š. » 09 úno 2011, 23:28

Dobrý den, pokud se zde již podobný problém probíral, tak se omlouvám, ale nikde jsem ho nenašel, jen určitou podobu listů vidím v datazu s předmětem POMOC, POMOC.. Chtěl bych vás poprosit o radu. Od 22.12. jsem majitelem bonsaie - fíkus (asi microcarpa) , cca 25 let, který jsem dostal darem. Asi tak před 14ti dny začly stromu padat listy - vzhled viz přiložené foto. Na styrých listech se nejdříve začnou tvořit žluté mapy a na obou stranách jsou patrné narezavělé skvrny. Bonsaii současně stále raší nové větvičky i listy, ale povšiml jsem si, že i některé mladé listy začínají padat a část z nich má na sobě červeno-rezaté skvrny (viz foto). Dále jsem zespodu jednoho listu objevil tohle (viz foto). Nikde jinde js to nevyskytuje...Nejsou to svilušky? Za celou dobu byl strom zalit 2x (vzhledem k velké a hluboké misce), pokaždé s hnojivem (kvůli dlouhým intervalům zálivky). Vlhkost substrátu kontroluji dřevěnou špejlí a stále se mi zdá dostatečná. Bonsai má pod sebou misku s mokrým keramzitem a navíc ji každý den 2x rosím. Prosím tedy o radu, rád bych věděl co dělám špatně. Mockrát díky
Přílohy
dDSCN0092.jpg
DSCN0093.jpg
DSCN0095.jpg
DSCN0097.jpg
DSCN0100.jpg
Jirka Š.
 
Příspěvky: 5
Registrován: 09 úno 2011, 22:35

Re: Opad listů

Příspěvekod Ondra Šrámek » 10 úno 2011, 07:47

Z mého skromného pohledu jí dopřáváš až moc vlhka.Píšem to tady všichni,fíkusy se fakt nemusí zalévat tak často.
světlu vstříc
Uživatelský avatar
Ondra Šrámek
 
Příspěvky: 86
Registrován: 25 bře 2010, 18:34
Bydliště: kousek od Vsetína

Re: Opad listů

Příspěvekod jajozh » 10 úno 2011, 07:58

Prestan rosit :naughty: ,uprav zalievku(zniz mnozstvo,nechavaj viacej preschnut).Zalievaj teplejsou vodou.Je preliaty
Jan
Uživatelský avatar
jajozh
 
Příspěvky: 311
Registrován: 29 dub 2009, 15:25
Bydliště: Žiar nad Hronom,Slovenská Republika

Re: Opad listů

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 úno 2011, 08:19

Ta miska asi nemá nožičky, tudíž ti strom stojí pořád ve vodě,je přelitej.Do té podmisky nedávej vodu, jen to co proteče při zálivce, neros, zkrátka omez vodu :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Opad listů

Příspěvekod Jirka Š. » 10 úno 2011, 13:20

Děkuji všem za odpovědi,

Mátlo mě, že od pořízení jsem zalil pouze 2x, což se mi nezdá tolik. Záleval jsem tak 40 stupňovou vodou. Pod miskou je ještě podmiska, která izoluje od toho keramzitu, z obrázku nemusí být na první pohled patrna a vodu jsem v ní nikdy nenechal sát. Jsem uplný začátečník, takže mě to vyděsilo. Ještě bych se chtěl zeptat na ten list z fotky - ten s těmi "pavučinkami" Co by to mohlo být ? Ještě jednou díky.
Jirka Š.
 
Příspěvky: 5
Registrován: 09 úno 2011, 22:35

Re: Opad listů

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 úno 2011, 13:28

Pokud jsou to pavučinky, jsou tam svilušky- postříkat celou kytku Talstarem :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Opad listů

Příspěvekod Jirka Š. » 10 úno 2011, 15:36

Ještě bych se rád zeptal... Když mluvíte o upravení zálivky, myslíte tím pouze frekvenci nebo i množství ? Všude jsem četl, že jediný správný způsob jak zalévat je prolít strom tak, dokud nezačne zespodu vytékat voda. Pak nechat přebytečnou vodu odtéct a postavit na suchou podmisku.
Dělám to tak správně ? Děkuji za odpověď.
Jirka Š.
 
Příspěvky: 5
Registrován: 09 úno 2011, 22:35

Re: Opad listů

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 úno 2011, 16:42

Jirko, tady bude základní problém v substrátu, ve kterém je to zasazeno.Bude nepropustný atd....., Pokud budeš chtít mít výsledky, budeš muset přesazovat, jak již bylo mnohokrát řečeno , nejlépe do akadamy -bez příměsí. Pak budeš moci korigovat zálivku podle barvy akadamy a strom poroste bez problémů.Jinak tvůj popsaný způsob zálivky je správný :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Opad listů

Příspěvekod Jirka Š. » 11 úno 2011, 01:17

Mám stím přesazením chvátat, nebo vyčkat na jaro ? Přemýšlel jsem na jaře o defoliaci a následně stromek umístit na slunné venkovní stanoviště. Je to dobrý nápad, nebo pro stromek moc velký šok ?
Jirka Š.
 
Příspěvky: 5
Registrován: 09 úno 2011, 22:35

Re: Opad listů

Příspěvekod Jarda Marek » 11 úno 2011, 06:38

Přesaď ho co nejdříve a na jaře můžeš tu defoliaci udělat :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků