PROSÍM POMOC

PROSÍM POMOC

Příspěvekod ridzz » 23 led 2011, 18:42

Njeprve vás všechny zdravím a zaroveň se chci zeptat. začal jsem se celkem dost zajimat již před časem o bonsaje a po přečtení celého fóra si nemohla nevšimnout i moje přítelkyně a tak mi k narozeninam zakoupila ficus který určitě všichni znáte ze všech obchodňáků a květinářství. Jedná se o ficus ginseng s oným kmenem (kmínkem( který tady většina z vás tak tuze "miluje") :D. Mě se taky moc nezamlouvá ale jako výchozí materiál pro začínající asi dobrý ikdyý o názvu bonsaj asi nemůže být řeč. Ale k věci, protože je to moje 1. bonsaj a ja se chci učit s maximální efektivností už od začátku potřebuji rostlinu přesadit, ale nevím po vyndání z nádoby, jak uchytit drátem kořeny které jsou dle mého jen vertikální. Chtěl jsem tady popoorsit někoho z mého okolí tzn. Vyškovska, popř. PV nebo Brno zda-li by mi nepompohl s přesazením pač v orig substrátu dlouho nepřežije. To nemluvím o nevhodnosti koupě v zimě atd. ale bohužel datum narozenin nezměním. Takže byl by někdo ochoten po domluvě mi to ukázat jak se bonsaj zakoupená přesazuje?? vše mám koupeno a klidně přijedu, jen prosím co nejdříve, zdá se mi že listy žloutnou!!. doma ho mám 2 dny. Z lidí které jsem si tu zapamatoval jsem postřehl že Jarek Servus je někde z okresu. Tak může mi někdo pomoci!!!! přiložím i foto opakuji že nefotil jsem to ze všech stran a dle vaších požadavaku o tvarování zatím nejde. Jedná se mi pouze o praktickou ukázku přesazení a jak s bonsaji při něm a dále dělat. popřípadě se zeptat osobně!!!Byl by někdo ochoten tento týden?
Aha tak fotky zatím nevím jak se vkládají a to mám celkem široké znalosti co se týká PC :o
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: PROSÍM POMOC

Příspěvekod Luděk Rohovský » 24 led 2011, 15:46

Michale, z Vyškova je to sice do Brna ne úplně nejblíž, ale jestli to myslíš s bonsaiemi vážně, tak přijď do Lužánek na kurz pěstování bonsaí. V lednu už byl, ale v únoru bude 10. od 16:00. Viz. http://www.luzanky.cz/akce/kalendarakci ... p?id=32720.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: PROSÍM POMOC

Příspěvekod Jarek Servus » 24 led 2011, 16:53

9.2. od 16.30 máme schůzku na Daliborce 3 u zahrádkářů nebo Milena bydlí v Prostějově v Domamyslicích. Nevím jak by přežil momentálně transport v mrazu. Pokud se toho nebojíš, můžeš přijet v sobotu odpoledne do Nivy. Můžeš mi poslat vzkaz na mail.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: PROSÍM POMOC

Příspěvekod ridzz » 25 led 2011, 09:15

Díky všem hlavně jardovi za ochotu a do luzanek se urco dostavim pokud nebudu muset byt v praci.musim ho ale presadit co nejdriv protože už začíná na povrchu toho substratu se tvořit plíseň a opadávají listy ale to je asi transportem z obchodu do bytu.ja se o to pokusím sám a snad to zvládnu jen mám jen hliníkový drát tak snad nevadi že to ukotvím hliníkem někde sem tu četl že to neni uplně vhodné.akadama by měla stačit ta zrnitost 3-6mm. A ještě dotaz jak jsem vklídáte fotky? Když píšu vzkaz tak vedle záložky možnosti je záložka příloha a kdyý ji otevřu tak je tam procházet nebo přiložit soubor a ani jedno mi nefunguje??? :think:
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: PROSÍM POMOC

Příspěvekod Luděk Rohovský » 25 led 2011, 09:30

Návod na vkládání fotek tady někde je, většinou to dělá problém, když má fotka moc velké rozlišení nebo objem.
Co se týče toho kotvení, tak pokud jej chceš teď hned přesazovat, tak se na kotvení drátem klidně vykašli. Rozeber na kořenech starou zeminu, zčernalé kořeny vystříhej a jenom ho zasaď do čisté akadamy. Když se ficus chytí, tak ho pak můžeš klidně v lespším období přesadit znova i s ukotvením.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: PROSÍM POMOC

Příspěvekod Jarek Servus » 25 led 2011, 14:48

Jen detail hliníkový drát na ukotvení nevadí, vadí měděný.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: PROSÍM POMOC

Příspěvekod Jarda Marek » 25 led 2011, 19:46

Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: PROSÍM POMOC

Příspěvekod Jarek Servus » 07 úno 2011, 13:57

Dostal jsem dopis od MIchala, který přeposílám i se zmenšenými fotkami. Ficus přesadil před 14ti dny.
"Rostlinu jsem přesadil, ihned druhý den po obdržení, je v čisté akadamě, miska má odtokové otvory, ty jsem prekryl sitkou, uktovil drátem jak sitku tak i samotnou rostlinu v misce. Rostilna drží pěkně je ukotvena hliníkovým drátem. akadamu jsem zapravil dřevenou hulkou přesně vše dle návodu na fóru. Pak jsem ji prolil až vytékala pouze čistá voda.
A ted to hlavní: Rostlinu zalévám 1x za 4 dny až je povrch akadamy světlý takže znamená že substrát by měl být proschlý, říkam v techto dnech to je cca 1x za 4 dny. rostlina je umistěna v bytě při teplote 22°C, a vlhkosti 55% dle meteostanice. na západním okně na parapetu. dal jsem ji tam proto, že pisete na forech ze po přesazeni nema ráda moc světla. Udělal jsem vše přesně dle návodu!!!
1. rostlina mi stále opadává ne nijak drasticky ale za den tak 5 listů, před opadem zežloutnou, až z hnědnou a pak upadnou.
2. na některých listech jsou hnědé až černé tečky? má to tam být nebo se jedná o nějakého škůdce?
3. na povrchu akadamy se mi objevila dnes asi plíseň nebo co? jsou tam místěčka s bílím chmířím jako by?"
Podle mě se asi ficus nachladil a chybí mu hořčík. Taky je možná napaden škůdci. Taky by chtěla asi více světla.
Přílohy
100_3293.JPG
100_3293.JPG (55.37 KiB) Zobrazeno 3326 krát
100_3294.JPG
100_3294.JPG (52.72 KiB) Zobrazeno 3312 krát
100_3295.JPG
100_3295.JPG (111.19 KiB) Zobrazeno 3324 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: PROSÍM POMOC

Příspěvekod jajozh » 07 úno 2011, 14:59

Ahoj.Podla mna asi az prilis vela zalievas..Ma to tam zle odvetrane,tvori sa ti plesen.Nikde nepises akou vodou polievas,fikusy maju radi teplejsiu :think: Skoda ze si nenafotil cely strom...
Jan
Uživatelský avatar
jajozh
 
Příspěvky: 311
Registrován: 29 dub 2009, 15:25
Bydliště: Žiar nad Hronom,Slovenská Republika

Re: PROSÍM POMOC

Příspěvekod ridzz » 07 úno 2011, 17:07

díky jardovi za pomoc s fotkami a připomínky i dalším. foto celého stromku dodám. Jen pro upřesnění zalévám převařenou vodou v rychlovarné konvici, kterou nechám asi 5 dní odstát takže má pokojovou teplotu. je pravda že fikus byl 14 dní umístěn na parapetu v kuchyni na západní stranu a při vaření je tam větší vlhkost a nevětrám vůbec abych ho rpávě nenechladil. Tak už jinak nevím. ode dneška je přenesen na výchdoní stranu kde svítí slunce asi 5 hod denně od 7 do 12. postříkám ho teda přípravkem proti svilušce ale víc nevím co s ním a i dle rady jajoshe omezim zalivku je pravda že zalévám až je akdama suchá na povrchu ale jaká je u kořenů nevím, miska má na výšku 7 cm takže asi u kořenu ještě vlhká bude. a nehnojil jsem ho zatím ničím pač píšete v ostatních vláknech že rostliny se po přesazení hnojit nemají než vyraší první pupeny. fikus ted je opadaný asi ze 50% sa listy jsou jen na koncich větví. snad se sem podaří jardovi vložit fotky. díky za případné další rady. ale and to vyřeší větší slunce a mensí zálivka ty problémy. :think:
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků