Fíkus bonsai neupravený

Fíkus bonsai neupravený

Příspěvekod vlady » 21 led 2011, 11:28

Ahoj všichni. Jsem také úplný začátečník. Tuto bonsai jsem dostal darem, je vidět že už byla tvarovaná, ale co s ní teď aby aspoň trošku vypadala. Její výška je 50cm. Prosím o radu jak jí natvarovat, nebo jestli bude lepší radikální prořez. Doufám, že jsem nové téma založil se všemi pravidly správně.Děkuji všem za ochotu. Vlady
Přílohy
pohled.jpg
pohled.jpg (97.66 KiB) Zobrazeno 2819 krát
zprava.jpg
zprava.jpg (87 KiB) Zobrazeno 2815 krát
zezadu.jpg
zezadu.jpg (95.79 KiB) Zobrazeno 2819 krát
zleva.jpg
zleva.jpg (92.19 KiB) Zobrazeno 2820 krát
zezhora.jpg
zezhora.jpg (90.85 KiB) Zobrazeno 2818 krát
Uživatelský avatar
vlady
 
Příspěvky: 8
Registrován: 18 led 2011, 00:24
Bydliště: Ustí Nad Labem

Re: Fíkus bonsai neupravený

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 led 2011, 11:41

Vítám tě na fóru. Každopádně bych ji přesadil do čisté akadamy, nechal zakořenit a na jaře bych ji ostříhal všechny listy.Pokud máš možnost letnění na zahradě, pak umístit na plné slunce a nahnojit. Vytvoří se ti spousta nových pupenů, menší listy a velmi hustá koruna, kterou pomocí drátů doladíš do požadovaného tvaru
viewtopic.php?f=57&t=390
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Fíkus bonsai neupravený

Příspěvekod Jarek Servus » 21 led 2011, 12:12

Vítám Tě na fóru. Fikus vypadá docela slibně, ale není do něho zatím moc vidět. Odstranil bych hlavně naspodu přebytečné větve, a oblasi v kroužku bych zjednodušil. Nechal polovinu větví tak, aby nebyly v přeslenech, nevyrůstaly z jednoho místa, v patrech max. 2 - 3 větve, které bych zakrátil podle okolností buď na 2 - 3 listy nebo na první větvenía následně na 2 - 3 listy na větvičce. Přesazení jak píše Laďa je samozřejmostí.
Přílohy
pohled.jpg
pohled.jpg (76.26 KiB) Zobrazeno 2819 krát
zleva.jpg
zleva.jpg (71.38 KiB) Zobrazeno 2814 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Fíkus bonsai neupravený

Příspěvekod Ladislav Kotál » 21 led 2011, 14:02

Jarkova úprava je možná, ale pokud ji uděláš teď, narostou ti zase vytahané větve s dlouhými vzdálenostmi mezi listy a dostaneš se zase na začátek. Pro mě je lepší můj postup: napřed přesadit, zakořenit a seřezat na holo.Tvar potom vypěstuješ z nových výhonů. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Fíkus bonsai neupravený

Příspěvekod vlady » 21 led 2011, 18:52

Ahoj Láďo a Jarku. Děkuji moc za návrhy a zapřemýšlím do čeho se vrhnu. Určitě začnu s přesazením. Ještě jenou díky moc
Uživatelský avatar
vlady
 
Příspěvky: 8
Registrován: 18 led 2011, 00:24
Bydliště: Ustí Nad Labem

Re: Fíkus bonsai neupravený

Příspěvekod Jarek Servus » 22 led 2011, 11:47

Seřezání na holo je postup dobrý pro toho, kdo to umí a nebojí se. Mohu potvrdit, že u fikusu s tím není problém, musel bys ale počkat, až dobře zakoření. Pokud ho seřežeš teď, potom se větve vysoukávají z nedostatku světla, pokud to uděláš až bude venku, tak bude obrost hustý. Defoliace v časném létě je taky výborná. Na fikusu se dá zkoušet spousta postupů, je téměř blbovzdorný. Jen musí mít dobrý substrát, aby se nepřelil.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Fíkus bonsai neupravený

Příspěvekod vlady » 25 led 2011, 00:05

Ještě jednou díky moc. Zítra jdu pro akadamu,jak jste doporučili. Počkám,až zakoření a asi bych prostříhal dle návodu Jarka, přeci jenom oholit na kmen se tak nějak bojím. Každopádně po prostřihu nafotím a hodím sem a rád si poslechnu jak dál, až do něj bude vidět. Jestli i po tom bude Láďa doporučovat (na kmen),dobrá, zkusím,přece jen jsem nováček a razantnější přístup napoprvé mi dělá trochu problém. Jinak chlapi děkuju za čas a chuť podělit se s vašimi znalosti i s ostatními.
Uživatelský avatar
vlady
 
Příspěvky: 8
Registrován: 18 led 2011, 00:24
Bydliště: Ustí Nad Labem

Re: Fíkus bonsai neupravený

Příspěvekod Ladislav Kotál » 25 led 2011, 09:40

Ale chlapci, já jsem nikdy nenapsal "na kmen",Ponechá se kmen, kosterní větve a ostatní se seřežou na 1-2 cm :naughty:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Fíkus bonsai neupravený

Příspěvekod Jarek Servus » 25 led 2011, 14:46

Zkoušel jsem u darovaného pazkřivce seřezat na holo a kupodivu to přežil. Byl zkrátka blbovzdorný. Jiný jsem ho seřezal na špalky a obrazil i ze kmene.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Fíkus bonsai neupravený

Příspěvekod vlady » 27 led 2011, 18:17

Láďo,špatně jsem to pochopil, ale našel jsem zde na fóru od tebe příspěvek jak jsi sestříhal fíkus a supr. Bohužel mám jiný problém. Prošel jsem vše tady v Ústí, ale akadamu jsem nikde nesehnal. Na netu je 2l kolem stovky, ale poštovný si účtujou 130,- takže za 2l 230,- a to je i na mě dost. Můžete mi poradit jinou variantu substrátu, nebo poslat akadamu s normálním poštovným? Po pročítání fóra se stejně víc klaním k použití akadamy, netušil jsem ale že to bude takový problém jí koupit
Uživatelský avatar
vlady
 
Příspěvky: 8
Registrován: 18 led 2011, 00:24
Bydliště: Ustí Nad Labem

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků