FICUS

Re: FICUS

Příspěvekod vopat » 01 lis 2010, 09:31

Ahoj mirec, to jsi ho nechal v říjnu na balkoně :o . Fikus je teplomilná tropická rostlina, takže bez úhony min. 15 °C. Pokud je přivyklý, tak snese pokles ke 12 °C, ale míň fakt ne. Ale neboj, on to rozdejchá. Sice ti zežloutne a opadá, ale pokud nenastydl moc, tak obrazí. Teď je hlavní ho neulít. S tím přesazením bych osobně počkal než začne znovu rašit, aby těch šoků neměl moc. Držím palec :jedna: .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: FICUS

Příspěvekod mirec » 01 lis 2010, 11:27

dnu ho mam už cez tyžden aj niečo až teraz začal opadavat a myslim si že aj svetla ma dost :)
takže dik :) takže presadit až ked bude rašiť
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: FICUS

Příspěvekod vopat » 01 lis 2010, 16:26

Ahoj, v té době, když jsi ho kupoval, tak už jsi ho vůbec neměl dávat ven. To už je teď ale jedno, to už nenapravíš. Pokud ti žloutne a opadávají listy (žluté i zelené), tak je nastydlý a zřejmě i přemokřený. Chtělo by to se podívat na substrát v jakém je stavu. Takže stromek opatrně vyjmeš z misky a podíváš se, v jakém stavu jsou kořeny. Pokud budou kořeny evidentně živé (jsou světlé s bílými konečky) a substrát nebude přemokřelý a nebude smrdět hnilobou, tak bych zatím nepřesazoval a jenom hlídal, abys ho nepřelil. Pokud ale budou kořeny shnilé, tak už přesazením nemáš co zkazit. To znamená ostříhat kořeny až do živého a navíc i zakrátit dlouhé větve, aby měl menší odpařovací plochu listů. Dát do propustného substrátu a pořádně ukotvit drátem, aby se stromek nehýbal a nepřetrhaly se mu nové kořeny.
K umístění na světle - fikusy jsou rostliny, které snášejí mírné přistínění až stín, ale nemůžeš ho třeba postavit 3 m od okna, tam už toho světla opravdu moc není. Pokud rostlina není zvyklá na slunce, tak jí není dobré dávat na jižní okno bez přistínění, protože se spálí. Nejlepší umístění je na takovém místě, kam svítí slunce jen ráno, anebo pozdě odpoledne. Pokud bys chtěl fíkus příští rok letnit venku, tak ho na to musíš postupně připravit. To znamená nevyndat ho ven v dubnu na slunce - to ho zahubíš. Tropické pokojovky se dávají ven klidně až koncem května, kdy už opravdu nejsou noční teploty u nuly a hlavně si musí zvykat na slunce - rostliny postavit do stínu vyšších stromů, za zástěnu atp. Věř ale, že některým pokojovkám letnění ani příliš nesvědčí, protože jim dlouho trvá než si zvyknou na nové prostředí a hlavně jim potom vadí ten přechod zpátky do domu - méně světla a větší teplota spojená se sušším vzduchem.
Ještě ti doporučím přečtení nějaké literatury k pokojovým rostlinám (i na netu), tam se toho dozvíš také spoustu užitečného.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: FICUS

Příspěvekod mirec » 01 lis 2010, 18:39

tak s tym že som ho dal na balkon tak to preto :) lebo ked som ho kupil tak v tom zahradnictve ho mali ešte vonku tak som ho dal aj ja ale len na cca dve tri dni potom šiel dnu a padaju len čisto čiste žlte listky cez den sa ich žltych objavi aj cez desat takže ja ho asi velmi prelievam tak necham trocha preschnut substrat a budem zalievat menej častejšie a dufam že sa to skludni :jedna:
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: FICUS

Příspěvekod Compel Lubomír » 01 lis 2010, 20:17

Mirec, přiznáváš, že ho asi přelíváš. Asi bych nečekal a určitě ho přesadil do propustného substrát. Opravdu propustného. Na jaře jsem sázel do čisté antuky sibiřský jilm a dnes má kořenů, že se do toho nemůžu dostat. Stejné výsledky ne li lepší, bude mít i akadama. Max. namíchám asi 1:1 s rašelinou. Podívej se na vlákno: ficus benjamina, tam mám fotky právě fikus wiandii, což je pravděpodobně i tvůj případ. Před rokem jsem ho dával do akadamy, jenže jsem mu vzal hodně kořenů aby se mi vešel do misky. Výsledek uvidíš. Proto došlo na nechtěnou defoliaci ale asi po třech nedělích začal dělat malé krůčky. Tak s kořínkama opatrně, radši míň než víc. No a po roce je stromeček ůplně někde jinde. Jo, po narašení, jsem ho hnojil 1x/14dní hnojivem na okrasné rostliny od AGRO. Láďa Kotálů ale doporučuje Kristalon start. Zřejmě to bude lepší. Je to už starej pardál..... jako že se vyzná, ne že by to byl dědek! Jo a taky jsem ho zalíval dle potřeby teplejší vodou. Frekvenci zalévání si ovšem musí každý vypozorovat sám. Akadama ti to je schopna říct sama. Tak ať se ti daří. Čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: FICUS

Příspěvekod mirec » 01 lis 2010, 23:36

a ked mam momentalne len po ruke štrk s mallou zrnitostou a rašelinu?može byť?
akadamu by som musel objednavat a tak a momentalne nato nemam peniaze tak ked tak do akadami možno až v jari
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: FICUS

Příspěvekod Compel Lubomír » 02 lis 2010, 22:00

Mirec, když se podíváš v čem ti fikus roste, tak by štěrk s rašelinou byl určitě lepší. Já tuto kombinaci používám spíše na venkovky. Myslíš že necelé 4eura je moc za 2 litry akadamy? Mě se asi po půl roce, kořínky po akadamě, doslova válely. Přesazovat teď a na jaře znova, to zřejmě není to pravé pro kytku. Koupil jsi ho nedávno, tak substrát nebude z nejlepších. Podívej se, zda nebydlí někdo kousek od tebe a popros ho o trošku akadamy nebo antuky. Antuku by si mohl s pomocí tatky udělat sám. Je to jen drcená cihla- těhla. Pak bych to namíchal 1:1 s tím štrkem. Tak teď už je rozhodnutí jen a jen na tobě. Čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: FICUS

Příspěvekod Jan Adámek » 03 lis 2010, 10:53

No jestli z fíkusu opadávají jen čistě žluté listy, je to jen reakce na změnu osvětlení. Tak reagují i na jaře. Jestli z fíkusu opadávají listy strakaté zlutozelené a s hnědými skvrnami, je zle.
Zalévej, až bude zem na povrchu skutečně suchá. Fíkus Benjamínův krátkodobé přemokření snese, ale musí se prostřídat zase s krátkým vyschnutím. Ale jestli zaléváš 1x za týden, je to OK.
Jinak bych doporučoval přesadit do směsi kočičího WC zeolitového (Pussycat - ten je slovenský a jistě se sežene dobře) a rašeliny, tak 3:1, případně akadamy. Málokterá kytka zareaguje na přesazení tak pozitivně jako fíkus. Myslím, že ještě teď přesadit můžeš, ale jestli je stromek OK, tak raději koncem března, abys ho mohl v červnu vystrčit ven.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: FICUS

Příspěvekod ridzz » 04 lis 2010, 13:08

Zdravím vás tu všechny a zároveň se omlouvám, že využiji toto vlákno ale mam dotaz. jsem také začínající a chci jen zeptat zda můžu pokojové bonsaje nakupovat i v zimním období. Zda-li mi přežijí transport autem třeba při teplotách kolem O°C.popř. i mrazu. Myslím tím přechod z obchodu do autaa pak následná cesta třeba hodinu a pak z auta do bytu. čtení už bylo dost a praxe je praxe tak je na čase i nějaký ten nákup právě fikusů, ptačího zobu, čínského pepře atd... Mám si to nechat vždy nějak zabalit v obchodě?? díky za radu :think:
Michal Vlachynský
m.vlachynsky01@seznam.cz
Uživatelský avatar
ridzz
 
Příspěvky: 99
Registrován: 16 srp 2010, 14:38
Bydliště: VYŠKOV

Re: FICUS

Příspěvekod Ladislav Kotál » 04 lis 2010, 13:51

Michale, vždycky je to průser, výkyvy teplot nejsou dobré. Eliminovat to můžeš tak, že si do obchodu vezmeš s sebou bublinovou folii,větší množství novin,polystyrenovou krabici, papírovou krabici......... zabalíš si to sám v obchodě a šup do vytopeného auta.Doma postupně vybalit, ne rovnou k radiátoru . :P .Určítě není vhodné se ještě poflakovat s kytkou po dalších nákupech , ale rychle do tepla. :naughty:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron