Darovaný benjamín

Re: Darovaný benjamín

Příspěvekod Lada Fabián » 05 srp 2010, 13:51

Fikus je lepší tvarovat když jsou větve mladé a pružné.Potom se lámou jak už zde bylo psáno.
Jestli budeš tvarovat drátem tak si hlídej aby v průběhu růstu se dráty nezařízli do kůry.Zůstanou viditelné jizvy!
Lepší by bylo tvarovat napínáním větví.
Držim palce a at vše dobře dopadne.
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Darovaný benjamín

Příspěvekod petra » 05 srp 2010, 14:44

Díky, Láďo! Ano, jeden fikus sa mi uz podarilo zjazviť :oops: drôtom. No a keď spomínaš to napínanie drôtom, tak si mi pripomenul jeden môj pokus, z ktorého mám trochu zmiešané pocity, ale budem rada, keď mi poviete, či to má nejakú perspektívu.
Ide tiež zhodou okolností o darovaný benjamín. Dostala som ho asi pred 2 rokmi z jedného reťazca taký trs mladých jedincov zviazaný do "stromčeka". Potom som "objavila" bonsaje, takže dlho netrvalo a začali ma naňho, ako tu už niekto písal, svrbieť ruky.
Experiment začal už v máji, časom sa mi to nepozdávalo, tak som to trochu ešte "vylepšila". Rastline ako takej sa dari dobre, ale do jesene ho ešte presadím do inej nádoby a lepšieho substrátu. No a ak sa tieto kmieniky časom zrastú, tak bude treba stvoriť nejakú korunu. Čo myslíte, pôjde to?
Som prichystaná na kritiku, len sa veľmi nesmejte!! :oops:
Přílohy
resize IKEA.jpg
tak nejak vyzeral, keď som ho dostala
resize IKEA.jpg (9.57 KiB) Zobrazeno 1549 krát
1.jpg
koreňové nábehy boli úplne pozrastané, takže preto takto...
1.jpg (31.57 KiB) Zobrazeno 1551 krát
2.jpg
máj 2010
2.jpg (32.61 KiB) Zobrazeno 1551 krát
3.jpg
júl 2010
3.jpg (35.67 KiB) Zobrazeno 1550 krát
4.jpg
zrastie? nezrastie?
4.jpg (32.13 KiB) Zobrazeno 1553 krát
Peťa
Uživatelský avatar
petra
 
Příspěvky: 42
Registrován: 30 črc 2010, 13:27

Re: Darovaný benjamín

Příspěvekod Pavel Š. » 05 srp 2010, 15:11

No, časem by to mohlo srůst, proč ne. Jen mi není jasné, k čemu je ten "zapomenutý" výhon vlevo? :think:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Darovaný benjamín

Příspěvekod Jarda Marek » 05 srp 2010, 15:15

Vítám Tě na fóru Petro a těmto pokusům fandím, myslím že bude-li mít dobr podmínky tak sroste. Doufám, že se dočkáme pokračování :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Darovaný benjamín

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 srp 2010, 15:27

Taky tě tady vítám mezi námi Zelenými. Docela bych měl obavy, abych toho fikuse v tom igelitu neuvařil.Možná bych volil cestu několika pásků, kkerými bych stáhl kmínky na pár místech. V júli dalšího roku ho sestříhej jen na 10-15 cm větvičky- bez listí a dej na plné slunce, pohnoj a korunka bude za dva měsíce jako na tom původním obrázku.
Kmínky ti srostou, měl jsem jeden podobný, kterému to trvalo dva roky až srostl v celý silný kmen. Chce to hnojit, hnojit a ještě hnojit a propustný substrát, třeba akadamu. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Darovaný benjamín

Příspěvekod petra » 05 srp 2010, 17:25

Ďakujem pekne za vaše názory a cenné rady! Teraz s odstupom času si myslím, že som to mohla zapliesť na nejaký zaujímavejší tvar, myslím, aby kmeň nebol úplne rovný. Ale čo už...
Pavle: ten výhon vľavo bol o niečo vzdialenejší od tých ostatných, ak to hlavné zrastie, uvidím, ako to bude vyzerať a buď ho tam ešte nejako "zaonačím", alebo pôjde preč. Proste to nešlo rozdeliť.
Jarku: tiež dúfam, že pokračovanie bude...
Láďo: v tej páske je spodná časť už od mája, už tam púšťa aj jemné korienky, asi to tam trošku rosí. Veru, hádam tak o mesiac, keď to chytí trochu tvar, by som to mala spraviť ako píšeš- len pár pásiek :think: ....
Ešte raz vďaka!! :jedna:
Peťa
Uživatelský avatar
petra
 
Příspěvky: 42
Registrován: 30 črc 2010, 13:27

Re: Darovaný benjamín

Příspěvekod Martin Iša » 05 srp 2010, 20:45

Petruška, ničaho sa něobávaj, a držime vankůše? :? Mám z těho galimatiáš. :P Já som toho asi zabudol viac než som očekával.No hanbím sa. :oops: Každopádně ti držíme greenhorn palce, aby se ti dařilo. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Darovaný benjamín

Příspěvekod petra » 06 srp 2010, 10:03

Martine, ak som správne pochopila, že si zabudol slovenčinu, tak aspoň to, že tu máte nejakú tú Slovenku či Slováka môže mať aj takýto vedľajší prínos. :D
Inak, bolo to dobré, len vankúš je polštář... :lol:
A je fain vedieť, že mi držíte palce, díky!
Peťa
Uživatelský avatar
petra
 
Příspěvky: 42
Registrován: 30 črc 2010, 13:27

Re: Darovaný benjamín

Příspěvekod Pavel Š. » 06 srp 2010, 10:11

No Martine, ty se nezdáš! To má být jako nějaká nabídka, že držíš Petře polštáře?? :shock: :D A co na to manželka? 8-)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Darovaný benjamín

Příspěvekod petradelt » 06 srp 2010, 14:36

Bacha aby nebyla karavana v zádech !!!!!!
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron