Fikus - začátek

Fikus - začátek

Příspěvekod pegin » 11 črc 2010, 21:55

Ahoj! Přihlásil jsem se toto fórum kvůli přírůstku, který jsem dostal k narozeninám. Dostal jsem bonsai - fikus. Nikdy jsem bonsai nepěstoval a nemám žádné zkušenosti. Neříkám, že to byl nevhodný dárek, ale trochu mě zaskočil. Začal jsem hned shánět odbornou literaturu ohledně pěstování bonsaí a musím říct, že mě to celkem dostalo a jsem rozhodnutý to zkusit, byť třeba jen jako relaxaci v současném hektickém životě. Bonsai mám cca 1 měsíc. Zatím jsem ji jen přesadil do vhodnější misky a substrátu (akadama), ale upřímě, netuším, jak pokračovat dále. Nikde jsem se nedočetl, jak by měly probíhat úpravy rostliny. Všude se píše o technikách a pravidlech pěstování a úpravách, ale mě nějak uniká, možná kvůli malé představivosti, jak by se z tohoto stromečku mohlo vypěstovat něco, co by alespoň vzdáleně připomínalo bonsai, které vidíám kolem sebe.
Nerad bych zakládal nové vlákno, tak bych chtěl poprosit o přesměrování k informacím nebo ještě raději o konkrétní radu přímo k mé rostlině. Předem děkuji za info! Přidávám fotky.
IMG_8914-1.jpg
IMG_8914-1.jpg (34.52 KiB) Zobrazeno 2931 krát
IMG_8917-1.jpg
pegin
 
Příspěvky: 19
Registrován: 10 črc 2010, 16:01

Re: Fikus - začátek

Příspěvekod Ladislav Kotál » 11 črc 2010, 22:08

Vítám tě na fóru, tenhle typ fikusu je víceméně předurčen k pěstování ve stylu koště, nikdy z něj nebudeš mít stromek s patry, ale to nevadí, naučíš se ho udržovat při životě,stříhat....... a to je dobrý základ na pořízení dalších a dalších. :jedna: :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Fikus - začátek

Příspěvekod pegin » 11 črc 2010, 22:44

Děkuji za info! Mám tedy další otázku - jaká rostlina je vhodná pro začátečníka, abych měl alespoň teoretickou možnost vypěstovat bonsai s tvarem?
pegin
 
Příspěvky: 19
Registrován: 10 črc 2010, 16:01

Re: Fikus - začátek

Příspěvekod Vláďa Boudný » 12 črc 2010, 06:02

Zdravíčko.
Jako začátečník bych se k tomu fikusu rád zeptal, jestli by to nešlo udělat jako u venkovních stromů, třeba u habrů, a to:
odstranit všechny větve až na jednu a z ní postupem let vybudovat korunu. Mám doma taky jeden podobný darovaný kousek fikusu a pokouším se o to. Měl 2 nohy asi 5cm tlusté- stromeček vypadal jako prdel s roštím nahoře. Při přesazování letos na jaře jsem ho rozlomil na 2 poloviny, přesadil je každou zvlášť do zeolitu. Jednu jsem ponořil a nechal čouhat poze několik centimetrů nad substrát a u každého nechal pouze jednu větev. Nevím, jestli jsem udělal dobře, jestli větev bude sílit? Zatím zesílila u kmene asi na 3mm a už se pěkně větví. Jo. Taky mi připadá, že peginův fikus je roubovaný. Ten můj byl, ale roub byl uschlý, takže jedu od začátku z originál větví. Je nějaká šance, že větev někdy zesílí a bude vypadat jako koruna obstojně? Máte někdo zkušenost z tímto druhem fikusů?
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Fikus - začátek

Příspěvekod Martin Iša » 12 črc 2010, 07:54

Na rovinu říkám, že z těchto "sloních nohou" nikdy bonsaj nebude :naughty: Možná pěkná kytka, ale nic víc.Pro začátečníky je nejlepší fikus(jiný druh), Čínský Jilm.....Milan a ostatní doplní.Z venkovních je pro začátek nejvhodnější habr,modřín, lípa...Jo, a Pegin vítej mezi nás. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Fikus - začátek

Příspěvekod pegin » 12 črc 2010, 08:45

to Iša:
děkuji za přivítání! Poohlédnu se po dalším fíkusu, aby zkusil i něco víc jak jen stříhat lístečky a když budou dva, bude to i zajímavější :D
pegin
 
Příspěvky: 19
Registrován: 10 črc 2010, 16:01

Re: Fikus - začátek

Příspěvekod Jan Adámek » 12 črc 2010, 10:43

Fíkusů mám pár, dokonce i tenhle druh, ale takovéhle vemeníky se mi pěstovat nedaří :blednu: . Zkrátka jsem zelenáč...
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Fikus - začátek

Příspěvekod Milan Vohnout » 12 črc 2010, 16:58

Taky tě vítám na fóru, nejlehčí rostlina na pěstování asi neexistuje podle mě, protože každá něco potřebuje a jinak v létě a zas jinak v zimě. Všeobecně se říká, že nejlehčí na pěstování jsou fíkusy asi ano ale, když přijde zima, jsou s nimi i problémy a když se udělá nějaká chyba, hned shodí listy a postupně uschnou větve a pak musíme dopěstovat zas nové. Proto si myslím, že nejlepší pro pěstování pro začátečníky jsou jedině dvě pokojové rostliny a to je v první řadě Čínský Jilm – Ulmus parvifolia snese tolik přehmatů, že jiná rostlina by to nerozchodila, nevýhoda nebo možná plus je, že má ráda hodně světla a dostatek vody a pak je stálezelený ptačí zob – Ligustrum chinensis sice ten hodně spotřebuje vody ale, když odejde větev, brzy na kmenu se objeví nová a rychle se dá zapěstovat. Z fíkusu je asi nejvhodnější dva druhy a to ficus benjamina ale toho jak přelijeme, následuje velký opad listů, ficus retusa kimmen víc nese vody i velkému opadu se brání ale taky má jedno ale, když opadá větývka, většinou následuje uschnutí větve.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Fikus - začátek

Příspěvekod pegin » 13 črc 2010, 13:36

Už jsem si našel jednu variantu a to fikus benjamin. Manželka mi schválila, že můžu z její rostliny, která má 3 kmeny a výšku cca 1 m udělat do chci, protože má řídké listy (myslím, že je to tím, že není vůbec zastřihovaný) :D Je však zasazená do klasického květináče, takže řeším dilema - jestli jej nejdřív razantně zkrátit a až se z toho dostane, řešit přesazení nebo krátit postupně s tím, že současně budu řešit přesazeni. Prosím o názor!
pegin
 
Příspěvky: 19
Registrován: 10 črc 2010, 16:01

Re: Fikus - začátek

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 črc 2010, 14:05

Vždycky musíš dělat jen jednu věc : buď řezat, nebo přesadit. Nikdy obojí. Pokud roste zatím dobře, řež, pokud živoří přesaď a řež až po zakořenění :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron