Usychání větví

Usychání větví

Příspěvekod Bumby » 03 led 2019, 10:15

Zdravím vespolek. Už asi dva roky "mučím" jeden fikus. Vždycky když už mám pěknou větev a začnu blbnout, tak odejde. Je to jakoby ji ten stromek zahodil. Opadají listy a následně uschne. Nějak jsem neměl sílu se zeptat. No a ježíšek mi přinesl novou knížku a jak si tak čtu, tak jsem našel že "nikdy nestahujte větve dolů a když, tak nechávejte konce nahoru, aby proudila míza. Jinak hrozí, že větve přestanou růst a sílit a nezřídka uschnou". No a teď mi došlo, že mi skutečně uschly vždy větve, které jsem po nadrátování stahoval dolů. Máte s tím někdo zkušenosti ? fakt je to takový problém ? Fikus přeci jen snese hodně ... díky
Bumby
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27 kvě 2017, 19:47
Bydliště: Liberec

Re: Usychání větví

Příspěvekod vopat » 14 led 2019, 14:42

Ahoj,
nikdo nepíše, tak ti odpovím. I v knížkách se občas píše pravda :P Platí to o většině rostlin, fíkusy nevyjímaje. Samozřejmě jsou i rostliny, které to i snášejí (pnoucí, liány...) U většiny rostlin ale platí, že větev, která se ohne dolů, nebo je uvnitř koruny, je pro rostlinu zbytečná a ta se jí zbaví. Úkolem rostliny je růst a plodit a proto rostou za světlem a většinou nahoru. Když ohneš větev u fíkusu, tak v lepším případě obrazí z nějakého spícího pupenu blíže ke kmeni, nebo úplně uschne. Stromy tvaruj podle toho, jak rostou v přírodě. Potom budou vypadat jako stromy, ne jako některé bonsaje. U fíkusů se podívej na net, je tam spousta pěkných stromů, i volně rostoucích v půdě.
Vláďa
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Usychání větví

Příspěvekod Bumby » 14 led 2019, 15:49

Ahojda, no už jsem si říkal, že jsem asi dal moc blbej dotaz a nikdo neodpoví. Takže díky moc. Knížek jsem pár přečetl, ale na tuto informaci jsem skutečně narazil až teď. Už jsem všechno předělal a uvidíme, zda se to vzpamatuje :D
Bumby
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27 kvě 2017, 19:47
Bydliště: Liberec

Re: Usychání větví

Příspěvekod Martin Kolacia » 15 led 2019, 18:13

stahování větví u ficusu samozřejmě nevadí ..... vše je jen o růstové energii, použité technice a době zásahu .... když polochcíplou chudinku natvaruji ..... chcípne
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Usychání větví

Příspěvekod Bumby » 16 led 2019, 10:24

Ahojda. Je to asi 30 let starý fikus v plné síle. Před 2 roky jsem ho zahřížil. Slovo mučil jsem přehnal. Není to chudinka, jede. Ale ty větve mi prostě občas zahodí a já netuším proč. Ani to stahování mi nepřijde tak drastické. No už jsem všechno sundal, povolil a uvidíme ....
Bumby
 
Příspěvky: 22
Registrován: 27 kvě 2017, 19:47
Bydliště: Liberec

Re: Usychání větví

Příspěvekod Martin Kolacia » 16 led 2019, 20:56

Taky záleží co je to za ficus .... druhově některé potřebují více světla ...např benjamina ........ to pak může po tvarování zlobit. Tvarování pokojovek v této době nese určité rizika. Hoď sem fotku rád bych viděl ficus který je dle tebe v plné síle.
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice


Zpět na Ficus (Fíkus, Smokvoň)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků