Pyracantha

Pyracantha

Příspěvekod Vahada » 04 pro 2009, 21:39

Nikde na fóru jsem neviděl Pyracanthu.
Já dvě pokouším. Jsou to roslinky nepříjemné, hrozně píchají a navíc mají křehké dřevo, takže tvarování asi jen tak první rok. Mají ale hezké plody, které se objeví někdy koncem 8.měsíce a vydrží někdy až do jara. V pozdním jaru taky bohatě kvetou.
Posílám dvě foto, jedno cca ze současnosti a druhé jsem vyhrabal z doby květu.

Stojí za to dát do misky? Tvarovat to asi už nepůjde, jedině stříhat.
To pozadí mi promiňte, nic pořádného na zahradě nemám.
IMG_5851.JPG
IMG_5851.JPG (116.63 KiB) Zobrazeno 2612 krát

IMG_4556.JPG
IMG_4556.JPG (113.48 KiB) Zobrazeno 2610 krát
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Pyracantha

Příspěvekod Jarda Marek » 04 pro 2009, 21:51

Jestli stojí zato dát do misky je Vašku jen a jen na Tobě. Já bych do toho šel a udržoval pouze střihem. :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Pyracantha

Příspěvekod vopat » 04 pro 2009, 22:39

Ahoj, asi před deseti lety jsem jednu hlohyni měl. Pravda je, že píchá, potvora, ale jinak je to docela fajn rostlina. Bohužel mi nepřežila jednu zimu a potom jsem se dočetl, že je choulostivá na namrznutí kořenů - takže asi bude nutné ji na zimu zahrabat.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Pyracantha

Příspěvekod Vahada » 04 pro 2009, 22:51

To je zajímavá informace, ta o té odolnosti. Já zatím všechno co mám v miskách nebo kontejnerech zimuji zahrabané na záhoně tak to snad přežije i tahle pyracantha. Má už dvě zimy za sebou.
Do misky to asi příští jaro strčím a uvidím jak se bude dál chovat. Zdá se, že to asi moc pěstovaná rostlina v miskách není.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Pyracantha

Příspěvekod vopat » 04 pro 2009, 23:16

Měl jsem ji v kontejneru asi 3 roky a po zahrabání přes zimu normálně přežívala. Po tom, co jsem ji přesadil do misky, jednu zimu prostě nepřežila. Ale podle toho, že všechno ostatní přežilo, jí opravdu asi vadil ten mráz. To, že je choulostivá na kořeny, jsem četl v nějaké knížce o bonsajích, ale fakt už nevím ve které - je jich tóóólik.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Pyracantha

Příspěvekod Vahada » 05 pro 2009, 10:36

To se zdá být jasné, ale to mě vlastně přesvědčilo úplně. Jsem takový pokusník, rád něco zkouším, takže jí na jaře dám do misky a pokud to přežije, tak budu zkoumat další chování. V každém případě ta tvoje zkušenost mě navedla na to, abych podstatně větší pozornost věnoval zimování. Přihodím jí třeba ještě trochu listím... :)
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Pyracantha

Příspěvekod dan » 21 dub 2010, 20:16

Měl bych na vás všechny dotaz. dostal jsem semínka Pyracantha angustifolia (severopatagonská kompaktní forma). Semena se mají stratifikovat chladem 3 měsíce. Nemáte tip ja by to šlo urychlit? Nebo je stratifikace u tohoto druhu opravdu nutná? Zkoušel to vůbec někdo ze semene? Díky.
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Pyracantha

Příspěvekod Pavel Š. » 22 dub 2010, 09:59

Bohužel musím potvrdit vopatovu zkušenost s citlivostí kořenů hlohyně na mráz. Mám (tedy spíš měl) již druhý kousek a jak to vypadá, tak ani ten se po zimě už asi neprobudí. Krásně kvetla, zaplodila, zimována byla ve studeném skleníku, ne tedy zapuštěna v záhoně, jen volně postavena, ale bohužel myslím, že je už K.O. :(
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Pyracantha

Příspěvekod Vahada » 22 dub 2010, 10:29

To Dan - Semena jsem kdysi dávno vyséval, moc si to již nepamatuji, ale pokud si pamatuji tak jsem je vysel brzo na jaře a bez stratifikace. Semenáčů jsem se dočkal, ale po zkušenosti, že semenáče se hodně tříští, tj. nedrží vlastnosti mateřského šlechtěnce jsem toho nechal. Spolehlivější a rychlejší je řízkování.
To Pavel Š. - Několik hlohyní jsem přezimoval, vyndaných z misek založených mělce v záhoně na volném prostranství tj, včetně zimního slunce a zdá se že přežily všechny, ale listy jsou trochu devastanované. Jsem 300m nad mořem, mírný svah, ZZS.
Myslím, že problém je ve vyschnutí kořenového balu v misce, takže asi je lepší na zimu v záhonu bez misky, kde si nějakou vodu spíš najde.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Pyracantha

Příspěvekod Pavel Š. » 22 dub 2010, 11:08

Tou vodou to nebude, té měla zaházená sněhem dost. Spíš si myslím, že jsem ji sklízel dost pozdě, už byly první mrazy, ale zmátlo mě, že měla pořád zelené listy, tak jsem myslel, že jí to nevadí. Jenže ty zelené listy měla až do března. :shock: Jo a bydlím v 600 m.n.m. Ale nevzdávám to, hlohyně se mi líbí a nějakou bych chtěl, takže třeba do třetice .... ;)
Jak urychlit stratifikaci nevím, ale já osobně bych se s těmi semeny asi nezdržoval. Ta moje měla víc jak centimetrový kmínek a stála tuším kolem 50,-Kč. To jsou určitě tak dva-tři roky k dobru.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků