Ilex - cesmína

Ilex - cesmína

Příspěvekod stork » 25 kvě 2009, 16:09

Tak jsem brouzdal po zahradnictví s matkou,hledali jsme rododendrony :blednu: . Narazil jsem na cesmínu docela pěkného tvaru. Chtěl bych využít dohodlouhého výhonu k vytvoření kaskády, ale nemám s tím žádnou zkušenost. Nevím zda mám nechat nekteré větve rostoucí směrem nahoru, nebo je uříznout a nechat jenom jeden výhon jakoby se plazící had směrem domů. Možná v tom někdo uvidí něco jiného a já se rád přiučím. Přikládám fotku a chci se zeptat,zda má někdo zkušenosti s timto keřem?
Přílohy
Ilex.jpg
Ilex.jpg (156.52 KiB) Zobrazeno 2383 krát
stork
 
Příspěvky: 53
Registrován: 06 kvě 2009, 18:50

Re: Ilex - cesmína

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 26 kvě 2009, 11:43

Storku cesmína je dobrá volba jako druh na bonsai. :jedna: Malé listy jemné větvení drobné kvítky to jsou velké výhody.Cesmíny se pěstují i jako menší a střední tvarované stromy do zahrad.Cesmíny se snadno tvarují jako patrové a obláčkové stromky případně oválné a kulovité koruny.Tvoje cesmína je hodně mladá (nemá svůj pevný charakter).Takže jak ji natvaruješ takovou ji budeš mít.
Možností máš opravdu nepřeberně od patrové kaskády až po vzpřímený průběžný kmen.Všechno ale bude potřebovat nějakej ten čas. Ať se daří. ;)
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Ilex - cesmína

Příspěvekod stork » 27 kvě 2009, 16:00

Díky za radu, ale prosimtě nemáš nějaký odkaz (foto)na patrovou kaskádu? Vůbec si to nedokážu představit. Hledal jsem v moudré knize a je tam pouze kaskáda nebo polokaskáda. Jsem trošku zmaten :blednu: Díky
stork
 
Příspěvky: 53
Registrován: 06 kvě 2009, 18:50

Re: Ilex - cesmína

Příspěvekod Ladislav Kotál » 27 kvě 2009, 17:40

Storku, Honza asi myslel kaskádu, nebo polokaskádu s jednotlivými patry.Pokud ne, patrovou kaskádu bych taky rád viděl :oops: :oops:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Ilex - cesmína

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 27 kvě 2009, 17:58

Jasně. Láďa to napsal přesně.Kaskáda (Kengai) polokaskáda (Hankegai) existují v mnoha provedení.Patrová je taková kdy jednotlivé větve jsou odděleny trochu to připomíná schody.
Přílohy
Maba buxifolia 120cm Hsu Wen Jen 1.jpg
Maba buxifolia 120cm Hsu Wen Jen 1.jpg (63.03 KiB) Zobrazeno 2167 krát
Naposledy upravil Honza Zatřepálek dne 28 kvě 2009, 11:33, celkově upraveno 1
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Ilex - cesmína

Příspěvekod stork » 27 kvě 2009, 20:24

Díky za vysvětlení, dokážu si tu patrovou kaskádu představit. Ale myslím, že něž pro cesmínu tak je lepší pro jehličnany.Budu přemýšlet a hledat nějaké obrázky na internetu.
stork
 
Příspěvky: 53
Registrován: 06 kvě 2009, 18:50

Re: Ilex - cesmína

Příspěvekod stork » 29 kvě 2009, 11:08

Tak jsem do ní střihnul. Představa byla kaskáda. Vložil jsem do ní drát na tu nejdelší větev, trochu ostříhal. Posuďte sami. Ale nějak mi tam nesedí ten vršek :!: Co stím? Máte někdo radu pro greenhorna začátečníka?
Přílohy
ilex web.jpg
ilex web.jpg (143.61 KiB) Zobrazeno 2157 krát
stork
 
Příspěvky: 53
Registrován: 06 kvě 2009, 18:50

Re: Ilex - cesmína

Příspěvekod Ladislav Kotál » 29 kvě 2009, 13:12

Podívej se o obrázek výš. Celý vrchol ,který se ti nezdá zmenšit a táhnout v pravo,ve směru kaskádové větve.Celou hlavní větev rozpohybovat( rozvlnit v obou rovinách) :jedna: :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Ilex - cesmína

Příspěvekod tomikzlesa » 29 kvě 2009, 14:45

hlavně bych nějak vyřešil tu "vidličku" na vrcholu, levou spicku ušmiknout a zbytek nějak rozhýbat asi...
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Ilex - cesmína

Příspěvekod Jarda Marek » 29 kvě 2009, 18:21

Poslechni kluky má to dobrý základ, sice na pár let práce ale těmi jejich radami si to urychlíš. Nemá to žádný pohyb :naughty: je to nezajímavé :naughty: . Ohýbej stromek dokud je mladý víc, líp a rychleji (myšleno obrazně v letech) se Ti odvděčí. :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano


Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron