První Hloh

První Hloh

Příspěvekod Murti999 » 26 bře 2014, 20:29

Zdravím, minuly rok jsem vykopal tento hloh.
Při výkopu mu moc kořenu nezůstalo a tak léto strávil s listy napůl seschlými až na podzim vyrostly nové větvičky. Naštěstí zimu přečkal a na všech větvích bujně raší pupeny.
Je jen na hrubo osekaný při výkopu. Letos mu určitě do kořenu zasahovat nebudu ponechám jej řádně zakořenit, otázkou je zdali ho nějak stříhat a jaký tvar mu vůbec dát, zajímaly by mě vaše návrhy.
snad postačí i méně kvalitní foto z mobilu.
Přílohy
Obraz2362.jpg
1
Obraz2362.jpg (140.06 KiB) Zobrazeno 3731 krát
Milan S.
Murti999
 
Příspěvky: 25
Registrován: 24 úno 2013, 21:17

Re: První Hloh

Příspěvekod Martin Cigánik » 27 bře 2014, 10:24

Ahoj, celkem pěkný kousek. Probral bych větve, které už teď víš, že překáží a pryč s nimi. Opatrně stříhej, ať se zbytečně v misce nekroutí. Ve vrcholu je motanice, ze které buď vybereš jen potřebné nebo strom sesadíš. Já bych probral a zatím nesesazoval-to jde vždycky:-)
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: První Hloh

Příspěvekod tomikzlesa » 27 bře 2014, 14:42

sesadil bych hned :-) je to moc vysoký a hloh ti obrazí jak blázen všude :-) zkrátil bych někde na první silnou vetví v druhym záhybu
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: První Hloh

Příspěvekod Ivet » 27 bře 2014, 15:00

Suhlasim s Tomikom, tiez by som zosadila, no ak sa da pridvihnut dohora ako pokracujuci vrchol ta spodna hruba vlavo nad lopatkou, tak by som sla az na nu. Ale nerezala by som tesne, nechala by som trochu dreva na maly jin s malym pokracovanim dolu po kmeni cez shari ... drzim palce v dalsom vyvoji.
Přílohy
hloh.jpg
hloh.jpg (105.56 KiB) Zobrazeno 3570 krát
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: První Hloh

Příspěvekod Martin Cigánik » 27 bře 2014, 21:40

A ja bych nesesazoval:-) ivet z toho hlohu dela jehlicnan. Par vetvi bych nechal,protoze to je listnac,ktery nemiva postavenou korunu z jedne vetve....:-)
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: První Hloh

Příspěvekod Compel Lubomír » 27 bře 2014, 23:30

Taky bych se moc nerozmýšlel a sesadil. Jen se mi moc nepozdává substrát :think: .
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: První Hloh

Příspěvekod ruda.p » 28 bře 2014, 17:25

Sesadil bych ho hned buď na 1 nebo 2 jak je znázorněno a nechal bych ho obrůst, větví bude dost a dobře sílí :!:
přihazuji pro znázornění že i můj špalek dobře obrostl a byl to kus z vyvráceného stromku,
tak se neboj řezat, jinak takových hlohů můžeš mít spousty pokud by z nějakého důvodu odešel ;)

Substrát je zatím v pohodě podle toho co vidím vždyť je to teprve začátek :!: hlohy rostov i v tomto dobře a až bude příště přesazovat doplní to nějakou drtí kvůli propustnosti :!:
Přílohy
Obraz2362.jpg
Obraz2362.jpg (102.37 KiB) Zobrazeno 3338 krát
cats.jpg
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: První Hloh

Příspěvekod Martin Drábek » 28 bře 2014, 22:04

Tak nevím, moc mě netěší návrhy, které tu vidím. Snad ještě nedošlo k řezu. Ten strom má celkem pěkný pohyb, konicitu, dle měřítka asi 80cm?
Když se podívám na potenciál stromu na první fotce a po navrhovaném řezu, tak je to 100 a 1. Moc nerozumím tendenci vše snižovat a valit na bezcenný špalek, když strom sám nabízí zajímavá řešení. Asi je třeba docílit nějakého poměru šířka kmene vs. výška stromu, nevím :think: .
Osobně mám dost rád vytáhlé elegantní stromy a tento jím být může.

Jak píše Lubomír, "substrát" se mi taky moc nepozdává. V tomhle hloh za dva roky neudělá bal jemných kořínků a další přesazení může být stejný šok jako výkop, pokud budeš chtít bal kompletně pročistit. Chtělo by to propustnější a vzdušnější substrát.

Pokud ještě nedostal za uši, zkus prosím mrknout např. na http://www.bonsai4me.com, kde H. Harrington z celkem obyčejného materiálu dělá pěkné STROMY. Níže jsem vytáhl jeden z jeho hlohů, který je velmi podobný tomu tvému materiálu, jak charakterem,tak velikostí. Slepil jsem jen fotku před a aktuální, na celý vývoj mrkni na jeho stránky viz.link, má tam těch hlohů více. Ten tvůj strom má teď lepší potenciál, než měl na začátku ten od H. Harringtona, pokud se ti aspoň trošku stylem a charakterem líbí výsledek, kterého dosáhnul, zkus jít touto cestou.

Sezazením se podle mě docílí jen nudného stromu, bez jakéhokoliv osobního kouzla.

http://www.bonsai4me.com/AdvTech/AThawthornprogression.htm
Přílohy
cratsp.JPG
cratsp.JPG (45.11 KiB) Zobrazeno 3282 krát
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: První Hloh

Příspěvekod Martin Cigánik » 28 bře 2014, 22:57

Re martin: HOWGH
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: První Hloh

Příspěvekod Murti999 » 28 bře 2014, 23:03

Určitě budu chtít využít jeho potenciálu,líbí se mi jeho zvylnění i kvůli toho jsem jej vykopal. Sesadit jde kdykoliv tak zatím spíše něco vymyslím s těmi pahýly ve vrcholu a dám trochu směr větvím, jinak zatím řezat moc nechci dokud nezesíli kořeny a nezměním substrát.
Milan S.
Murti999
 
Příspěvky: 25
Registrován: 24 úno 2013, 21:17

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron