BUXUS - záhradné yamadori

BUXUS - záhradné yamadori

Příspěvekod mimoix » 20 dub 2013, 18:49

DSC_3660.JPG
nad koreňmi má kmeň okolo 9cm
DSC_3660.JPG (140.83 KiB) Zobrazeno 1462 krát
zdravím vás Páni majstri:)

Dnes sa mi podarilo získať od suseda, ktorý ruší záhradu takýto Buxus a mám na vás pár otázok.
Bol to takmer 2 metrový strom s obrovským koreňovým balom, mal ale dosť vlásočníc hneď pri kmeni. Korene som orezal, tak, aby vošiel do prepravky. Otázka 1. netreba ešte viac zredukovať vrch? prípadne zeleň, kvoli tým teplotám, ktoré už začínajú prichádzať? Otázka 2. mám už rezať "na čisto", alebo ho nehať sezónu nech si oddýchne a tie pahýle odstrániť až potom? a ako je na tom vlastne buxus so zavaľovaním? oplatí sa čakať na úplné zahojenie rany, či to nehať na dutinu?
O nejakej pohladovke zatial vobec neuvažujem, myslím že na to bude času ešte dosť:D
Přílohy
DSC_3658.JPG
DSC_3658.JPG (133.1 KiB) Zobrazeno 1462 krát
DSC_3659.JPG
DSC_3659.JPG (153.72 KiB) Zobrazeno 1455 krát
Michal Klima
mimoix
 
Příspěvky: 25
Registrován: 05 pro 2010, 15:48
Bydliště: Martin

Re: BUXUS - záhradné yamadori

Příspěvekod 001čolek » 20 dub 2013, 23:27

Jsem sice začátečník,ale myslím že kmeny krátit momentálně už nemusíš...nechal bych ho vzpamatovat a zakořenit min jednu sezonu,raději dvě,navíc není jisté,že po zakrácení vrcholové části budou další sezonu živé,takhle bude mít určitě větší šanci výkop rozchodit ..prostě na krácení je čas a taky ti to poskytne dostatek času v klidu přemýšlet o budoucím tvaru. Co jsem vyčetl,buxusy zavalují rány hrozně pomalu a takhle velké průměry asi budou na dlouho,pokud budou vůbec schopné se zavalit..To ti ale určitě poradí někdo,kdo s takovým materiálem už pracoval/pracuje. Zelený materiál na vykopávce by asi neměl být problém,ale nic nepokazíš když ještě olistěné větve pokrátíš o třetinu až polovinu,strom s tím nebude mít takovou práci je živit. Určitě ale ošetři všechny větší řezy Cut pastou,nebo štěpařským voskem,at' to zbytečně nevysychá.

Jinak...moc pěkný buxus , taky bych chtěl mít takového souseda :D ,co ruší tak krásné stromky...... Tomuhle bude už hezkých pár let,buxusy přirůstají celkem pomalu.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: BUXUS - záhradné yamadori

Příspěvekod mimoix » 22 dub 2013, 13:39

Vďaka za odpoveď...ešte jedna otázka...dole na kmeni ho čosi žralo, nejaké húsenice. Tie čo som našiel, som poodstraňoval, ale niesom si istý, či som sa ich zbavil všetkých. Keď ho teraz takto po výkope ošetrím napr. s karate, neoslabí ho to?
Michal Klima
mimoix
 
Příspěvky: 25
Registrován: 05 pro 2010, 15:48
Bydliště: Martin

Re: BUXUS - záhradné yamadori

Příspěvekod Jiří Svačina » 22 dub 2013, 16:05

Čolek ti radí dobře s ošetřením ran, a i s tím raději už nestříhat, počkat dvě sezony... obrost na horních větvívh bych už nekrátil - ponechal jej jako tažný a když se nebude hodit zstřihl až později...Ale proč píši - jestli dobře vidím tak v té plastové bedně je jen síťka ...ze všech stran je otevřená, ten bal, takto, ti bude jak se oteplí a bude foukat vítr hrozně moc vysychat...asi bych jej trochu víc zabalil aby držel vlhkost - /boční a trochu i spodní část, třeba geotextilií, nebo něčím podobným, /ponechat odtoky/, ......pro zakořenění, začátek pěstování a buxus se mi to zdá být až moc otevřené....... A i s tím postřikem opatrně, aby jsi rostlinu nepopálil, jen předepsanou koncentraci , a jen na místo napadení...
hezký den :jedna:
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: BUXUS - záhradné yamadori

Příspěvekod mimoix » 22 dub 2013, 17:29

Nieje to dobre vidno, ale okrem sieťky je tam aj tá geotextília:)...zvyšok vykonám podľa rád:)
Michal Klima
mimoix
 
Příspěvky: 25
Registrován: 05 pro 2010, 15:48
Bydliště: Martin


Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron