Mahalebkování

Mahalebkování

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 29 čer 2012, 22:54

Vidím, že se tady poslední dobou sešlo povícero mahalebek, takže představím i některé z našich, na kterých shodou okolností zrovna taky pracujeme - jedná se o mahalebky z naší první várky, tj. kopané v sezóně podzim-zima 2010/2011, mezi nimi jsou jak stromy větší až velké, tak i ty menší. Strávili jsme jedno odpoledne prostříháváním, prořezáváním a diskutováním nad budoucím tvarem stromů. Prozatím se ze stromů vylouply siluety, v příštích dnech se dáme do drátování vybraných větví a prvnímu založení korun, obrázky budou následovat, momentálně dávám v plén několik fotek a momentek z akce ;) .Celý fotovývoj je a dále bude zdokumentován na http://www.bonsairoznov.cz/fotoalbum/tv ... lebkovani/ .
Přílohy
mahalebkovani14_2012summer.JPG
mahalebkovani15_2012summer.JPG
mahalebkovani10_2012summer.JPG
mahalebkovani03_2012summer.JPG
mahalebkovani12_2012summer.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Mahalebkování

Příspěvekod Martin Cigánik » 30 čer 2012, 21:53

Kde jsi je měl chované? vůbec si nepamatuju, že máte takové monstra:-) Moc dobré. Tenhle druh stromu jsem si zamiloval. Na podzim se musíme domluvit a někam na ně zajet:-)
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Mahalebkování

Příspěvekod Robert Černý » 30 čer 2012, 21:59

Lukáši, klobouk dolů :clap: krásný materiály, těším se na další pokračovaní.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Mahalebkování

Příspěvekod Martin Drábek » 30 čer 2012, 22:23

Mahalebka má jediné mínus a to trpké plody, taky jsem si je oblíbil! Je to parádní a odolný materiál.

Roberte, tak přemýšlím, jestli spolu něco neprostřihneme jak dorazíš, práce je tu dost a můžeme vybrat nějakou dvouchlapovku ;) .
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Mahalebkování

Příspěvekod Robert Černý » 30 čer 2012, 22:57

Martine rád se zúčastním, ale raději jako divák. Pokazit takovou dvouchlapovku mám strach :mrgreen: Ok, když bude čas a důvěra, není problém.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Mahalebkování

Příspěvekod Martin Drábek » 30 čer 2012, 23:02

Roberte, já jsem taky začátečník ;) , budeme se řídit prací Lukáše, snad do té doby něco nakroutí jako vzor, co Lucas?
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Mahalebkování

Příspěvekod petradelt » 01 črc 2012, 20:05

A chlapci, mahalebka se stříhá jako buk na tři, nebo jako jilm (skoro pořád) a nebo úplně jinak? :think:
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Mahalebkování

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 01 črc 2012, 20:28

Všechny 4 stromy z první várky jsem podle předpokladu stihl přes víkend vydrátovat, takže fotky by se měly objevit v úterý. Problém u listnáčů (a ještě čerstvě založených) je ten, že holt z fotky jde vyčíst ještě míň než obvykle, takže nevím, nakolik to pro vás bude moci být vodítkem :).

Petr: Mahalebky lze stříhat podle potřeby úplně pořád a úplně jakkoli :D . Nijak extra to neřeším (zvlášť v tomhle stádiu) a podle potřeby zkracuju přibližně na 2, 3 pupeny několikrát do roka, pokud samozřejmě není potřeba nechat větve nasílit.

Zítra se pouštíme do několika dalších zajímavých mahalebek...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Mahalebkování

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 03 črc 2012, 23:39

Tady jsou teda první dvě mahalebky, které jsem tvaroval tento víkend - mahalebka č. 1 má v současné podobě kolem 80 cm (ve "finální" podobě po zapěstování počítám, že to bude něco pod metr), průměr kmene je 20 cm, pohledovek je povícero, i když se jedná spíše o jednu preferovanou pohledovou výseč. To samé platí v podstatě i pro dvojku, jejíž výška je kolem 65 cm, průměr kmene 13 cm.
Jedná se o první založení tvaru, bylo proto ponecháno ještě víc větví, než bude v budoucnu potřeba. Stejně tak nebylo potřeba vše ladit do detailu, což je v této fázi akorát kontraproduktivní... :)
Více fotek i z jiných pohledů těchto dvou stromů jsem vložil na blog http://leafbrothers.blogspot.cz/2012/07 ... rt-ii.html .

Další dvě mahalebky z první várky a některé další budou následovat...
Přílohy
mahalebka01_01.JPG
mahalebka01_05.JPG
mahalebka01_08.JPG
mahalebka02_06.JPG
mahalebka02_05.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Mahalebkování

Příspěvekod Milena » 06 črc 2012, 11:44

Lukáši, jak nemusím velké stromy, tak o téhle mahalebce mohu říct: všestranná nádhera (myslím tím i doslova ze všech stran). Opravdu pěkná podívaná. Tak se o ni starej dobře, ať nám za rok-dva ukážeš vývoj
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron