Mahalebka, první tvarování

Mahalebka, první tvarování

Příspěvekod Jarek Servus » 10 kvě 2012, 09:33

V zimě letošního roku jaem koupil od Martina Drábka jamadori mahalebky - Prunus Mahaleb - Třešeň turecká. Podle Martina byl strom už dva roky v kontejneru, bylo ho možné přesadit a popř. natvarovat.
Pozval jsem v březnu Mildu a jako jeden ze stromů jsme probrali tuhle třešničku. Ze společného nebari vyrůstaly tři kmínky, ale dva nevhodně postavené, vzájemě se překývaly a byly to rovné špalky . Proto jsme vybrali pro další tvarování dva a třetí posloužil jako základ mrtvého dřeva. Dalším problémem, který určil výběr pohledové strany byl pohyb kmene a to, že zadní strana byla bez viditelných kořenových náběhů. Dva vybrané kmeny jsme trochu zakrátili a provedli redukci obrostu.
Přílohy
SAM_0019.JPG
pohledovka
SAM_0019.JPG (97.88 KiB) Zobrazeno 1265 krát
SAM_0022.JPG
zleva
SAM_0022.JPG (66.54 KiB) Zobrazeno 1267 krát
SAM_0021.JPG
zezadu
SAM_0021.JPG (70.9 KiB) Zobrazeno 1266 krát
SAM_0027.JPG
po prvním tvarování
SAM_0027.JPG (85.75 KiB) Zobrazeno 1265 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Mahalebka, první tvarování

Příspěvekod Jarek Servus » 10 kvě 2012, 09:37

Asi po měsící uvažování, kdy jsem chodil kolem stromu a přemýšlel, co mi na něm nesedí jsem se rozhodl obětovat druhý kmínek a celou levou část přemenit postupně na rozsáhhlé shari. Strávil jsem dvě hodiny vytvářením základu shari, strom má neskutečně tvrdé a houževnaté dřevo. Po dalším týdny jsem strom přesadil do nové misky. Bohužel se potvrdila obava, že vzadu nejsou dobré kořeny, musel jsem kmen podložit kamenem. Nicméně pro první tvarování jsem spokojen. Příští rok mě čeká práce s tvorbou dutin a doladění partie mrtvého dřeva. Nechtěl jsem strom více zatěžovat, navíc budu muset frézovat, tak počkám na zotavení se stromu.
Pozn. k prvcní fotce: Směs Glukopuru (naředěný na cca 0,5%ní roztok glukozy) se Superthrivem (ale dá se použít i B-komplex) používám u stromů po přesazení, nebo u stromů, které mají na jaře problémy s probuzením. Vloni se mi dobře osvědčilo.
Přílohy
SAM_0082.JPG
SAM_0082.JPG (79.08 KiB) Zobrazeno 1259 krát
SAM_0083.JPG
SAM_0083.JPG (72.81 KiB) Zobrazeno 1270 krát
SAM_0084.JPG
SAM_0084.JPG (61.86 KiB) Zobrazeno 1271 krát
SAM_0089.JPG
SAM_0089.JPG (91.56 KiB) Zobrazeno 1268 krát
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Mahalebka, první tvarování

Příspěvekod Martin Drábek » 11 kvě 2012, 20:18

Ahoj Jarku,

přihodím svůj postřeh, protože strom dobře znám. Chodil jsem kolem něj taky dost dlouho a tahle mahalebka pro mě byla výjimečná právě tím, že to byl dvojkmen. Předpokládal jsem, že se odstraní ta spodní tlustá větev a zůstane zajímavý dvojkmen, na kterém se bude dál pracovat. Takhle pro mě tento strom ztratil polovic své krásy a stala se z něj víceméně tuctovka a mrtvé dřevo to nenahradí, na to je času vždycky dost. Tenhle postup mě prostě překvapil, ale je to jen můj pohled na věc. Hlavně ať je strom zdraví. Mahalebka je nezmar, takže věřím, že bez problémů rozchodí tento zásah i s následným přesazením. Přihoď v červnu aktuální fotku, jsem zvědav jak bude přirůstat.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Mahalebka, první tvarování

Příspěvekod Jarek Servus » 14 kvě 2012, 16:40

Martine, chodili jsme s Mildou kolem něj snad hodinu, potom jsme vybrali menší kmen. Já jsem sice zatížený na vícekmeny, proto jsem si ji taky vybral, ale tady mi ani dva ani tři kmeny snad kvůli slabší zadní straně neseděly. Než jsem udělal mrtvolku z druhého kmene, tak mi to trvalo snad dva týdny přemýšlení. Zatím strom jede, byly problémy pouze s usazením do misky kvůli kořenům.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne


Zpět na ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků